16 Temmuz 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

BAKAN KASAPOĞLU HABERTÜRK’E KONUK OLDU

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Habertürk TV'de Oylum Talu'nun sunduğu ‘’Burası Haftasonu’’ programının konuğu oldu. Bakan Kasapoğlu, gönüllülük projelerinden kitap okuma halkalarına, 7/24 açık spor tesislerinden A Milli Futbol Takımı’na kadar pek çok konuda önemli açıklamalar yaptı.

Bakan Kasapoğlu, programın hemen başında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nce Suriye’nin kuzeyinde yürütülen Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak bir değerlendirme yaptı. Bakan Kasapoğlu, "Mehmetçiğimiz sadece ülkemizin, sınırlarımızın değil bölgenin ve insanlığı selameti ve huzuru için önemli bir harekatta mücadele halinde. Desteğimiz onlarla birlikte. Allah yar ve yardımcıları olsun. Onların muzaffer olmasıyla bölgemiz tüm terör unsurlarından arındırılacak. Mehmetçiğimiz tüm mücadelesini gerçekleştirirken sevginin, merhametin ve şefkatin timsali oluyor" diye konuştu.

“Millilerimiz 2020’de Avrupa’da bizi yine başarıyla temsil edecekler”

Sporda son dönemde kazanılan başarılara da değinen Bakan Kasapoğlu, “Önceki gece biliyorsunuz Milli Takımımızın galibiyeti, Arnavutluk maçında son dakikaya kadar mücadelesi, tribünlerdeki coşku, birlik beraberlik bizler için çok önemliydi, özellikle bu süreçte çok çok daha önemliydi. Hamdolsun sporcularımız başardı, teknik direktörümüz başardı ve yarın da biliyorsunuz Fransa maçı var. Fransa’yı Konya’da yendik birkaç ay önce, çok önemli bir başarıya imza attı millilerimiz. Genç bir takımımız var, dinamik bir ekip var, inşallah yarın da yine gönlümüz, desteğimiz onlarla beraber olacak. Yine milletçe sevineceğiz, milletçe gururlanacağız inşallah. İnşallah 2020’de Avrupa’da millilerimiz bizi yine başarıyla temsil edecekler, buna da inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Gençlerimizle berber olmak, gençlerimizin o enerjisini almak bize de ayrı bir güç katıyor”

Bakan Kasapoğlu, geçtiğimiz Cuma günü Şükrü Saracoğlu Stadı’nda oynanan Arnavutluk maçına yürüyerek gitmesinin hatırlatılması üzerine, ‘’O gün İstanbul’da programımız vardı. Taraftarlarımızla, gençlerle beraber gidelim dedik. Eminönü’nden vapurla geçtik karşıya, Şırnak’tan gelen misafirlerim vardı, Biliyorsunuz Şırnak’ta bir takım var, UYAFA isimli bir takım. O gençlerimiz bizi geçen yıl İspanya’da temsil ettiler, şampiyon oldular. O gün, Kadıköy İskelesinde buluştuk, Şırnaklı gençlerimizle, hem diğer seyircilerimizle stada kadar, Şükrü Saraçoğlu’na kadar çok keyifli bir yürüyüşü gerçekleştirdik. Gençlerimizle berber olmak, gençlerimizin o enerjisini almak bize de ayrı bir güç katıyor, enerji katıyor, gücümüzü tazeliyor tabiri caizse. O anlamda ben gençlerle buluşmaya, onları dinlemeye, zaman zaman önerilerini, zaman zaman eleştirilerinden dersler çıkarmaya gayret gösteriyorum” şeklinde konuştu.

"Sanat ve spor alışkanlığı kazandırılmalı"

Her bir gencin spor ve sanatla uğraşması gerektiği vurgulayan Bakan Mehmet Kasapoğlu, spor alışkanlığının kazandırılması için çalışmalar yürütüldüğünü söyledi. Bakan Kasapoğlu, "Sporu, sanatı alışkanlık haline getirmemiz gerekiyor" dedi. "Sporda, sanatta ciddi yetenekleri keşfediyoruz" diyen Bakan Mehmet Kasapoğlu, "Tiyatroda 'Değerli Zamanlar' projesini hayata geçirdik. Projede sanat ve spor çalışmaları vardı. Gençlerimiz kendi isteklerine göre yönlendirildi. Tiyatroda, müzikte ve ilgilendikleri branşlarda çok başarılı süreç geçirildi. Dokunduğumuzda, ilgilendiğimizde çocuklarımızda o ciddi potansiyelin var olduğunu gördükçe, daha fazla çalışmamız gerektiğini görüyorum" dedi.

“İnanılmaz bir spor altyapımız var”

Bakan Kasapoğlu, sporun günlük aktivitelerin bir parçası olması gerektiğine işaret ederek, “ Yeteri kadar spor yapan bir millet değiliz spor kültürü noktasında, sporun günlük aktivitelerimizin bir parçası olması çerçevesinde ve sporla daha haşır neşir olmamız gerekiyor, bu bir gerçek. Ülke olarak da spor altyapımız, gerçekten inanılmaz bir spor altyapımız var. Tesislerimiz mükemmel. Bunda da hakikaten Sayın Cumhurbaşkanımızın çok önemli etkisi var, zira Cumhurbaşkanımız biliyorsunuz spordan gelen bir isim, sporcu kişiliği var, sporu seven, sporcuyu önemseyen, değer veren bir kişilik. O yüzden Sayın Cumhurbaşkanımızın ta Belediye Başkanlığından itibaren İstanbul’daki tesisler, İstanbul’daki havuzlar bir devrim niteliğindeydi. Yine 18 yıllık iktidar sürecinde de stadyumlarımız aynı şekilde” diye konuştu.

