1 Aralık 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Rektör Çomaklı’dan yeni öğrencilerimize öneri ve tavsiyeler

Rektör Çomaklı’dan yeni öğrencilerimize öneri ve tavsiyeler
  • 21 Ağustos 2019 Çarşamba
  • 2495 kez okundu

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrencilere tavsiyelerde bulundu. 19 Ağustos Pazartesi günü Rektörlük Senato Toplantı Odasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Rektör Çomaklı, öğrencilere hem hayata hem de öğrenim yaşamlarına dönük önerilerde bulundu. Öğrencilerin, yeni yaşantılarında “üniversiteli genç” olarak çeşitli sorumluluklar üstlendiklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, öncelikle bir baba daha sonra bir hoca ve en sonunda bir Rektör olarak tavsiyelerde bulunmak istediğini belirtti.

Rektör Çomaklı’dan gelecek nesillere karşı sorumluluk vurgusu

Anadolu Üniversitesinin köklü bir eğitim kurumu olduğunun altını çizen Prof. Dr. Çomaklı, Üniversitenin dünyanın pek çok yerine yayılmış sınav merkezileriyle global bir üniversite olduğuna vurgu yaptı. Rektör Çomaklı şöyle konuştu:  “Bilindiği üzere Anadolu Üniversitesi, Türkiye’nin tüm illerinde bir şubeye sahip ve dünyanın 50’ye yakın noktasında, sınav merkezleriyle öğrencileriyle buluşuyor. Bu çerçevede de bizim çok önemli bir öğrenci kültürü ve eğitim birikimimiz var. Bu birikimi de gelecek nesillere aktarmak bizim için bir sorumluluk.”

Bu çalışmanın Üniversitenin çeşitli birimlerinin katkılarıyla ortaya çıktığını dile getiren Rektör Çomaklı, hem Eskişehir hem de Türkiye genelindeki üniversite öğrencileri ve ailelerine bu tecrübe ve tavsiyeleri aktarmak istediklerini ifade etti.  

Konuşmasında üniversiteye yerleşen tüm öğrencileri ve ailelerini tebrik eden Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı,  “Bu toprağın çocukları zaten temiz, iyi bir devlet kültürü olan bir kültürden geliyor, ama bizim bu tecrübelerimizi aktarmamız gerekiyor.” dedi. Prof. Dr. Çomaklı sözlerine şöyle devam etti: “Bilindiği üzere üniversiteye başlayan genç, yeni bir hayata başlıyor demek. Bulunduğu şehirden ayrılmasa bile eğer bir üniversite öğrenimine başlıyorsa yeni bir hayata adım atıyor demektir. Bu hayata atılması da kendisine birtakım sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörü olmaktan da mutluyum ki bu üniversite her zaman ilkleri hayata geçiriyor. Biz de ilk kez Eskişehir ve Ülkemizin genelindeki öğrencilerimize yönelik böyle bir çalışma hazırladık.”

Rektör Çomaklı: “Öğrencilerimizin sosyal olmalarını istiyoruz”

Öğrencilerin kalacak yer bulurken dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı şunları söyledi: “Öncelikle devletimizin resmî kurumlarından izin almadan kurulmuş, yasal olmayan öğrenci yurdu, öğrenci pansiyonu ve apart tabir edilen yerlerde kalmayınız. Lütfen öncelikle böylesi yerlerden 2017/10090 sayılı Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliğine göre izin durumlarını sorunuz ve belge isteyiniz. Ev tutarken öncelikle daha önceden bilgi sahibi olduğunuz kişileri tercih ediniz. Kiralık ev sözleşmesini dikkatlice okuyunuz, yetkili olmayan kişilere kapora ya da imzalı evrak vermeyiniz. Terör örgütlerinin en çok ilgi gösterdiği grupların başında üniversite öğrencileri gelmektedir. Bu yüzden konaklama, beslenme, sosyal ihtiyaçlarının karşılanması ve eğitim hazırlıklarına yardım etme bahanesiyle sizlere yaklaşanlara karşı dikkatli olunuz. Böylesi kişi ya da kurumların öncelikle devlet kurumlarına olan kayıtlarını sorunuz ve belge isteyiniz. Her türlü illegal yapı ve yapılanmalardan uzak durunuz. Unutmayalım ki Türk devleti ve milletine düşman olanlar aslında hepimizin ortak düşmanıdır. Bir diğer hususta; Anadolu Üniversitesi’nin güçlü olduğu bir noktada uyarımızı yapacağız. Öğrencilerimizin bütün sosyal faaliyetlere katılmalarını istiyoruz. Aileler evlatlarını bize teslim ettikten sonra, bu öğrencilerin de bilmeleri gerekiyor ki üniversitelerde, özellikle Anadolu Üniversitesi gibi bir üniversitede sosyal aktivite yönünden bir zenginlik söz konusudur. Burada öğrenci kulüplerini tercih etmelerini öneriyoruz ve mutlaka en az bir spor veya sanat dalıyla ilgilenmelerini istiyoruz.”

