25 Ekim 2020 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Birimi’nin başarısı devam ediyor

Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Birimi’nin başarısı devam ediyor
  • 19 Eylül 2020 Cumartesi
  • 3884 kez okundu

2004 yılında Erasmus Projeleriyle faaliyetlerine başlayan ve faaliyetleri ile Türkiye’nin öncü birimlerinden olan Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Birimi, 2020 yılında da Gençlik Çalışmaları, Çift Diploma Programları, Mevlana Değişim Programı, Erasmus+ Staj Hareketliliği, Erasmus+ KA103 ve Erasmus+ KA107 projeleriyle çalışmalarına ara vermeden başarıyla devam ediyor.

AB Ülkeleri ile 400’e yakın kurumlararası anlaşma

2004 yılından bu yana “Erasmus Programı Yükseköğretimde Öğrenci ve Personel Hareketliliği” kapsamında 7700’den fazla öğrenci ve 2200’den fazla personelin bu projelerde yer almasına imkan sağlayan Anadolu Üniversitesi, Avrupa Birliği ülkeleri ile 400’e yakın kurumlararası anlaşma imzaladı. Bu faaliyetle Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin farklı bir ülkedeki eğitim-öğretim ortamını deneyimlemeleri ve kazanımlarını artırmaları, personelinin ise yeterliliklerinin geliştirilmesi ve bu kişilere yurt dışında mesleki gelişim fırsatları sunulması hedefleniyor.

Program ülkelerinde staj hareketliliği ile 1500’den fazla öğrenci, yurtdışında staj yapma ve çalışma deneyimi elde etti. Söz konusu program ile öğrencilerin eğitim-öğretimden iş hayatına daha rahat geçiş yapabilmeleri için gerek duyulan becerileri kazanabilmeleri amaçlanıyor.

29 farklı ülke ile 300’e yakın kurum arası anlaşma

Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki ülkelere öğrenci ve personel hareketliliği imkanını sunan Erasmus+ Ortak Ülkeler Programı (KA107) 2015 proje döneminden beri Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Birimi tarafından yürütülüyor. 2015, 2016, 2017, 2018 ve 2019 projeleri ile Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki 29 ülkeyle imzalanan kurumlararası Erasmus+ İşbirliği Anlaşma sayısı 300’e ulaşırken, 247 öğrenci ve 294 üniversite personeline bu ülkelerde değişim hareketliliği gerçekleştirme fırsatı elde etti.

“2020 Dönemi Erasmus+ Ana Eylem 1 Breylerin Öğrenme Hareketliliği Program Ülkeleri ile Ortak Ülkeler Arasındaki Yükseköğretim Öğrenci ve Personel Hareketliliği Faaliyeti (KA 107)” kapsamında Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Birimi yaklaşık 195 bin avro bütçe kazanırken Arnavutluk, Bosna Hersek, Kosova, Azerbaycan, Ukrayna, Güney Afrika, Ürdün, Lübnan, Fas, Filistin, Cezayir, Moldova ve Tunus ile yapılan karşılıklı anlaşmalar sayesinde 75 yararlanıcının hareketlikten faydalanması mümkün olacak.

Coğrafi bölge ayrımı olmaksızın değişim imkanı sunuyor

Anadolu Üniversitesi, 2014 yılından beri Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından yürütülen Mevlana Değişim Programı ile öğrenci ve öğretim elemanlarına değişim hareketliliği gerçekleştirme fırsatını sunmakta. Rusya, Japonya, Güney Kore, Hindistan ve Kazakistan gibi ülkeleri kapsayan Mevlana Değişim Programı Protokolleri ile geniş bir ülke yelpazesi sunan üniversitemiz, bu alanda işbirliklerini genişletmeye devam ediyor.

Uluslararası eğitim iş birliği protokolleri

42 farklı ülke ile 100’e yakın Uluslararası Eğitim İş Birliği Protokolü (MOU) bulunan Anadolu Üniversitesi, işbirliği protokolleri öğrenci ve personel değişimi, ortak araştırma projeleri, akademik materyallerin paylaşımını, kısa-dönem akademik programları, seminer ve akademik toplantıları kapsıyor.

Tüm gençlere Avrupa fırsatlarının kapısını açıyoruz

Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Birimi örgün eğitim öğrencilerine sağladığı fırsatların yanında gençlik çalışmalarını da yürüterek öğrenci olsun ya da olmasın tüm gençlere Avrupa fırsatlarının kapısını açıyor. Bu kapsamda 18-30 yaş arası tüm gençlere Avrupa’da gönüllü olma fırsatı sunan Avrupa Gönüllü Hizmetine 2014 yılında destekleyici ve ev sahibi kuruluş olarak akreditasyon sağlayan Anadolu Üniversitesi “You’re up to Europe!, Youth Empowering Youth, Beyond Yourself, Tohumun Günlüğü ve AGH ile Aydınlanma Çağı” isimli projeler sayesinde toplamda 47 genç gönüllü olma fırsatını yakaladı. Açıköğretim Sistemine kayıtlı öğrenciler Erasmus+ staj ve öğrenim hareketliliklerinden faydalanamasalar da AGH'nin 18-30 yaş arası tüm gençleri kapsaması sonucu Açıköğretim öğrencileri de AGH'ye dahil olarak Avrupa fırsatlarından yararlanma olanağına kavuştu. Anadolu Üniversitesi UİB halen gönderici kuruluş olarak Avrupa Dayanışma Programı ile gençlere Avrupa’da gönüllü olma fırsatı sunmakta. Bunun yanı sıra 2015’dan bu yana Eurodesk Temas Noktası olan Uluslararası İlişkiler Birimi bu kapsamda gençlere Avrupa fırsatları ile ilgili bilgilendirmeler yaparken bilgilendirme etkinlikleriyle Türkiye’de ilk 10 aktif kuruluş arasında yer alıyor.

İki ayrı diploma ile mezun olma şansı

2004 yılından beri İngilizce Öğretmenliği ve İktisat alanında State University of New York - Cortland ve State University of New York - ESC ile yürütülen Uluslararası Ortak Lisans programları ile Anadolu Üniversitesi öğrencileri eğitimlerinin yarısını Türkiye’de, diğer yarısını Amerika’da tamamlama fırsatı ve sonucunda iki saygın üniversiteden diploma alma fırsatı yakalıyor. Hem Avrupa Birliği ülkeleriyle hem de Avrupa Birliği dışındaki ülkelerle yapılan bu anlaşmalar ve hareketlilikler sayesinde Anadolu Üniversitesi öğrencileri ve personeli hem kültürel hem de akademik zenginlikler kazanıyor.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Apart

Espark Karşısı Günlük Kiralık Apart

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.