27 Mayıs 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

TED Özel Ortaokulu öğrencileri Tübitak Bölge Sergisinin kapılarını Eskişehir’in Madeni BOR ile araladı

Özel Ted Ortaokulu 5- B Sınıfı Öğrencilerinden Nil Cantürk ve İdil Özen danışman öğretmenleri Yasin Yunus Eren öncülüğünde, milli servetimiz bor bileşiklerini kullanarak özellikle idrar torbası gibi medikal aletlerde maya kolonizasyonunu azaltıcı etkisini araştırarak. 14. Tubitak Ortaokullarası Proje yarışmasınde ilk elemeyi geçerek bölge sergisine katılmaya hak kazandılar.
   
Proje hakkında bilgi veren Özel Ted Ortaokulu Fen Bilimleri öğretmeni Yasin Yunus Eren, proje hakkında şu bilgileri bizimle paylaştı:
Dünya bor rezervlerinin %73’üne sahip olan ülkemizde, Türkiye' de ki rezervlerinde %25’i Kırka bölgesinden çıkarılmaktadır. Projemizde son günlerde yaşadığımız pandeminin de ortaya çıkardığı üzere yerli ve milli kaynaklarımızı özellikle sağlık alanında kullanmak hayati önem taşımaktadır. Bor bileşiklerinden özellikle borik asitin, mikrop öldürücü özelliğinden yola çıkarak, borik asit ve sodyum boratın fırsatçı mayaların oluşturduğu biyofilmi önleyici etkisini incelemek ve medikal araçlardan özellikle idrar torbalarında kullanılabilirliğini araştırmak uzun süreli kullanım sonucu ortaya çıkabilecek istenmeyen sağlık sorunlarına bir çözüm önerisi oluşturabilmek projemizin temel amacını oluşturmaktadır. Milli servetimiz olan bor bileşiklerinin sağlık alanında kullanımını arttırmak ve ekonomimize olan katkısına dikkat çekmek anlamında projemizin fark  yarattığını düşünmekteyiz.

Piyasada satılan idrar torbaları incelendiğinde içlerinde maya enfeksiyonlarını önleyici hiçbir madde bulunmadığı görülmüştür. Ülkemizde ki bor rezervlerinin borik asit ve sodyum borat gibi bileşiklere dönüştürülüp işlenmesi sonucu, insan sağlığı için toksik bir etkisi bulunmayan bor bileşiklerinin, özellikle idrar torbaları içine toz veya sıvı olarak gerekli miktarda ilave edilmesi, hastaların yaşam kalitesini arttıracaktır. Özellikle de maya enfeksiyonları önleneceği için gereksiz ilaç kullanımı önlenecek ve ekonomimize önemli katkılar sağlanacaktır.

Projemize güveniyor final yarışmasında da önemli başarılar kazanacığına umut ediyoruz.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.