10 Aralık 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Bizde niye yok!

Eskişehir’de sokak hayvanları konusunda 2Eylül Gazetesi defalarca manşet attı. Yetkilileri, sokak hayvanlarının hem sağlıklı ve güvenli hem de huzurlu bir ortamda yaşayabilmelerini sağlamaları için harekete geçirmeye çalıştı. Konuyla ilgili farklı illerde yapılan çalışmaları örnek gösterdi. Eskişehir’de de sokak hayvanları için neler yapılması gerektiğini yıllar içerisinde çeşitli haberlerle ortaya koydu. 2Eylül gazetesi bu haberleri, daha bilinçli bir şehir, huzurlu sokak hayvanları, gönlü ferah bir Eskişehir halkı amacıyla yaptı.

Ancak konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi, henüz dişe dokunur bir adım atmadı. Alt belediyeler ellerinden geldiğince gayret gösterse de bazı durumlarda yetersiz kalabiliyorlar.

Komşumuz Kütahya’da da belediye sokak hayvanları konusunda çeşitli çalışmalar yapıyor. Kütahya Belediyesi bu çalışmalarını paylaşmış. Benim de dikkatimi çekti. Çalışmalarla ilgili açıklamayı da Belediye Başkanı Alim Işık yapıyor. Ben Eskişehir’de yıllardır büyükşehir belediye başkanının bu konuyla ilgili bir açıklamasını duymadım.

Başkanın kendisinin açıklaması bile konuya verilen önemin bir göstergesi olarak düşünülebilir. Peki Kütahya Belediyesi ne yapmış. İşte Başkan Alim’in o açıklamaları:

Kütahya-Eskişehir karayolu 12. Kilometresinde yer alan Belediyemizin Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde 2018 yılında köpek ve kedi toplam bin 85 sahipsiz sokak hayvanı kısırlaştırma, işaretleme, kuduz aşısı ve parazit uygulamaları yapılarak alındıkları ortamlara geri salınmıştır. 260 adet sahipsiz sokak hayvanı vatandaşlarımıza sahiplendirilmiş olup bin 124 adet farklı sahipsiz sokak hayvanının tedavileri yapılmıştır. Yeni yapılan doğal yaşam alanları ile birlikte yaklaşık 55 dönüm arazi üzerine kurulan Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi, 14 dönümlük arazi üzerinde köpek barınakları, kedi evleri, tür ve çeşitliliğe uygun yabani kuş evleri, Mağaralı doğal yaşam alanları, öğrenciler için amfi tiyatro, donanımlı bir adet ameliyathane, 1 adet hospitilizasyon ünitesi ile iş sağlığı ve güvenliği şartlarına uygun personel sosyal alanlarını içeren idari hizmet binasını bulunmaktadır. Mevcut Hayvan Bakımevi kapasitesi 350 iken projenin tamamlanması ile birlikte 750 olması hedeflenmektedir.

Kütahya, sokak hayvanları ile ilgili çalışmalarında sürekli ilerlemek için çaba sarf ediyor. Hayvan Bakımevi kapasitesinin 350 iken iki katında da fazla bir rakama çıkarılmasının hedeflenmesi de çok önemli.

Şehir idarecileri, sokak hayvanlarının ve insanların bir arada yaşamasının çoook doğal olduğunu düşündükçe bunu bir sorun olarak görmeyecek, çözüm için de çalışmayacaktır.

 

Mehmet Önel
2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekoloji Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar