7 Aralık 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Aldatıcı reklamları yayınlayan sosyal medya kuruluşlarına da ceza verilmesi istendi

Aldatıcı reklamları yayınlayan sosyal medya kuruluşlarına da ceza verilmesi istendi
  • 3 Temmuz 2019 Çarşamba
  • 1525 kez okundu

Ticaret Bakanlığı öncülüğünde Reklam Konseyi toplanıyor.

Aldatıcı reklamları yayınlayan sosyal medya kuruluşlarına da ceza verilmesi istendi .

TÜDEF; “ Sosyal Medyadaki aldatıcı reklamların önlenmesi için sosyal medya kuruluşlarına da ceza verilmesini isteyeceğiz”

TÜDEF; “ Sosyal medyadaki aldatıcı reklamlar hiçbir kural tanımıyor. Aldatılan dolandırılan tüketici kadar malı taklit edilen, sanayici, reklamveren ve reklam ajansları da bu durumdan mağdur. Bu yüzden birer mecra kuruluşu olarak bu reklamları 50 milyon kullanıcıya ulaştıran sosyal medya kuruluşlarına da para cezası verilmesini isteyeceğiz”

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a dayanılarak oluşturulan reklam konseyi, ilk toplantısını 3 Temmuz 2019 tarihinde Ankara’da gerçekleştirecek.  Reklam politikalarının oluşturulması ve uygulanması ile ilgili olarak; çağdaş iletişim uygulamalarını takip etmek, reklam sektörünün ve reklam denetim işlevinin geliştirilmesine yönelik araştırma ve çalışmalar yapmak, bu alanda görüş ve önerilerde bulunmak ve bu görüş ve önerileri ilgili mercilere iletmek amacıyla oluşturulan reklam konseyine, Reklamverenler, Reklam Ajansları ve Tüketici Federasyonları ile Ticaret Bakanlığı yetkilileri katılacak.

BEŞ ON LİRAYA 50 MİLYON KULLANICIYA VURKAÇ USULÜ SPONSORLU REKLAM

Reklam Konseyine tüketiciler adına katılacak olan Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Sinan Vargı, “sosyal medya’daki aldatıcı reklamlar tüketiciyi aldatmaya, kandırmaya ve hatta sağlığını da tehlikeye atacak bir şekilde bir virüs gibi yayılmaya devam ediyor. Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu ve RTÜK olarak yürütülen çok yoğun mücadeleye rağmen, ülkemizdeki yaklaşık 50 milyon kullanıcıya adeta vur-kaç usulü, yalnızca beş on liraya aldatıcı reklam yapmak mümkün” diyerek şunları söyledi.

“Yaklaşık beş yıldır sosyal medyadaki aldatıcı reklamları takip ediyoruz. Üç yıl  önce Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen sosyal medyadaki aldatıcı sağlık  reklamları toplantısında, bazı sosyal medya kuruluşlarının temsilcilerine bu örnekleri sunmuş ve birer mecra kuruluşu olarak sorumluluklarını yerine getirmelerini istemiştik. Ancak ne yazık ki aldatıcı reklamlar süratle çoğaldı.   Bilinen kaliteli  ayakkabı, tekstil ürünleri, saat gibi markaların taklitleri ile başlayan aldatıcılık, ağrı kesici kremlerden, cinsel güç arttırıcı macunlara ve hatta ders çalışma akıl hapı denilen ürünlere kadar giderek yaygınlaştı. Daha sonra yakıt tasarrufu yaptığı iddia edilen cihazlar, kaporta çiziği giderdiğini iddia eden kalemlere kadar akla hayale gelmeyen konularda bu tür reklamlar artmaya başladı. Bu firmalar birkaç gün yayında kalarak adeta “vur kaç“ usulü ile binlerce tüketiciyi aldatmaya devam etmektedirler. Ülkemizdeki 50 milyon insanın girdiği bu mecralar, ne yazık ki bir mecra kuruluşu olarak görev ve sorumluluğunu yerine getirememekte, yalnızca şikayet üzerine bu tür reklamların yayınlarını ancak birkaç gün sonra silebilmektedir.”

REKLAMVEREN VE REKLAM AJANSLARI DA RAHATSIZ

TÜDEF Genel Başkan Vekili Vargı” dürüst sanayici, reklamveren ve reklam ajanslarının da kontrolsüz şekilde büyüyen bu aldatıcı sektörden rahatsız olduklarını biliyoruz, o yüzden yasa gereğince aldatıcı reklamları yayınlayan mecra kuruluşlarına da artık para cezası uygulanmasını isteyeceğiz.  Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun Ticari Reklam Başlıklı; 61.maddesi’nin 7.bendi bilindiği üzere aldatıcı reklam yayınından mecra kuruluşlarını da sorumlu tutmuştur. Bu nedenle aldatıcı reklamı tüketiciye ulaştıran sosyal medya kuruluşları da para cezası ile cezalandırılmalıdırlar. Sosyal medya kuruluşları, bir reklamın aldatıcı olup olmadığını kontrol ettikten sonra yayınlamalıdırlar. Bu nedenle konuyu, reklamveren ve reklam ajansları ile de birlikte ele alacağız”

RTÜK TARAFINDAN VERİLEN AĞIR CEZALARA RAĞMEN BAZI TELEVİZYON KANALLARI LOGOLARINI DEĞİŞTİREREK ALDATMAYA DEVAM EDİYOR.

TÜDEF Genel Başkan Vekili Sinan Vargı “Sosyal medya kuruluşlarında yayınlanan aldatıcı reklamlar kadar, özellikle TÜRKSAT üzerinden, birçok sürekli olarak logolarını değiştirerek yayın yapan televizyon kanalı, özellikle bitkisel ilaçları ve kremleri geçersiz ve aslı olmayan sağlığa iyi gelir iddiaları ile satmaya devam etmektedirler. Gece saat 24.00’ten sonra yayınlanan reklamlarda açık saçık görüntülerle, cinsel gücü arttırdığı iddia edilen ve içlerine “sildenafil” ilaç etken maddesi karıştırılan kuvvet macunları pazarlanmaktadır. Tarım Bakanlığı’nın yaptığı gıda denetimlerinde ortaya çıkartılan ve içine ilaç etken maddesi katıldığı anlaşılan bu tür ürünler, halkın sağlığı ile oynamaya devam etmektedir. RTÜK tarafından verilen ağır para cezalarına ve lisans iptallerine rağmen, bu kanallar her türlü aldatıcı ürünü, pazarlamaya devam etmektedir. Kamuoyunda sağlık konusunda  tanınmış öğretim üyelerinin de görüntüleri kullanarak bu tür ürünleri satmaya devam etmektedirler. Bu reklamları da masaya yatırıp ortaklaşa kesin çözümler bulunmasını isteyeceğiz”

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Magazin Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar