15 Ağustos 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

SPOR YARALANMALARINI ÖNLEMEK İÇİN İPUÇLARI !

SPOR YARALANMALARINI ÖNLEMEK İÇİN İPUÇLARI !
  • 13 Temmuz 2020 Pazartesi
  • 6848 kez okunduFizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Turan Uslu konu hakkında bilgiler verdi.

Koşucular, joggingciler, futbolcular, beyzbol oyuncuları, tenisçiler, golfçüler, dansçılar, jimnastikçiler ve daha birçok sporcu grubu spor yaralanmalarına eğilimlidir; Bununla birlikte, spor yaralanmaları sadece sporcuları etkilemez, herkesi etkileyebilir. Ancak, fiziksel olarak zorlu faaliyetlere katılanlar için, yaralanmak çok sinir bozucu bir şeydir.
Spor yaralanmaları, kıkırdak, bağ, tendon ve kas hasarının bir kombinasyonudur. Sebebi ve hedef dokusu neresi olursa olsun spor yaralanmalarında tedaviyi bir anca gerçekleştirmek bir an önce etkili bir tedavi yaptırmak yok. Yaralanmadan kaynaklanan ağrı ve acıların devam etmesine izin vermeyin; yardım almak için ne kadar uzun süre beklerseniz, yaralı bölgeye o kadar çok zarar verirsiniz ve sevdiğiniz spor yada aktiviteye geri dönmeniz o kadar uzun sürer, hatta bazen hiç dönemezsiniz. İşte spor yaralanmalarını önlemek için ilk on ipucu.

Isınmadan hiçbir aktiviteye başlamayın;
Egzersize başlamadan önce, kalp atış hızınızı yavaş yavaş artırarak ve kaslarınızı ısıtarak vücudunuzu egzersiz için hazırlayın.

Egzersiz bittikten sonra vücudunuzu soğutmayı ihmal etmeyin;
Bir spor veya aktiviteden sonra soğumak ve bol miktarda dinlenmek önemlidir. Dinlenme, yorgunluğu önlemeye ve ayrıca zihinsel ve fiziksel uyanıklığı arttırmaya yardımcı olur. Uyku eksikliği sizi yaralanmaya yatkın hale getirebilir.

Germe egzersizlerini ihmal etmeyin;
Herhangi bir spor veya fiziksel aktiviteden önce germelerin yapılması önemlidir. Isınma esnasında hem statik hem de dinamik germelerin bir kombinasyonu kasların gevşemesine yardımcı olacaktır. Soğuk kasları germek zararlı olabilir. Egzersizden önce ve sonra germeden önce hafif bir ısınma yaptığınızdan emin olun. Bu ısınma, olduğu yerde koşmak gibi basit yöntemlerle olabilir.

İyi bir teknik kullanın;
Sporunuzda veya tercih ettiğiniz egzersizde uygun tekniği kullandığınızdan emin olmak için antrenörlere veya diğer tecrübeli oyunculara danışın.

Uygun spor ekipmanlarını kullanın;
Uygun ebatlı spor malzemeleri giyin ve kullanın. Bu, ayakkabılarınızdan, eldivene, raketinize, kıyafetlerinize, kaskınıza ve spor yaptığınız yerin zemin yapısına kadar her şeyi içerir.

Aşırıya kaçmayın;
Etkinlik düzeyinizi zaman içinde kademeli olarak artırın. Bugün yeni bir teknik öğreniyorsanız, bir günde uzman olmaya çalışmayın, hiçbir zaman aşırıya kaçmayın. Kendinizi bir günde çok zorlamak yerine, birkaç gün içinde daha kısa süreler için antrenman yapın.

Egzersiz türlerini dengeli bir şekilde dağıtın;
Haftalık egzersiz programınıza kardiyo egzersizi, kuvvet antrenmanı ve germe egzersizi egzersizleri eklediğinizden emin olun. Yapılan egzersiz formunun değiştirilmesi, aşırı kullanım yaralanmalarının en aza indirilmesine yardımcı olabilir. Aynı eklemlere sürekli stres yüklenmekten kaçının.

İyi beslenme;
Dengeli bir diyet yaptığınızdan emin olun. Bol miktarda meyve, sebzeler ve yağsız proteinler tüketin. Fiziksel aktivite sırasında iyi ve sağlıklı beslenmiş bir vücuda sahip olmak önemlidir.

Bol su için;
Fiziksel aktivite öncesinde, sırasında ve sonrasında bol su için. Hidrasyon sıcak ve nemli günlerde daha da önemlidir. Yorucu bir şekilde egzersiz yapıyorsanız, elektrolitli sıvılar faydalı olabilir. Ancak gazlı, şekerli ve alkollü içeceklerden kaçınılmalıdır.

Spora başlamadan önce veya sezon öncesi doktor muayenesi olun;
Sezon öncesi muayenesi, sezonunuzun başlangıcından önce alınması gereken önemli bir tedbirdir.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Spor Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.