4 Haziran 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Bakan Pakdemirli Eskişehir’de İncelemelerde Bulundu

Tarım ve Orman Bakanımız Dr.Bekir Pakdemirli, Bakan Yardımcımız Akif Özkaldı ve Orman Genel Müdürümüz Bekir Karacabey Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğüne bir ziyaret gerçekleştirdi. Fidanlık Müdürlüğü ve Araştırma Enstitüsünde incelemelerde bulunuldu. Biyoyakıt üretim tesisi ve Kayaç Parkı da yerinde görüldü.

13.09.2018 günü helikopter ile direk Orman Fidanlığına gelen Sayın Bakanımız, burada Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan, Prof. Dr. Nabi Avcı, Prof.Dr.Emine Nur Günay, Vali Özdemir Çakacak, Orman Bölge Müdürü Recep Temel ve il protokolü tarafından karşılandı. Programın ilk bölümünde orman atıkları değerlendirilerek, deneme amaçlı kurulan biyoyakıt tesisi görüldü. Uzman Murat Başar atıkların çürümesi ile ısı ve metan gazı elde edildiğini anlattı.  Tesis 18 ay boyunca 65 derece sıcak su verecek. Sonrada çürüyen atıklar gübre olarak değerlendirilecek. Biyoyakıt konusunda kendisinde çalışmaları olduğunu söyleyen Tarım ve Orman Bakanımız bu sistemin orman köylerinde yaşayanların ısınması amacıyla denenmesi talimatını verdi.

Daha sonra Orman Toprak ve Ekoloji Araştırmaları Enstitüsüne geçildi. Burada Enstitü Müdürü Dr.Teoman Güner çalışmalar hakkında bildi verdi. Enstitüde yapılan toprak ve su analizlerinin yapım aşamalarını anlattı.

Programın devamında Yapay Jeopark olarak ta bilinen Kayaç Parkına geçildi. Projenin sorumlusu Orman Yüksek Mühendisi Dr.Nejat Çelik parkta bulunan ve toprak oluşumunun hammaddesi olan kayalar ve madenler hakkında bilgi verdi. Kayalarla tek tek ilgilenen Sayın Bakanımız, parkın tanıtımı ve öğrencilerin hizmetine sunulması için talimat verdi. Parkta kütle şeklinde 81 ilden gelen 81 kaya ve maden bloğu bulunuyor.

Son olarak fidan üretim çalışmaları yerinde görüldü. Orman Bölge Müdürü Recep Temel ve Fidanlık Müdürü İzzet Bolatkıran katılımcılara çalışmalar hakkında bilgi aktardılar. 1700 dekar ile Ülkemizin en büyük fidanlığı olan Eskişehir Orman Fidanlığında yaklaşık 200 türde her yıl ortalama 9 milyon adet fidan üretilmekte.

Kısa bir basın açıklaması da yapan Tarım ve Orman Bakanımız Dr.Bekir Pakdemirli, Genel Müdürümüz Bekir Karacabey’in nezdinde emeği geçenlere teşekkür etti ve Eskişehir’den ayrıldı.​Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekoloji Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.