28 Mart 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Dilek Livaneli öğretmen adaylarına ilham oldu

Dilek Livaneli öğretmen adaylarına ilham oldu
  • 22 Şubat 2020 Cumartesi
  • 2420 kez okundu

Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi E Blok Konferans Salonu’nda, öğretmen Dilek Livaneli’nin konuşmacı olarak katıldığı ‘Bir Dilek Yetmez’ söyleşisi 20 Şubat Perşembe günü gerçekleştirildi.

Varkey Gems Vakfı tarafından Küresel Öğretmen Ödülleri'ne aday gösterilen ve dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına girmeyi başaran ilk Türk öğretmeni Dilek Livaneli, meslek aşkını, öğretmenliğe olan tutkusunu, öğretmenliğin verdiği gücü, öğrencileri, velileri ve çevreyle kurduğu bağı, köy okulu öğretmenliğinden küresel öğretmenliğe giden yolculuğunu anlattı.

Birçok dernek ve sivil toplum kuruluşları tarafından meslek onur ödüllerine layık görülen idealist öğretmen Livaneli, öğretmen olduğu için çok gururlu olduğunu ve öğretmenlerin aslında bütün mesleklerin yaratıcısı olduğunu düşündüğünü söyledi.

“Etrafımızda gördüğümüz her güzel şey eğitimin eseri”

Köy okulu çocukları ve halkı için çeşitli projeler geliştiren ve bu projeleri hayata geçirdiğini sunum eşliğinde katılımcılara aktaran Livaneli, köy okulu öğretmenliğinde bir sosyolog gibi etrafta olup bitenlerin gözlemlendiğini ve kendisinin de köyleri, köy okullarını cazip hale getirme fikrinin bu şekilde geliştiğini dile getirdi.

“Asıl değişimin, gelişimin, dönüşümün başlamasını gerektiğini düşündüğüm kırsal bölgeden geliyorum” diyen Livaneli sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Etrafımızda gördüğümüz her güzel şey eğitimin eseri, etrafımızda gördüğümüz her kötü şey ise eğitimsizliğin eseri. Bir köy okulunda, müdür de sizsiniz, öğretmen de, memur da, hizmetli de sizsiniz. Her şey sizsiniz o okulda ve üstünüzde ciddi bir sorumluluk var, herkesin ilkel ve imkânsız dediği ortamda bir ışık saçmak istiyorsunuz, bir değişim yaratmak istiyorsunuz, bir mıknatıs etkisi yaratıp etrafınıza öğretmen etkisini yaymak istiyorsunuz.”

“Öğretmenliğin bir yolculuk olduğunu ben onlardan öğrendim”

Mutlu çocuk yetiştirmenin önemine vurgu yapan Livaneli “Bana göre bir öğretmenin en büyük hedefi mutlu çocuk yetiştirmektir. Mutlu çocuk öğrenir. Ben yolumu kaybettiğimi düşündüğüm zaman hep bir çocuğun gözlerinin içine bakarım. Siz de öyle yapın.  Onlardan, yetişkinlerden öğrenemeyeceğiniz 2 şey öğreneceksiniz: mutluluk ve sürekli meşguliyet. Öğretmenliğin bir yolculuk olduğunu ben onlardan öğrendim. Birçok projeyi gerçekleştirirken eleştirilere de maruz kaldım fakat yılmadım, yılmadık” diye konuştu.

10 binden fazla öğretmen adayına ulaştı

Bir Dilek Yetmez projesi ile UNESCO’nun, En İyi Öğretmen Motivasyon Eğitimi Yarışması’nda ilk 10’a giren başarılı öğretmen, öğretmen adaylarına motivasyon seminerleri, canlı rehberlikler yaptığını ve yapmaya devam ettiğini ve bu süreç devam ederken 10 binden fazla öğretmen adayına ulaştığını, 81 ilde konferans hedefi olduğunu dile getirdi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.