14 Temmuz 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Belediye 12 litreyi, Kirazlı 19 litreyi aynı fiyata satıyor!

Eskişehir yakın zamanda yapılan Kalabak Suyu zammına alışmaya çalışırken ikinci yüksek oranlı zam haberi ile bu konuyu tartışmaya başladı. Yaklaşık %45 lik zam ile 12 litrelik Kalabak Suyu 5 TL, eve servis hizmeti sunan Alo Kalabak ile 7 TL ye yükseltildi. Tüm haftasonu sosyal medya bu konuyu tartıştı. Nihayat pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi bu konuda açıklama yaptı.

Eskişehirin usta kalemlerin den Sezai Şen ise bu konuda dikkat çekici bir yazı ile okurlarına seslendi.Eskişehir Belediye 12 litreyi, Kirazlı 19 litreyi aynı fiyata satıyor!

Büyükşehir Belediyesinin görevlerinden birisi de şehir halkına çeşmelerden içilebilir bir su akıtmaktır. Zaten Başkan Yılmaz Büyükerşen'in de 1999 yerel seçimleri öncesinde Eskişehir halkına verdiği ama bugüne kadar yerine getirmediği sözlerden birisi de budur. Ama ne yazık ki Eskişehir'de musluklardan akan su bırakın içilmeyi, çay ve yemek yapılabilecek bir evsafta bile değildir bugün!

BELEDİYEDEN BUGÜN YAPILAN AÇIKLAMA DOĞRU DEĞİL!

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi dolumunu kendisinin yaptığı Kalabak Suyu'na önemli oranda zam yaptı. Şu an 12 litrelik Kalabak Su damacanası 5 lira oldu. Eğer Alo Kalabak'ı arayarak evinize su getirtirseniz o zaman aynı damacanaya (12 litre) 7 lira ödüyorsunuz.

Büyükşehir Belediyesi tarafından bugün kamuoyuna zammı savunmak için yapılan bir açıklama var. O açıklamada kullanılan ifadeler aynen şöyle:

"Eskişehir piyasasında 12 litrelik damacana su fiyatları incelendiğinde; fiyatların ortalama 5.05 TL ile 6,88 TL arasında değiştiği görülmektedir. Bu durumda Kalabak suyu, litre fiyatı 41 kuruş ile piyasadaki en ucuz sudur."

BELEDİYE DAMACANALARIN PARASINI ZATEN PEŞİN VE AYRI ALIYOR!

İyi olacak hastanın doktor ayağına gelirmiş. Bu haberi okudum dışarı çıktım. Bir de baktım Kirazlı Su'nun evlere dağıtım yapan aracı bizim binanın önünde duruyor. Hemen fiyatlarını sordum. Eve kadar getirdikleri 19 litrelik Kirazlı Su'nun fiyatı 7 lira.

Belediyenin Alo Kalabak hattını arayarak da aynı fiyata su getirtebiliyorsunuz ama o zaman aynı paraya ancak 12 litre su getirtebiliyorsunuz! Eğer damacananız yoksa 20 lira damacana için ödüyorsunuz. Yani belediye maliyetin bir parçası olarak gösterdiği damacanaların parasını zaten peşinen alıyor!

Diğer yandan Büyükşehir Belediyesi kar amacı güden özel bir şirket değil. Vatandaşa suyu özel şirketlerden çok daha uygun fiyatlara satması lazım gelir. Ne yazık ki öyle değil. Hatta tam tersine; özel şirket an itibariyle damacana suyu Belediyeden daha uygun fiyata satıyor.

BELEDİYENİN DAMACANASININ LİTRE FİYATI YÜZDE 50 DAHA PAHALI

Kirazlı Su'nun 19 litrelik damacanasını evinize getirttiğiniz takdirde litresine 0.368 (yaklaşık 37 kuruş) ödüyorsunuz. Eğer Büyükşehir Belediyesinin suyundan almak ister ve Alo Kalabak'ı arayıp getirtirseniz bu sefer suyun litresine 0,583 (yaklaşık 58 kuruş) ödüyorsunuz. Yani Belediyenin 12 litrelik damacanası yerine Kirazlı Su'nun 19 litrelik damacanasını alabiliyorsunuz. Bir başka deyişle Belediye damacana suyun litresini Kirazlı Su'ya göre yaklaşık yüzde 50 daha pahalı satıyor!

Daha vahim bir örnekle açıklayalım. Kirazlı Su'nun evlere siparişle götürdüğü suyun litre fiyatı, Kalabak Su araçları ile mahallelerde gezilerek satılan ve bugünden itibaren fiyatı 5 lira yapılan 12 litrelik damacanadan bile ucuz!

YA İŞLETMEYİ BİLMİYORLAR YA TEPKİYİ UMURSAMIYORLAR!

Zira mahallelerde araçlarla dolaşılarak vatandaşa satılan 12 litrelik ve fiyatı 5 lira olan Kalabak Su damacanasının litre fiyatı 0,416 kuruşa (yaklaşık 42 kuruşa) geliyor.

Herhalde Büyükşehir Belediye yönetimi kar etmek üzere kurulan ve kendileri kadar pazarı bulunmayan özel bir şirket tarafından pazarlanan sudan daha pahalıya Kalabak Suyu nasıl olup da satabildiklerini Eskişehir kamuoyuna açıklayacaklardır. Ya işletmeyi bilmiyorlar ya da Eskişehir halkının kendilerine ne kadar zam yaparlarsa yapsın karşı çıkmayacağını, itiraz etmeyeceğini düşünüyorlar. 

Bu arada Kalabak Su'ya zam gelmeden önceki günlerde mahallelerde önemli su sıkıntıları çekilidğine dair duyumlar geliyor. Su dağıtıcıları zammı duyduktan sonra meydana gelen talebi karşılamamışlar ya da karşılayamamışlar anlaşılan. Ancak birçok vatandaş ihtiyaçları olduğu halde su alıp kullanamamış. Eğer bunu kasıtlı yaptıysa araç sahipleri, yani damacanaları doldurup zammın girdiği tarihte satmaya başladılarsa hiç etik olmayan bir işe tevevssül etmişler demektir.

Sezai Şen
eskisehirdenhaberler.comGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Magazin Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.