10 Aralık 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

SODİGEM, FET֒NÜN Sosyal Medya Oyunlarını Ortaya Çıkardı

SODİGEM, FETÖ’NÜN DİJİTAL DÜNYA VE SOSYAL MEDYA OYUNLARINI ORTAYA ÇIKARDI

DİJİTAL BİR TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK FETÖ

“Bundan 3 yıl önce 15 Temmuz’da FETÖ’cüler tarafından gerçekleştirilen kalkışmanın ardından milletimizin yazdığı destanı anlatacak kelimeleri bulmak çok zor. Bizlerin de 15 Temmuz ruhunu
yaşatarak sonraki nesillere aktarmamız gerekmektedir.”

Anadolu Üniversitesi Rektörü
Prof. Dr. Şafak Ertan ÇOMAKLI

Anadolu  Üniversitesi  Sosyal  Medya  ve  Dijital  Güvenlik  Eğitim,  Uygulama  ve  Araştırma  Merkezi (SODİGEM) 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde önemli bir projeyi hayata geçirdi. FETÖ’nün dijital dünyadaki taktik ve stratejilerini konu alan  merkez,  “Dijital Bir Terör  Örgütü  Olarak  FETÖ” çalışmasına  imza  attı. Çalışmanın  İngilizce,  Almanca,  Fransızca  ve  Rusça  gibi  dillere  çevrileceği belirtildi.

FETÖ’nün dijital dünyadaki etkinliğinden söz eden Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, “Bundan  3  yıl  önce  15  Temmuz’da  FETÖ’cüler  tarafından  gerçekleştirilen  kalkışmanın ardından  milletimizin  yazdığı  destanı  anlatacak  kelimeleri  bulmak  çok  zor.  Bizlerin  de  15  Temmuz ruhunu  yaşatarak  sonraki  nesillere  aktarmamız  gerekmektedir. FETÖ, devletimizin ve milletimizin birliğini,  bütünlüğünü  bozma  amacıyla  gerçekleştirdiği  yapılanmada;  gücünü  temel  olarak  beş unsurdan almıştır. Bu unsurlar, askeriye, hariciye, mülkiye, adliye ve maliyedir. FETÖ, diğer örgütlerin şimdiye kadar kullanmadıkları yöntemleri kullanmıştır. Bu yöntemlerden biri de dijital dünya ve sosyal medyadır” diye konuştu.

Çomaklı, FETÖ’nün sosyal medyada yarattığı algı üzerine konuşarak şunları söyledi: “FETÖ mensupları sosyal  medyada  hedef  gösterme,  itibarsızlaştırma,  gündem yaratma,  tehdit,  şantaj  gibi  pek  çok yöntemle etkin olmaya çalışmaktadır. Bu konuda sosyal medya kullanıcılarının bu algı operasyonlarına karşı  bilgili  ve  dikkatli  olmaları,  onlar  tarafından  hazırlanan  sosyal  medya  tuzaklarına  düşmemeleri gerekmektedir. SODİGEM  tarafından  hazırlanan  bu  analiz  çalışması  da  FETÖ’  nün  sosyal  medyada kullandığı taktik ve stratejileri açığa çıkarma ve kamuoyunu uyarma amaçlıdır.”

FETÖ'NÜN EN ÇOK YUVALANDIĞI KURUMLAR BİLİŞİM KURUMLARI

SODİGEM tarafından FETÖ’nün dijital dünyadaki etkinliğine yönelik yapılan araştırmaya ilişkin bilgiler paylaşıldı. SODİGEM’den yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: “FETÖ ; bilişim, telekomünikasyon, yazılım  gibi  alanlara  dönük  yatırım  yapmış, onlarca  şirket  kurmuş ve bu alanlarda kullanmak üzere eleman  yetiştirmiş  bir  örgüttür.  FETÖ'nün  en  çok  yuvalandığı  kurumlar  bilişim  kurumlarıdır. FETÖ mensuplarını sosyal medyanın iletişim, haberleşme, enformasyon sağlama, gündem oluşturma, takip etme gibi özelliklerini çok etkin olarak kullandığı belirtilen raporda, “Sosyal medya ve uygulamaları FETÖ için kriminal iletişim aracıdır” ifadesi yer aldı. FETÖ mensupları sosyal ağlarda akla gelen her türlü kimliğe  bürünmektedir.  Farklı  siyasal  görüşlere  sahipmiş  gibi  sanal  casusluk  yapmaktadırlar.  Kadın profilinde,  genç  profilinde  aşırı  siyasi  kimlikte,  liberal  kimlikte  kendi  örgüt  propagandalarını yapmaktadırlar.”