7/24 Spor Felsefesi

Bakan Kasapoğlu, bakanlığına bağlı tesislerin 7 gün 24 saat esasına göre açık olduğunu. Dileyen herkesin bu tesislerden faydalanabileceğini belirterek, “Sadece statlar değil tabii basketbolundan voleyboluna, tenis kortlarımıza, açık sahalara, havuzlara kadar her alanda hiçbir bahanemiz yok. Ve biz özellikle son 1 yıllık süreçte Bakanlık olarak 24 saat spor felsefesini, 7/24 spor felsefesini daha güçlü kılma adına tesislerimizi halkımızın 24 saat hizmetine sunduk. Gündüz işim var, okulum var, başka bir meşgalem var diyen artık hiç kimsenin bir bahanesi yok. Gece 2’de isterlerse havuzumuza, isterlerse salonumuza, isterlerse fitness merkezimize gelmelerini biz istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu’ndan Kitap Tavsiyesi

Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil'in kaleme aldığı "Gençlerle Başbaşa" kitabını her vesileyle tavsiye ettiklerini anlatan Bakan Kasapoğlu, "Gençlerimizin bir arkadaşı olarak, en güzel hediyenin kitap olduğuna inanıyorum. Pek çok kitabımız var. Gençlerimize de her zaman kitaplarımızla gidiyoruz, gelenlere de kitap armağan ediyoruz. "Gençlerle Başbaşa" kitabında bize yararlı olacak tavsiyeler var. Aydınlatıcı bir eser. Halen kitabımızı edinmeyen arkadaşlarımız varsa, bize yazsınlar kitabı gönderelim" dedi.

Kitap Okuma Halkaları

Gençlik merkezlerindeki kitap okuma halkaları hakkında bilgi veren Bakan Kasapoğlu şunları söyledi:

"Bizim kitap okumalarını teşvik noktasında gençlik merkezlerimiz var. Gençlerimiz oradaki etkinliklere katılıyor. Orada kişisel gelişimden bilimsel anlamda çalışmalara kadar pek çok ders almaları mümkün. Burada kitap okuma halkaları var. Dijital bağımlılığa alternatif sunmak zorundayız. Kitap halkaları, kitabın gücünü gösteriyor. Biz kitap okuma halkalarını genişletiyoruz. 'Türkçe'nin Sırları' kitabının kritiğini yaptık. Kitap okuma halkaları bizi kitapla bir arada tutması bakımından çok önemli.’’

Damla Projesi

Bakan Kasapoğlu, bakanlığınca yürütülen Damla Projesi hakkında da bilgi verirken sözlerini söyle sürdürdü;

 "2019 yılını gönüllülük yılı ilan ettik. Gençlerimizde gönüllülük hassasiyetini nasıl üst seviyelere taşırız çerçevesinde 2019 yılını gönüllülük yılı ilan ettik. Çok güzel bir işbirliği sağladık. Gönüllü genç ordumuz var. Sağlık alanında, kültür alanında her nerede ihtiyaç var ise orada oluyoruz. Gerek akademiyle, gerek diğer kurum ve kuruluşlarla, diğer bakanlıklarımızla ve gerekse sivil toplumla çok güzel bir işbirliğini başlattık. Gönüllü genç ordumuz var bizim. Gönüllü gençlerimiz Bakanlığımızın ilgili platformuna kayıt yapıyorlar. O çerçevede gerek sağlık alanında, gerek kültürde, gerek üniversitede, huzurevinde, engelsiz yaşam merkezinde, her nerede ihtiyaç var ise, bir teyzemizin market alışverişini yapmaktan birçok alanda etkinlikler var.

Gönüllülük yılı kapsamındaki etkinlikleri de anlatan Bakan Kasapoğlu, “Ağaç dikmekten çevre temizliğine kadar pek çok alanımız var. Sizlerle birlikte bu faaliyetlerin çok daha anlamlı olacağına inanıyoruz. O yüzden gönüllük sadece yaşla ilgili bir konu değil, sadece konumla ilgili bir konu değil. Zaten bizim toplumumuz gönlü geniş, gönlü zengin bir toplum. O yüzden gençlerimizin bu konudaki duyarlılığı, projemize, gönüllülük yılımıza gösterdikleri ilgi de ayrı bir heyecan kaynağı oldu. O yüzden buradan onu da müjdeleyeyim; gönüllülük yılını zannediyorum 2020 için de devam ettireceğiz. Zira gençlerimizin bu konudaki duyarlılığı ve kamudaki gerçekleşen hizmetler, çalışmalar bu çalışmayı genişletmeyi bize gösteriyor, Damla Gönüllüsü arkadaşlarım. Ben tüm gönüllü arkadaşlarıma müteşekkirim“ şeklinde konuştu.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Spor Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.