28 Mart 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ESTÜ ile EOSB Arasında İşbirliği Protokolü

ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İLE ESKİŞEHİR ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Eskişehir Teknik Üniversitesi, profesyonel yaşama donanımlı mezunlar yetiştirmek için geliştirdiği üniversite - sanayi iş birliği projelerine bir yenisini daha ekledi. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlık yönetimi arasında süregelen çalışmalar sonucunda işbirliği olanaklarının somutlaştırılması amacıyla 21 Şubat 2020 Cuma günü Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu'nun katılımı ile işbirliği protokolü imzalandı.

Eskişehir Sanayi Odası Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleşen imza törenine Araştırma ve Lisansüstü Süreçler Direktörü Prof. Dr. Servet Turan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Kaytakoğlu, Dekan Yardımcıları, Bölüm Başkanları ve ilgili öğretim üyeleri katıldı. Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi yönetiminden ise Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Yönetim Kurulu Üyeleri, Bölge Müdürü ve temsilcileri katıldı.

EOSB Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile ikili işbirlikleri için önemli aşama kat ettiklerini belirterek, “Eskişehir’de ihracatımızı 5 milyar dolar seviyelerine yükselteceksek üniversite - sanayi iş birliklerine kesinlikle ihtiyacımız var. 2000’li yılların başında milli gelirimiz 250 milyar dolar civarında. Bugünkü rakamımız 850 milyar dolar. Bilimin, kalkınmanın, eğitimin göstergesi olan AR-GE çalışmaları binde yirmi beş seviyelerinden yüzde bir seviyelerine çıktı. Ancak sanayi üretimimizdeki yüksek teknoloji ürünü ihracatı oranı bu kadar değil. Yüksek teknoloji ihracatımızın diğer göstergelerle birlikte artmamasının sebebi bilimden yararlanmamak. Biz hala eski metotlarla zor bir üretim formüllerini uyguluyoruz. Bu da bizim hem rekabet gücümüzü azaltıyor hem de yükte hafif pahada ağır ürünler ortaya çıkarmamızın önüne geçiyor. Eskişehir Teknik Üniversitesi aslında temeli çok uzun yıllara dayanan ama en genç üniversitemiz. O anlamda beraber ciddi kazanımlar sağlayabiliriz diye düşünüyoruz. İnşallah bugün bu protokolden sonra da yol alacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

EOSB yönetimi olarak Ar-Ge 'ye ve bilim destekli üretime büyük önem verdiklerine değinen Nadir Küpeli, akademisyen ve sanayici buluşmaları ile hem ülkemizin hem de Eskişehir’in doğrudan faydasına yönelik sonuçlar ortaya çıkarmayı amaçladıklarını ifade etti. ESTÜ Mühendislik Fakültesi’nin teknolojik altyapısı ve donanımlı genç akademik kadrosunun kendilerini etkilediğini vurguladı.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu ise yeniden yapılanan üniversitemizde, sanayi işbirliği kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Öğrencilerimizin sektörün ihtiyaçlarına hazır halde mezun olmalarına yönelik uygulamalara dikkat çeken Prof. Dr. Döğeroğlu, “Bu süreci bu aşamaya kadar getirdiğiniz için teşekkür ediyoruz. Bu tip iş birlikleri biraz uzun soluklu, birlikte yürümeyi gerektiriyor. Altyapımız ve gerekli insan kaynağımız bizim en önemli gücümüz. Büyük işler yapmak iş birliklerini gerektiriyor. Katma değeri yüksek işler üretmeye ihtiyaç var. Dolayısıyla bu işbirliği çok kıymetli bizim adımıza” dedi.

İmzalanan protokol sayesinde, ESTÜ ile EOSB' de bulunan katılımcı firmalar arasında ortak projeler geliştirilmesi, karşılıklı olarak altyapı, laboratuvar imkanlarının kullanımı ve öğrencilerin staj, uygulamalı eğitim, mezuniyet sonrası istihdamları ile ilgili işbirlikleri sağlanması hedefleniyor.

Tören protokol metnine karşılıklı imzaların atılması sonrasında, iyi dileklerle sona erdi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.