FETÖ’NÜN SOSYAL MEDYA İLKELERİ NELER?

SODİGEM tarafından yapılan çalışmada, “FETÖ’nün Sosyal Medya Kullanım İlkeleri” ise şu şekilde açıklandı: “17-25  Aralık’tan  sonra  Sosyal  Medya Birimi  kurulması  talimatı  verilmiştir.  Sahte  birçok video ve montaj görüntüyü birçok sosyal ağ üzerinden dolaşıma sokmuşlardır. Türkiye genelinde ve bulundukları  her  ülkede  sosyal  medya  sorumluları  bulunmaktadır.  Sosyal  medyada  paylaşılacak mesajlar  tek  bir merkezden  gelmekte  ve  daha  sonra  distribütör  hesaplar  aracılığı  ile  yayılmaktadır.

Sosyal medyada başka kimlik altında propaganda yapılmaktadır. Sosyal medyada her gün için farklı bir gündem oluşturulmaktadır. Devlet aleyhine ve örgüt lehine tweet atma talimatı verilmektedir. Terörist başının  teslim  edilmemesi  için  uluslararası  kamuoyu  oluşturma  amacıyla  kullanılmaktadır.Mensuplarına en az beş adet sahte hesap açma ve günlük kotalı mesaj atma talimatı verilmektedir.Örgüt  üyelerinin  sosyal  ağların  prime-time  saati  olan  20.00  ile  23.00  arası  yoğun  paylaşımlarda  ve yorumlamalarda  bulunmaları  talimatı  verilmiştir.  Ayrıca  en  fazla  paylaşım  yapanlara  ödül verilmektedir.”

FETÖ’NÜN SOSYAL MEDYA TAKTİKLERİ

SODİGEM  tarafından  yapılan  ve  detaylı  bilgilerin  yer  aldığı  çalışmada, terör örgütünün internet üzerinden 2010-2012 döneminde web siteleri üzerinden algı operasyonları yaptığı, e-mailler yolu ile itibar suikastları yapıldığı ve özellikle 2012 döneminden itibaren ise ülkemizde internetin ve akıllı cep telefonu kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, Twitter, Facebook gibi sahte hesaplar üzerinden hedefe ulaşmak  istendiği vurgulanmıştır.  Ayrıca çalışmada FETÖ’nün  sosyal medyada  uyguladıkları  taktikler hakkında da bilgiler verildi. “FETÖ ve Sosyal Medya Taktikleri” başlığında anlatılan bu taktikler şöyle açıklandı:  “Gündem Yaratma, Devletin  Organlarını  Suçlu ve Hukuksuz Gösterme, Tehdit, Sindirme, Yıldırma ve Şantaj, Hedef Saptırma, Değerlerin İstismarı, Hedef Gösterme, Hukuku Yanıltmaya Çalışma, Terör  Örgütünü  Meşru  Gösterme, Terör  Örgütü  Mensuplarına  Moral  Verme,  Motivasyon  Arttırma, Mağduriyet Algısı Yaratma.”

Merkezce yayımlanan çalışmanın sonuç bölümünde ise “Kadim Türk devletini yıkmaya dönük olarak  kurgulanmış  bir  terör  örgütünün  özellikle  dış  destek  alarak  nasıl  bir  kalkışmaya  cesaret edebildiğini,  kendi  vatandaşlarını  şehit  ettiğini,  yüce  İslam  dinini  kendi  kirli  amaçlarına  alet edebildiğini 15 Temmuz 2016 tarihinde acı bir şekilde tecrübe ettik. Bizlerin bir eğitim kurumu olarak en büyük ödevi de bu acı tecrübeyi gelecek nesillere öğretmektir. “ifadeleri kullanılmıştır.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar