11 Ağustos 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu’da genç istihdama yönelik politikalar konuşuldu

Anadolu’da genç istihdama yönelik politikalar konuşuldu
  • 12 Aralık 2019 Perşembe
  • 2385 kez okundu

Anadolu Üniversitesi Girişimcilik Kulübü tarafından düzenlenen “Genç İstihdama Yönelik Politikalar” konferansı, 10 Aralık Salı günü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF)  dekanlık konferans salonunda gerçekleştirildi. Çalışma Hayatı Uzmanı Tarkan Zengin’in konuşmacı olarak katıldığı etkinliği izleyenler arasında Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı ve  İİBF Dekanı Prof. Dr. Mehmet Başar da yer aldı. Konferansı çok sayıda öğrenci ilgiyle takip etti.

Rektör Prof. Dr. Çomaklı: “Öğrenci kulüplerini daha aktif hale getirdik”

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, bu yıl Öğrenci Kulüpleri Koordinatörlüğü Yönergesi çıkararak öğrenci kulüplerini daha aktif hale getirdiklerini kaydetti. Bu kapsamda daha önce 200 olan toplam kulüp üyesi sayısının 6500’e çıktığını ve son iki buçuk ay içerisinde 500’den fazla etkinlik gerçekleştirdiklerini aktaran Prof. Dr. Çomaklı, bundan sonraki süreçte bütün etkinliklerin öğrenci kulüpleriyle birlikte gerçekleştirileceğini ifade etti.

 “Eksilerin hepsi bana, artı değerlerin tümü de öğrencilere aittir”

Üniversitedeki öğrenmenin önemine değinen Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, “En güzel öğrenme yeri bu sıralardır. Burada bir şey öğrenmeden mezun olduktan sonra maliyetin boyutu çok yükseliyor. Burada birbirinizin yanlışını, gülerek veya birbirinize öğreterek düzeltebilirsiniz. Aynı şekilde biz bilmiyorsak siz de düzeltebilirsiniz. Ama iş hayatına çıktığınızda kimse yüzünüze ‘şunu bilmiyorsunuz’ ya da ‘bunu yapamıyorsunuz’ demez. Orada herkes bir şekilde hayatın bir parçası olmak ister. Üniversitede öğrencilerimiz, hem sosyal sermayelerini hem de entelektüel birikimlerini artırıyorlar. Buradaki eksilerin hepsi bana, artı değerlerin tümü de öğrencilere aittir.” ifadelerini kullandı.

Çalışma Hayatı Uzmanı Tarkan Zengin: “Mutlaka iş bulacaksınız”

Konuşmasına, öğrencilere kendilerini geliştirme fırsatı verdiği için üniversite yönetimine teşekkür ederek başlayan Çalışma Hayatı Uzmanı Tarkan Zengin, iş bulma kaygısı taşıyan öğrencilere seslenerek: “Mutlaka iş bulacaksınız. Yeter ki kendinizi geliştirin. Ben okuryazar olmayan anne babanın doktora yapan bir oğluyum. Dolayısıyla insanın içinde bulunduğu imkansızlıklar yüzünden böyle bir ümitsizliğe kapıldığını görüyorum. Fakat buna hiç gerek yok. Ülkeniz adına da kendi adınıza da hiçbir zaman ümidinizi kaybetmeyin.” dedi. Ülkemizde işverenlerin istedikleri nitelikte çalışan bulamamaktan şikayet ettiklerini; kendilerinin de işgücü piyasalarında gençlerin diploma sahibi olmalarına rağmen işsiz olmalarına yakındıklarını belirten Zengin, tüm meselenin, işgücü piyasalarındaki nitelik ve beceri uygunluğunu sağlayabilmekten geçtiğini vurguladı.  

“Yaşlı nüfus artıyor”

Ülkemizde işsizliğin önemli bir mesele olduğunu belirten Tarkan Zengin, “Aslında bundan daha önemli olan mesele ise yaşlanıyor olmamız. Ne kadar genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğumuz yazılıp çizilse de gelecek adına durum biraz farklı. 65 yaş ve üzeri olarak sınıflandırdığımızda Türkiye şu anda 7.2 milyonluk yaşlı nüfusa sahip. Bu nüfusun genel nüfusa oranı da %8.8 olarak karşımıza çıkıyor. Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü’nün yaptığı araştırmalara göre bu oran 2023’te %10’a, 2040’ta %16.4’e, 2060 yılında ise %22.6’ya çıkacak.  Bu durum bizi ülke olarak yeni politikalar üretmeye zorunlu kılıyor. Nitekim gerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gerek Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi gerekse de bu konuda faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları ile üniversiteler buna dayanarak genç istihdamı sağlamaya ve işsizliği çözmeye yönelik yeni politikalar üretiyor.” dedi.

Konuşmasında çalışan bağlılığı, ücret beklentisi, kadın istihdamı konularına da değinen Çalışma Hayatı Uzmanı Tarkan Zengin, konuşmasının sonunda öğrencilerden gelen soruları yanıtladı. Konferans sonunda Zengin’e, kendisi adına yapılan fidan bağışının sertifikası takdim edildi.

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.