24 Eylül 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

"DÖRT YIL SONRA BAŞKA BİR ESKİŞEHİR BİZİ BEKLİYOR"

Eskişehir’de yer alan Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi birlikteliğinden oluşan Tercihim Eskişehir Platformu kapsamında gerçekleştirilen Zirve Söyleşilerinin 28 Temmuz 2020 tarihinde konuğu olan Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Cemalettin Kesikbaş önemli açıklamalarda bulundu. Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Abidin Kılıç tarafından sunulan Zirve Söyleşilerinin konuğu Sayın Kesikbaş, “Öğrenciliğimizin geçtiği zaman, hayatımızın önemli zaman aralıklarından. O yılları akademik anlamda ve dostluklar anlamında anıyorum. Üniversitede öğrenciliğimin yanı sıra,  çok kitap okudum. ODTÜ’de öğrenci iken öğrenme arzusu ile şantiyelerde bulundum ve sonrasında kendi işimi kurarken bu birikimden yararlandım. Elektrik panosu imalatı ile başlayan iş hayatımız ID sektörüne geçişimizle devam etti. Küçük atölyelerde başlayıp, birikim ve iş tecrübemizle büyüdük. 2001 krizine 2000 m2 fabrika ile yakalandık. Ama bu krizi aşmak için uçaklarda uyudum, ucuz otellerde kaldım ve ürün satmak için çalmadığım kapı kalmadı. Teknolojiyi kullanarak 2005 yılında krizi aşmıştık ve tesislerimize sığmıyorduk. Aynı yıl İstanbul’dan Eskişehir’e fabrikamızı taşıdık ve krizi fırsata dönüştürmüştük” dedi.

Prof. Dr. Kılıç’ın “Stratejiniz neydi?” sorusuna ise, “İki şey çok önemlidir: Doğru stratejiniz ve iş modeliniz olacak. Bunlar çok önemlidir. Eskişehir’de iş hacmi 9 milyar dolar civarındadır. 5 milyar dolar civarındaki bölümü direkt Eskişehir Sanayisi'nde üretilir. Bu miktarın sürekli artırılma çabası devam etmektedir. Sanayimizin 65.000 civarında çalışanı vardır. Bir bu kadar da sanayi bölgemiz dışında çalışanlarımız vardır” cevabını verdi.


 Pandemi sürecine ilişkin bir soruya ise Sayın Kesikbaş, “Pandemi döneminde stratejik sektörlerimiz üretimlerine ara vermediler. Aslında sanayimiz tüm sektörlerde homojen dağılmıştır diyebiliriz. Havacılık, gıda, beyaz eşya, motor, ambalaj, madencilik gibi sektörler örnek olarak gösterilebilir. Mezun öğrencilerimiz bu sektörlerin herhangi birinde çalışabilirler. Uluslararası rekabet gücümüzü de arttırmaya çalışıyoruz” diyerek açıklık getirdi.

Sayın Kesikbaş kentimiz ile ilgili olarak da “Eskişehir ilklerin kenti olmuştur. Bu kentin bir ruhu var. Biz farklı, öncü ve yenilikçiyiz. Ve bu şehir mutlu ve genç beyinlere inanıyor. Her türden insanın yaşadığı bir şehirde sosyal eşitliği iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Ben bu kentte kendimi iyi hissediyorum. Bu şehrin tamamı aslında bir kampüs; 870 bin kişi bu şehirde aslında bir kampüste yaşar gibi yaşıyor. Benim öğrencisi olduğum ODTÜ’de bunu yaşayamazsınız. Şehirden izolesinizdir. Eskişehir dünyanın en güvenli şehirlerinden biridir ve aileler rahat olabilirler. Çünkü kentimiz çocuklarımıza her daim kucak açar. Eskişehir Sanayi Odası olarak koyduğumuz hedeflerden birisi de kentin entelektüel sermayesini şehirde tutabilmektir. Nitekim, kültürel ve entelektüel alt yapımızı büyüttüğümüzde küresel bir kent oluruz. Bu imkanı yaratmak için çok çalışıyoruz. Bir öğrencimizin Eskişehir’i tercih etmesi ile sanayicinin Eskişehir’i tercih etmesinin nedenleri aynıdır. Kentin havasının temizliği, kültürel alt yapısı, ulaşımı gibi olanaklarınızın geniş olması gerekiyor” dedi.


 Öğrencilerin Eskişehir’i tercih etmeleri konusunda ise Sayın Kesikbaş, “Bugün şehrimizdeki bir üniversiteyi tercih edecek öğrencimiz 4 yıl sonra mezun olduğunda, bu şehrin sanayisinin 5 milyar dolar ihracat yapacak seviyeye gelmesi hedefini taşıyoruz. Eskişehir bir cazibe merkezidir. 4 yıl sonra bizi başka bir Eskişehir bekliyor. BEBKA ile birlikte Mesleki Eğitim Merkezi açıyoruz. Burası önemli bir mesleki eğitim merkezi olacaktır. En iyi makinalarla dizayn ediyoruz. Öğrencilerimize staj olanağı yaratmaya çalışıyoruz. Bitirme projelerinden çok inovatif olanları sanayicilerimiz tarafından değerlendiriyor. Sanayi - üniversite iş birliğini sözden hayata geçiriyoruz. Gençlerimize fazlasıyla inanıyoruz, güveniyoruz. Üç üniversitemizin bir araya gelmesi bile kent kültürümüzün ne denli güçlü olduğunu gösteriyor. Bu kent demokrasiyi ve bölüşümü içine sindirmiş bir kent.  Bu şehrin tercih edilmesi de bu ortak kültürün bir yansımasıdır. Öğrencilerimizin iş konusunda bir endişesi olmasın. Kentimiz eğitim seviyesi en yüksek olanların yaşadığı bir şehirdir. Gençler; tercihiniz Eskişehir olsun!” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu görüşmenin tamamını, buraya tıklayarak Eskişehir Teknik Üniversitesi kurumsal YouTube hesabından izleyebilirsiniz.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.