Sağlığınızı olumsuz etkileyecek alışkanlıklardan uzak durun

Uyuşturucu ve benzeri madde tacirlerinin hedef kitle olarak üniversite öğrencilerini seçtiğine dikkat çeken Rektör Çomaklı şunları aktardı: “Bu yüzden eğlence adı altında farklı ortamlarda böylesi zehir satıcıları sizleri hedef alabilir. ‘Bir kere denemekten bir şey olmaz’, ‘İnsanı çok rahatlatıyor’, ‘Çocuk musun sen dene bir kere’, ‘Hiçbir zararı yok bağımlılık yapmaz’ şeklinde sizlere yaklaşan kişiler ve yakın arkadaşlarınız kesinlikle iyi niyetli değildir. Sağlığınızı olumsuz etkileyecek alışkanlıklar edinmenize neden olabilecek yerlerden uzak durunuz. Kişisel bilgilerinizi kimseyle paylaşmayınız. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, doğum tarihi gibi önemli bilgilerinizi gizli tutunuz. İnsanları çok iyi tanımadan ve güven ortamı oluşturmadan yakınlık kurmayınız. Burs adı altında sizlere yardımcı olmak isteyen kişi, kurum ya da kuruluşların kimler olduğuna dikkat ediniz. İlerleyen süreçlerde yasal sorunlar ile karşılaşmamak için resmi teyidi olmayan ödemeleri almayınız. Yeni geldiğiniz bir yaşam alanında çok önceden tanımadığınız kişilere kefil olmayınız. Onlar adına bir başka kişi ya da kuruma sözlü-yazılı beyanatta bulunmayınız.”

Kampüste sunulan olanakları iyi değerlendirin

Öğrencilerden eğitim hayatlarını planlamalarını isteyen Rektör Çomaklı, öğrencilere kampüste sunulan imkanlardan da yararlanmaları konusunda tavsiyelerde bulundu. Çomaklı, “Kariyer planlamasını çok erken yapmış biri olarak size önerim; birinci sınıftan itibaren kariyer planınızı yapmanızdır. Okulumuzdaki çeşitli projelerde görev alarak ekip çalışmasına alışınız. Derslerinize devam ediniz. Hocalarınızı dikkatli dinleyin ve derse katılım gösterin. Dersi derste öğrenen biri olarak bunun faydasını kariyerim boyunca çok gördüm. Siz değerli gençlerin sosyal faaliyetlere katılması çeşitli etkinler içerisinde yer alması hepimizin isteğidir. Bunu yaparken özellikle üniversitemizde bulunan ve çok çeşitli alanlarda faaliyet gösteren öğrenci kulüplerini tercih etmenizi, buralarda yapılan etkinliklere katılmanızı öneriyorum. Anadolu Üniversitesinin kampüsü 24 saat sizlere açıktır. Güvenli Kampüs Uygulaması ile dizayn edilmiş yerleşkemizi gezmenizi ve yakından tanımanızı çok arzu ederim. Botanik bahçesini, parklarımızı ve Cumhuriyet Müzemizi tanıdıkça okulumuzu daha çok seveceğinizden eminim. Çok zengin olanaklara sahip üniversite kütüphanemizi mutlaka kullanın. Eğitim-öğretim döneminde 7/24 açık olan kütüphanemizde akşam saatlerinde servis edilen ikramlarımızdan da mutlaka tadınız. Hafta sonu da gelmeyi unutmayınız. Üniversitemizde hemen hemen her hafta bilimsel bir toplantı, seminer, panel ve sempozyum gibi etkinlikler yapılmaktadır. Mutlaka bu etkinlere katılınız ve bilim insanları ile iletişime geçiniz. Üniversitemizde çok sık gerçekleştirilen sanat ve müzik etkinlerine ücretsiz katılabilir, kampüs sinema ve tiyatrosundan yararlanabilirsiniz. Üniversitemiz web sayfasından bu etkinleri takip etmenizi öneririm. Üniversitemizde öğrencilerimizin spor yapma ve fiziksel aktivite olanakları çok gelişmiştir. Kapalı ve açık spor alanları, yüzme havuzu, tenis kortları, koşu alanları gibi olanaklardan yararlanınız ve lütfen bir spor branşı ile ilgileniniz” dedi.

