3 Nisan 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu Üniversitesi’nden Milli Eğitim Bakanlığı’na büyük destek

Koronavirüs tedbirleri kapsamında eğitime ara verilmesi dolayısıyla çevrimiçi ortamlar üzerinden eğitim ve öğretimin devam etmesinn kararlaştırıldığı içinde bulunduğumuz günlerde, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanmış olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi üzerinden kapsamlı bir çevrimiçi eğitim süreci başlatıldı. Bu kapsamda, açık ve uzaktan eğitimin ülkemizdeki öncü kuruluşu olan Anadolu Üniversitesi’nin Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) tarafından Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’nın talimatlarıyla, EBA sisteminin aktif şekilde kullanılabilmesi için öğrenci ve velilere yönelik kapsamlı bir kamu spotu hazırlanarak sistemin verimli şekilde kullanılmasına destek sağlandı. 

Bir dijital öğrenim platformu olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden öğrenciler eğitimlerini sürdürürken, veliler de EBA sistemi üzerinden eğitim gören öğrencilerinin durum kontrolünü gerçekleştirebiliyor. EBA sistemine, www.eba.gov.tr  adresinden ulaşan velilerin, üstteki menüden veli girişini seçip otomatik olarak yönlendirme ile e-devlet sistemi üzerinden giriş yapmaları gerekiyor. Birden fazla öğrencinin velisi olunması durumunda ise yine sistem üzerinden hangi öğrencinin durumuna bakılmak istendiği seçilebiliyor. Bu seçim sonrasında, takvimden, öğrencinin; etkinlikleri, çalışmaları, tatil günleri ve yazılı sınavları takip edilebiliyor. Dersler butonu aracılığıyla, öğrencinin aldığı dersler, öğrencinin performans durumu ve tamamlama yüzdesi görüntülenebiliyor. Ders içerikleri öğrenci tarafından tamamlandıkça konu tamamlama yüzdesi artıyor ve konu performansı ise öğrencinin bir konudaki testler ve sınavlardaki performansını gösteriyor. Öğrencinin derse ait ödevi varsa aynı ekrandan derse ait ödev ve uyarılar görüntülenebiliyor. 

Sistem üzerinden ayrıca, öğretmen tarafından öğrenciye atanmış çalışmalar, çalışmaların başlangıç ve bitiş tarihleri ve öğrencinin çalışmada ilerleme durumu da görüntülenebiliyor. Takvim butonu, detaylı eğitim takvimini görüntülemeye imkan sağlarken, kütüphane menüsünde ise; eğlence, oyun, bilim ve teknoloji, sağlık ve spor gibi 7 farklı kategori yer alıyor. 

Raporlar butonu seçildiğinde, açılan sayfadan ilgili alanı seçip öğretmen tarafından öğrenciye EBA üzerinden gönderilen çalışmaların raporları detaylı olarak incelenebiliyor.

Tüm bunlara ek olarak EBA sistemi üzerinden sunulan “EBA Portfolyo” bölümü, öğrencilerin akademik başarılarının yanı sıra katıldıkları projeler ve ders dışı sosyal aktivite bilgilerinin biriktirilerek sergilendiği benzersiz bir dijital bellek olarak işlev görüyor. “Öğrenci Künyesi”, öğrencinin profil fotoğrafının güncellendiği, “sayfam” alanında yaptığı paylaşımların, dahil olduğu grupların, EBA sistemi üzerinde yaptığı aksiyonlara göre topladığı puanların ve kazandığı armaların ve istatistiklerin sergilendiği bölümleri içeriyor. Öğrenci, EBA sistemine yaptığı katkı ile duvar alanında yaptığı paylaşım ve etkileşimlerle puan kazanabildiği gibi sistemde soru çözdüğünde ve ödevlerini tamamladığında da puan kazanabiliyor ve bu puanlar, “Puan ve Arma” bölümünden görüntülenebiliyor. Öğrencinin akademik performansı ise “Akademik Durum” kısmında sergileniyor. “Projeler” alanında öğrencinin görev aldığı sosyal sorumluluk ya da ders projeleri yer alırken, “Katılımları ve Başarıları” alanında, öğrencinin sertifika ve katılım belgeleri, başarıları ve katıldığı etkinlikler sergileniyor. “Öğretmenin Görüşleri ve Seçtikleri” alanında ise, veliler, öğretmenin öğrenci hakkında yazdığı görüşleri okuyabiliyor ve öğrencinin tartışma oluşturma sayfasından yaptığı yorumlardan öğretmenin beğendiklerini görüntüleyebiliyor.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.