16 Temmuz 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ESOGÜ’den 14 Kasım Dünya Diyabet Günü Açıklaması

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Arslantaş ile Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aysen Akalın 14 Kasım "Dünya Diyabet Günü" dolayısıyla konunun önemine dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Ali Arslantaş açıklamasında şunları söyledi: "Diyabet tüm dünyada hızla artış gösteren önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Diyabet aynı zamanda neden olabileceği bazı sağlık sorunları nedeni ile de insan sağlığı açısından tehdit oluşturmaktadır. Diyabet kan basıncı yüksekliği, kan yağlarında yükseklik, kan pıhtılaşmasında bozukluk gibi sorunlar ile sıklıkla birliktelik göstermektedir. Daha da önemlisi kan şekeri düzeylerinin kontrol altında tutulamaması zaman içerisinde bazı organ sistemlerini ve damarları olumsuz etkileyebilmektedir. Kontrolsüz bir diyabetin en fazla etkilediği organ sistemlerinin başında gözler, böbrekler ve sinirler gelmektedir. Diyabetle ilişkili hasarların en önemli nedeni kan şekerinin yüksek seyretmesidir. Kan şekeri ne kadar sık yükselir ve ne kadar yüksek kalırsa vücutta olumsuz etki yapma olasılığı da o kadar artmaktadır. Kan şekerinin kontrol altına alınması ile bu sorunların önüne geçmek mümkündür."

Prof. Dr. Aysen Akalın'ın açıklaması ise şöyle:  "Son 20-30 yıl içerisinde diyabet sıklığı tüm dünyada belirgin şekilde artış göstermiştir. 1985 yılında dünyada diyabetli sayısı 30 milyon civarında iken 2010 yılında bu sayı 285 milyona ulaşmıştır. 2030 yılına kadar dünyada 430 milyon kişinin diyabetli olacağı öngörülmektedir. Ancak yapılan değerlendirmeler diyabet sıklığındaki artışın tahmin edilenden daha hızlı ilerlediğini göstermektedir. Benzer şekilde ülkemizde de diyabetli hasta sayısı giderek artmaktadır. 1998 yılında erişkinlerde diyabet görülme oranı ülkemiz genelinde %7.2 iken, 2010 yılında bu oran neredeyse ikiye katlanarak %13.7’ye ulaşmıştır. Bunun temel nedenleri arasında kilo fazlalığı, yanlış beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite gibi yaşam tarzı ile ilgili etkenler bulunmaktadır. Erişkin yaşlarda daha çok görülen ve tip2 diyabet olarak adlandırılan bu diyabet tipinin yaşam şeklinin değiştirilmesi ile önlenmesi veya geciktirilmesi de mümkündür. Bu diyabet tipinin gelişiminde kalıtsal etkenler rol oynuyorsa da çevresel etkenler daha baskındır. Bunun için öncelikle sağlıklı beslenme bilincinin yerleşmesi, sağlıklı besinlere ulaşımın kolaylaşması ve fiziksel aktivitenin artırılması gerekmektedir. Kaloriden zengin, sindirim sürecini hızla atlayarak kana karışan işlenmiş besinlerin tüketiminin azaltılması ve geleneksel beslenme şekillerinin sürdürülmesi, gereğinden fazla gıda alımının azaltılması bu açıdan en temel yaklaşımlardır."

Dünya Diyabet Günü'nde ESOGÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı da bir bilgilendirme toplantısı düzenleyecektir. 14 Kasım 2018 günü saat 09.30’da ESOGÜ Prof. Dr. Necla Özdemir Konferans Salonu’nda diyabetli hastalara yönelik olarak gerçekleşecek "Diyabetle Barışık Yaşamak" temalı bilgilendirme toplantısında hastaların aktif katılımıyla diyabet konusunda farkındalığın artırılması amaçlanmaktadır.  Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar