28 Mart 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu Üniversitesinde “Vergilemede Güncel Gelişmeler” konuşuldu

Anadolu Üniversitesinde “Vergilemede Güncel Gelişmeler” konuşuldu
  • 26 Şubat 2020 Çarşamba
  • 2858 kez okundu

Anadolu Üniversitesi Vergi haftası etkinlikleri kapsamında "Vergilemede Güncel Gelişmeler" paneli düzenlendi.
Anadolu Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri Koordinatörlüğü Maliye Kulübü ve Eskişehir Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen "Vergilemede Güncel Gelişmeler" paneli, Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşti. Panelin moderatörlüğünü Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı yaptı. Panele konuşmacı olarak, Pamukkale Üniversitesi Maliye Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersan Öz, Gelir İdaresi Grup Müdürü Yavuz Doğan ve Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu katıldı.

Vergi bilinci, çocuk ve gençlerde oluşturulmalı
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Vergi Dairesi Başkanı Şahin Demirci yaptı. Bütün katılımcıların Vergi Haftasını kutlayan Demirci, “Geçmişten bugüne devletlerin en önemli gelir kaynağı vergilerdir. Vergi bilincinin çocuk ve gençlerde oluşturulması, toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi büyük önem taşımaktadır” dedi. Demirci, bu bilincin oluşturulması amacıyla hafta boyunca yapılacak etkinlikler hakkında bilgi verdi. 

“Devlette temel 2 teşkilat vardır: Güvenlik ve Maliye” Panelin moderatörlüğünü yapan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Anadolu Üniversitesi Öğrenci Koordinatörlüğüne bağlı kulüplerin önemli çalışmalara imza attığını söyleyerek, paneli düzenleyen Maliye Kulübüne teşekkür etti. 

Konuşmasında verginin önemine değinen Rektör Çomaklı, “Devlette temel 2 teşkilat vardır. Devletler kurulurken önce yönetimin güvenliğinin sağlanması gerekir, sonra yapacağı işler için para gerekir. Yani devletler kurulurken gereken iki temel teşkilatın biri güvenlik, biri maliyedir. Devlet bu iki teşkilat üzerinden şekillenir.  Devlet büyüdükçe, tarih ilerledikçe devletin hareketlerine ve ihtiyaçlarına göre maliyede güncel gelişmeler kaçınılmaz oluyor” ifadelerini kullandı. 

Rektör Çomaklı: Toplanan vergiler, harcamaya dönüşürken çok kutsal bir hâl alıyor
Verginin kutsallığına vurgu yapan Rektör Çomaklı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devlet bir yandan gelir elde ediyor, bir yandan bunları harcamaya dönüştürüyor. Toplanan vergiler, harcamaya dönüşürken çok kutsal bir hâl alıyor. Gelir elde edilirken kimden geldiği bilinen paranın, harcanırken kime ait olduğu bilinmiyor. Bu noktada, güncel gelişmeleri takip etmek hem hukuksal hem manevi olarak önem arz ediyor. Kurallar, kanunlarla belirleniyor. Her inanca göre bir kutsallığı olan paranın güncelliğinden söz edeceğiz.”


Gençlere vergi ve sigorta prim teşviki hakkında bilgi verdi
Panelde Rektör Çomaklı’dan sonra ilk sözü alan Gelir İdaresi Grup Müdürü Yavuz Doğan, genç girişimcilere sağlanan vergi teşviki ve genç girişimcilere sağlanan sigorta prim teşviki konusunda bilgi verdi. Doğan, vergi ve sigorta teşvikinin şartları ve detayları hakkında açıklamalar yaptı. 


“Sürekli yeni vergi konulması yerine, var olan vergiler üzerinde düzenlemeler yapılmalı”
Pamukkale Üniversitesi Maliye Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersan Öz ise, yeni uygulanmaya başlanan vergilerle ilgili olarak bilgi verdi. 15 yeni vergi çeşidinin uygulamaya geçtiğini ifade eden Öz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni düzenleme ile birlikte; Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi, Sporculara Ödenen Ücretlerin Vergilenmesi, Spor Hakemlerinin Vergilendirilmesi başta olmak üzere 15 yeni vergi çeşidi eklendi. Yeni vergilerin eklenmesi vatandaşta olumsuz bir algı yaratmaktadır. Bu sebeple, sürekli yeni vergi konulması yerine, var olan vergiler üzerinde düzenlemelerle maksada ulaşılmalıdır. Örneğin, değerli konut vergisi yerine emlak vergisi, konaklama vergisi yerine konaklama KDV oranı artışı yapılmalıdır. Bu öneriler yeni beyannameler ve bürokrasiye neden olma riskini de ortadan kaldıracaktır.”

“Vergi bilincinin yüksek olduğu toplumlarda, vatandaş verginin nerelere harcandığını bilir” 
Panelde son konuşmayı gerçekleştiren Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu ise vergi konusunda toplumsal bilincin oluşması yönünde çalışmalar yapılması gerektiğinin altını çizerek, “Vergi bilincinin yüksek olduğu toplumlarda, vatandaşlar ödedikleri verginin nerelere harcandığını, kendilerine ne şekilde döneceğini bilirler. Bunun neticesinde üzerlerine düşen vergi ile ilgili yükümlülüklerini kendilerinden beklendiği gibi ve içlerinden gelerek yerine getirirler” diye konuştu.

“Kayıt dışı gelir ve kazançlar her ülkenin olduğu gibi, ülkemizin de en önemli sorunu. Yıllardır bununla da mücadele ediliyor” diyen Tolu, vergisel kayıt dışılığın nedenlerini ise şöyle sıraladı: “Etkin bir vergi idaresi ve vergi denetiminin olmaması, yüksek vergi yükü ve sosyal güvenlik katkı payı, devlet düzenlerinin bürokrasi yoğunluğu, sık çıkarılan vergi afları, servet artışının sorgulanamaması, yüksek vergi oranları, harcamaların önemli bir kısmına gider yazılamaması ve toplanan vergilerin gereken yerlerde sarf edilmediği anlayışı.”
Panelin kapanış konuşmasını yapan Rektör Çomaklı, “Vergi, olmazsa olmaz. Vergi, devletin varlık gücünü gösteren bir husus. Bu konuda hassas davranmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Rektör Çomaklı tarafından panelistlere katılımlarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi. 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.