13 Temmuz 2020 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Özel yetenekli öğrencilerde mükemmeliyetçilik konuşuldu

Özel yetenekli öğrencilerde mükemmeliyetçilik konuşuldu
  • 21 Kasım 2019 Perşembe
  • 2192 kez okundu

Anadolu Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi  tarafından düzenlenen “Özel Yetenekli Öğrencilerde Mükemmelliyetçilik” başlıklı panel, Yunus Emre Kampüsü Kongre Merkezi Kırmızı Salon’da gerçekleştirildi. Arş. Gör. Ömer Faruk Tamul’un konuşmacı olduğu etkinliğe üstün yetenekli öğrencilerin aileleri katıldı.

Panelde, mükemmelliyetçilik nedir, nasıl ortaya çıkar, kaynakları nelerdir ve üstün zekalı bireylerde mükemmelliyetçilik nasıl görülür sorularına cevap arandı. Etkinlikte ayrıca, Arş. Gör. Ömer Faruk Tamul, çocukların mükemmelliyetçilik durumları ve ebeveynlerin onları nasıl algıladığı ile ilgili konuları incelediği bir çalışmasından bazı bulgular paylaştı.

Mükemmeliyetçi davranışların sergilenmesinde anne babanın tutumu önemli

Konuşmasında mükemmeliyetçiliği oluşturan etkenlerden bahseden Arş. Gör. Tamul, bu etkenleri; genetik etkenler, sosyal hayatın her alanındaki ödül ve pekiştireçler, ceza, model alma ve bilgi sahibi olma olarak sıraladı. Tamul şöyle konuştu: “Özellikle teknolojinin gelişmesi ile birlikte, bilgi sahibi olma etkeni de önemli bir rol kazanmış durumda. Çocuklar, artık teknolojik mecralardan iyiyi, kötüyü ve  güzellik bilgisini öğreniyorlar ve bunu öğrendikçe mükemmeliyetçi davranmaya yönlendiriliyorlar.”

Üstün yetenekli çocukların mükemmeliyetçi bir tutum sergilemelerinde özellikle anne ve baba rollerinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Arş. Gör Tamul, “Anne babanın tutumu bütün bu etmenlerin yanında çok daha önemli bir konu. Anne ve babanın gerçekçi olmayan beklentilere sahip olmaları ister istemez çocuğu mükemmeliyetçi olmaya yönlendiriyor. Bu anlamda ailenin çocuğu tanıması çok daha önemli. Sosyal öğrenme meselesini de bu başlık altında inceleyebiliriz. Çünkü, çocuk mükemmeliyetçi olmayı anne babasından da öğreniyor. Beklentiler noktasında ailenin çocuğunu tanıması önemliyken, sosyal öğrenme ile birlikte artık ailenin kendini de tanıması önemli bir hale gelir.” ifadelerini kullandı.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.