21 Ocak 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

BAYRAMI SOSYAL MEDYADAN KUTLUYORUZ

BAYRAMI SOSYAL MEDYADAN KUTLUYORUZ
  • 10 Ağustos 2019 Cumartesi
  • 2170 kez okundu

Anadolu  Üniversitesi  Sosyal  Medya  ve  Dijital  Güvenlik,  Eğitim,  Uygulama  ve  Araştırma Merkezi  (SODİGEM)  Kurban  Bayramı  yaklaşırken,  bayramlarda  sosyal  medya  kullanım alışkanlıkları ile ilgili bir çalışma gerçekleştirdi.

Sosyal  medya,  günlük  yaşamın  her alanında sıkça kullanılan  bir araç olarak  insan  hayatında yer almaktadır.  Günlük, kültürel ve dini ritüellerde sosyal medyadan yararlanılmakta;  doğum günleri,  dini  ve  milli  bayramlar  gibi  pek  çok  özel  gün  de  artık  sosyal  medya  üzerinden kutlanmaktadır.  SODİGEM’in, bu noktada hazırladığı çalışmada ;  Kurban Bayramında sosyal medya kullanımı ele alındı.

SODİGEM’in  bu  çalışmasında,  Kurban  Bayramına  ilişkin  sosyal  medya  paylaşımlar ıincelendi.  SODİGEM,  tarafından  yapılan  açıklamada,  son  yıllarda  bayramların,  geleneksel ritüeller  dışında  sosyal  medyadan  kutlandığı  ifade  edildi.  Sosyal  medyada;  bayramın  ana teması  olan  bayram  ziyaretlerinden  aile  fotoğraflarının  paylaşılmasının  yanı  sıra;  günümüz teknolojisinde  daha  çok  dijital  toplu  mesajlar  ve  görüntülü  konuşma  uygulamaları  ile gerçekleşen yeni nesil bayramlaşmalar  yapıldığı  ifade edildi .

BAYRAMDA SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANIYORUZ?

SODİGEM tarafından  yapılan  açıklamada,  şu  ifadelere  yer  verildi:  “Sosyal  medyanın  insan hayatına  girmesi  ile  birlikte,  bayram  kutlamalarında  da  geleneksel  aile  ziyaretlerinin  dışın açıkılmıştır.  Vatandaşlar  geleneksel  aile  ziyaretleri  yerine,  sosyal  medya  üzerinden  bayram tebri kleri  yapmaktadır.  Bunların  arasında  en  çok  Whatsapp  ve  SMS  uygulamaları  ile  toplu mesaj  gönderimi  tercih  edilmektedir.  Bu  mesajlar  hazır  metinler  olabileceği  gibi  kişi tarafından herkese gönderilmek üzere  yazılmış  özlü sözlü, şiirsel  metinler de olabilmektedir.
Bazı  sosyal  medya  kullanıcıları  ise  yazılı  metinler  yerine;  internet  ortamında  buldukları  veüzerinde  ‘iyi  bayramlar ’,  ‘Bayramınız  kutlu  olsun’  gibi  yazılar  bulunan  hazır  görsel  ve GIF’leri  kullanmaktadır.  Bir  diğer  yöntemde  ise  sosyal  medya  kullanıcıları,  kurbanlıklar  ve bayram  temizliğine  ilişkin  karikatürleri  sosyal  medya  hesaplarından  paylaşmaktadır.

Bayramda ailesinden ve sevdiklerinden uzakta olan vatandaşlar  ise,  Whatsapp,  FaceTime ve Skype  gibi  uygulamalar  üzerinden  görüntülü  sohbet  yaparak  yakınları  ile bayramlaşabilmektedir.  Kurbanlıklar  kesildikten  sonra  pişirilen  yemek  görselleri  ile  ailece oturulan  bayram  sofraları  da  sosyal  medya  kullanıcıları  tarafından  sıkça  paylaşılmaktadır.

Kurbanlıklar  kesildikten  sonra  pişirilen  yemekler,  sosyal  medya  kullanıcıları  tarafından paylaşılmaktadır. Özellikle öncesi ve sonrası şeklinde mizahi paylaşımlar görülmektedir. ”

KURBANLIKLARLA SELFİE ÇEKİYORUZ

SODİGEM  tarafından  yapılan  açıklamada,  kişilerin  ibadetlerini  yerine  getirmek  üzere kesecekleri kurbanlıklarla selfie çekerek bu fotoğrafları sosyal medyada  sıkça  paylaştığı ifade edildi.  SODİGEM’in  açıklamasında,  “Kurban  Bayramında  sosyal  medyada  dikkat  çeken  bir diğer  paylaşım  ise,  kurban  kesimi  esnasından  yapılan  fotoğraf  paylaşımlarıdır.  Bu  durum sosyal  medyada  istenmeyen görüntülere  neden olduğundan eleştirilmektedir. Kesici  aletlerin kullanımından doğan kazalar ve kaçan kurbanlıklar da çoğu zaman paylaşılmaktadır” denildi.
Bazı  vatandaşların  ise,  bayram  tatilini  aile  büyüklerinin  yanında  geçirmek  yerine  tatile gitmeyi  tercih  ettiğinin  belirten  SODİGEM;  bu  sosyal  medya  kullanıcılarının  ise  bayram sürecinde tatil görüntülerini so syal medya hesapları üzerinden paylaştıklarını ifade etti.

HANGİ SOSYAL AĞI NE AMAÇLA KULLANIYORUZ?

SODİGEM hazırladığı çalışmada,  bayram süresince  sosyal ağların, hangi amaçla kullanıldığı da  açıklandı.  SODİGEM  tarafından  yapılan  açıklamada,  “Instagram  ve  Facebook  daha  çok görsel içerikli bayram tebriği ve fotoğraf paylaşımı için kullanılırken, Twitter ’da genele hitap eden,  metin ağırlıklı paylaşımlar yer almaktadır.  Bayram sürecinde, Youtube’da  ise daha çok marka  ve  kurumların,  bayram  tebriği  içeriğindeki  reklam  ve  videoları  paylaşılmaktadır.

Snapchat,  Facetime,  Whatsapp,  Skype  gibi  uygulamalar  ise,  bayramda  ailesinden  ve sevdiklerinden  uzakta  olan  kişiler  tarafından  görüntülü  konuşma  amaçlı  kullanılmaktadır” denildi

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar