25 Eylül 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

TEI GENEL MÜDÜRÜ: “KAPILARIMIZ ÖĞRENCİLERİMİZE AÇIK”

Eskişehir’deki Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi birlikteliğinden oluşan Tercihim Eskişehir platformunda Zirve Söyleşileri’ ne 28 Temmuz tarihinde konuk olan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit önemli açıklamalarda bulundu.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Danışmanı Prof. Dr. Abidin Kılıç tarafından sunulan Zirve Söyleşilerinin konuğu Sayın Prof. Dr. Akşit, “1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında yaşanan eksikliklerin giderilmesi amacıyla kurulan bazı kuruluşlarımız var. Havelsan, Aselsan gibi. Tusaş ve Tusaş Motor Sanayi arasındaki farkı, TEİ ile TAİ arasındaki farkı belirtmemiz gerekiyor. Tusaş kurulmuş Uçak Sanayi alanında. Ancak görülmüş ki uçak motoru başka bir dünya. Bu nedenle Uçak Motor Sanayi kurulmuş. Dünyada da bu böyledir. Boeing ya da Airbus uçak motoru yapmaz. General Electric gibi motor üreticisi firmalardan alır. Günümüzde de General Electric (%46), Türk Silahlı Kuvvetleri Vakfı (%54) ortaklığı ile yürütülmektedir” dedi.

Prof. Dr. Kılıç tarafından yöneltilen “öğrencilerimiz merak ediyor; mezun olunca TEİ de iş bulabilir miyim diye?” sorusuna ise Prof. Dr. Akşit, “Tabi ki çalışabilirler. Uçak motoru denince daha çok mekanik akla gelir. Ancak bizde elektronik, bilgisayar, kimya, siber güvenlik, malzeme gibi branşlarda çalışanlar var. 1200-1300 civarı beyaz yaka çalışanımız var. Bunun 600’ü AR-GE birimimizde çalışıyor. Mühendislerimizin üçte biri Eskişehir Üniversiteleri mezunları. Staj yapan öğrencilerimiz arasından beğendiklerimiz adaylarımız oluyor”. Diyerek yanıt verdi. Prof. Dr. Akşit ayrıca, “Lisans mezunları da kurumumuzda çalışabilir. Özellikle dereceye girmiş olanlar. Biz seçimlerimizi okulundan bağımsız davranıyoruz. Koşulları nedeniyle Anadolu’da birçok üniversitede çok parlak öğrenciler var. İşi yapan adama veriyoruz. Personelimize yüksek lisans ve doktoralarını yapmaları konusunda teşvik ediyoruz. Gerekli kolaylığı gösteriyoruz. Kurumumuzdaki çalışma alanı ile ilgili yüksek lisans ya da doktora yapan bir çalışanımızın, eğitimi için harcadığı zamanı telafi etmesine gerek kalmıyor. Ancak kurumumuzdaki çalışmam alanı dışında bir konuda yüksek lisans ya da doktora yapan çalışanımız bu eğitimi için harcadığı zamanı telafi etmek durumundadır” diye de belirtti.

Üniversite tercihi yapacak öğrenciler neden Eskişehir’i tercih etmelidir sorusuna ise, Prof. Dr. Akşit “Eskişehir’de büyükşehirlerde olan stres kaynakları ve sorunları yok. Butik ama çok da küçük bir şehir değil Eskişehir. Her yer çok güzel. Ulaşım sorunu yok. Hızlı tren ile Ankara ve İstanbul ile ulaşımı büyük avantaj. Covid19’dan sonra dünyada birçok şey değişecek. Toplu ulaşımların azalacağını göreceğiz. Benim tahminim butik, küçük ailelere özel havaalanları olacak. Bunları yakında göreceğiz” yanıtını verdi.

Son olarak da “Sadece not için okumayın. Bilgi çok önemlidir. Öğrencilikte öğrenmek için olanaklarınız var. Mesleğinizle ilgili pratik çalışmalar da yapabilirseniz bu en iyisidir. Pratik iş tecrübesi önemlidir. İş tecrübesi olan kendi piyasasını yükseltir. Yabancı Dil de çok önemlidir. Alanıyla ilgili de bir yazılımı, kodu bilmeliler” diyerek sözlerini tamamladı.

Prof. Dr. Abidin Kılıç’ın TEİ Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit ile yaptığı söyleşiyi buraya tıklayarak Eskişehir Teknik Üniversitesi kurumsal YouTube hesabından izleyebilirsiniz.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.