3 Nisan 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu Üniversitesi’nden sosyal medyadaki algı operasyonlarına karşı uyarı

Koronavirüs’ün tüm dünyada hızla yayılmaya başlamasıyla konu hakkında gerçeği yansıtmayan ve insanları paniğe sürükleyen birçok asılsız bilgi sosyal medya üzerinden dolaşıma sokulmuş ve gerçeklikten uzak bu paylaşımlar insanların korku ve panik hali yaşamalarına sebep olmuştur.

Sosyal medyanın yaygın kullanımı dolayısıyla bilginin son derece hızlı bir şekilde yayılım gösterdiği günümüzde aslı olmayan haberler dolayısıyla ortaya çıkan korku ve panik havası virüsten daha hızlı yayılmakta ve bu durum toplumun genel sağlığı açısından olumsuz sonuçlar ortaya koymaktadır. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın da titizlikle üzerinde durduğu, koronavirüs kaynaklı yaşanan gelişmeler dolayısıyla gerçek bilgiye ulaşmanın ve güvenilir kaynaklardan bilgi edinmenin öneminin bir kez daha kendisini gösterdiği günümüzde, Anadolu Üniversitesi, sosyal medya başta olmak üzere haber aldığımız tüm kaynaklar için göz önünde bulundurulması gereken tavsiyeleri şu şekilde sıraladı:

Paylaşım yapan kaynağın konu ile ilgili bilgili, uzman veya yeterli olmasına dikkat edilmelidir.

Doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmak için elde edilen bilgiler sadece tek bir kişi ya da web sitesi üzerinden değil, farklı kaynaklardan da kontrol edilmelidir.

Güvenilir bilgiye ulaşmak için resmi kurum, kuruluş ve yetkililerin açıklamaları dikkate alınarak “.gov veya .edu” uzantılı resmi siteler tercih edilmelidir.

Ulaşılan bilgilerin güncel olmasına dikkat edilmelidir.

Kaynağın konu ile ilgili taraflı veya önyargılı olmamasına dikkat edilmeli, içeriği paylaşan kişi araştırılmalıdır.

İçeriğin hangi amaçla paylaşıldığı ve paylaşımın kimlere fayda sağladığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Paylaşımın tarafsız bir şekilde yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.

Paylaşımın hangi hedef kitleye yönelik olarak yapıldığına dikkat edilmelidir.

Paylaşılan içeriğin herhangi bir kişiyi, kurumu veya grubu hedef göstermemesine dikkat edilmelidir.

Paylaşılan görsellerin eski olaylara ait olup olmadığını anlamak için “Google Görseller” gibi platformlar aracılığı ile içerikte yer alan görseller arama motorlarında aratılarak sonuçlar incelenmelidir.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.