Ulusal ve uluslararası eğitim programlarından faydalanın

Öğrencilerden hem ulusal hem de uluslararası çeşitli eğitim programlarına katılarak kişisel gelişimlerine katkı sağlamalarını isteyen Rektör Çomaklı, bu programlar hakkında da bilgi verdi. Çomaklı, “Bilimsel Araştırma Projelerine (BAP) siz değerli öğrencilerimiz hocaları nezaretinde katılabilir ve proje kapsamında yurtdışına çıkabilirsiniz. Özgeçmişinize katkı sağlayacak bu tür çalışmaları lütfen takip ediniz ve katılınız. Girişimci, yaratıcı öğrencilerimiz için Anaç Ön Kuluçka Merkezinde yürütülen çeşitli programlara başvuru yapmalarını öneriyorum. İş fikri üzerinde çalışmak isteyen girişimci adaylarına da belirli süreler dahilinde ücretsiz olarak ofis imkanları da burada sunulmaktadır. Üniversitemizin Erasmus-Mevlâna programları ve Uluslararası İlişkiler Birimi aracılığı ile yurtdışında 350’den fazla üniversite ile ikili iş birliği mevuttur. Bu programlar aracılığı ile yurtdışında staj, bilimsel araştırma ve eğitim çalışmalarınızı yürütebilirsiniz” dedi.

Öğrencilere ucuz yemek ve ücretsiz internet

Öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yürüttüklerini belirten Prof. Dr. Çomaklı, “Anadolu Üniversitemizde diyetisyenler tarafından hazırlanan ve gıda mühendisleri tarafından denetlenen yemekler, üç öğün (sabah-öğle-akşam) çok cüzi fiyatlar ile hizmetinize sunulmuştur. Yemekhane otomasyon sistemini incelemenizi tavsiye ediyorum. Yemekhanemizde Çölyak hastaları için glutensiz menü ve ayrıca vejetaryen menü olanağı sunulmuştur. Sizlerin beslenme tercihleri bizim için çok değerlidir. Vejetaryenler olsun, başka ihtiyaç sahipleri olsun başvurduklarında onlara da menü hazırlıyoruz. Bizim üniversite senatosunda bile sırf burada Çölyak hastaları için yemek çıktığından dolayı özel öğrenci olarak gelmek isteyen ve kabul ettiğimiz öğrencilerimiz var. Bunun dışında Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezimiz var. Burada öğrencilerimizin sıkıntıları olabiliyor. Özellikle kafalarının takıldığı, kendilerini ruhsal yönden sıkıntıya sokan veya aklındaki sorulara çözüm bulma konusunda sıkıntı yaşayan öğrencilerimizi de bu merkezimizde karşılıyoruz. Bundan da öğrencilerimizin haberdar olmasını istiyoruz. Sportif aktivitelere gelindiğinde ise, malum Anadolu Üniversitesi’nin bir spor kulübü ve yapmış olduğu pek çok etkinlik var. Bunun içerisinde fiziksel aktivite bizim için özellikle önem arz ediyor. Buradan öğrencilerimize tavsiyemiz; bu aktivitelerden yararlanmaları ve mutlaka bir spor dalıyla uğraşmaları. Anadolu Üniversitesi Kampüsünde öğrencilerimiz kendi internet paketlerini çok kullanmamaktadır. Çünkü kampüsün her yerinde her noktada çekim gücü yüksek Wİ-Fİ bağlantısı mevcuttur. Bu ağlardan üniversitemizin radyosu olan 101.7 Radyo A’yı dinlemeyi de unutmayın” şeklinde konuştu.

Rektör Çomaklı, son olarak öğrencilerin her türlü istek, öneri ve şikayetlerini önemsediklerini belirterek, “Anadolu Üniversitesinin sosyal ağ hesaplarına (Twitter; @Anadolu_Univ, Instagram;@anadoluuniv, Facebook; @anadoluuniversitesi atacağınız mesajlar ile istek, beklenti ve şikayetlerin öncelikle tarafımdan izlendiğini ve kontrol edildiğini de sizlere belirtmek isterim. Tüm öğretim üyesi, idari personel, işçiler hep birlikte çocuklarınıza çok iyi şekilde bakacağımıza da söz veriyoruz.”  dedi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Apart

Espark Karşısı Günlük Kiralık Apart

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.