23 Mayıs 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Farmakovijilans Farkındalığının Arttırılması

Farmakovijilans Farkındalığının Arttırılması
  • 14 Kasım 2018 Çarşamba
  • 1576 kez okundu

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Farmakovijilans ve Kontrole Tabi Maddeler Dairesinde görevli Uzm. Ecz. Emel AYKAÇ ve Uzm. Ecz. Nergiz TEMİZ NEMUTLU’nun katılımları ile Müdürlüğümüzce 08.11.2018 tarihinde Farmakovijilans Farkındalığının Arttırılması amacıyla Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi konferans salonunda düzenlenen toplantıya İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Uğur BİLGE, İlimizin Sağlık Yöneticileri, kamu hastaneleri sağlık çalışanları, aile hekimleri, eczacılar, özel sağlık kuruluşlarının yöneticileri ve sağlık çalışanları katıldı.

Toplantıda konuşan Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge, ilaçların ruhsatlandırıldıktan sonra güvenliliklerinin takip edilmesinin son derece önemli olduğunu dile getirdi. Birçok ilacın ruhsatlandırılıp piyasaya verildikten sonra ciddi yan etki oluşturmaları nedeni ile piyasadan kaldırıldığını dile getiren Bilge, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığımızın uygulamaları doğrultusunda her ilde farmakovijilans irtibat noktaları kurulmuştur. Gerek kamu ve özel sektörde hizmet veren hastanelerimiz, gerek aile hekimliklerimiz gerekse serbest eczanelere vatandaşlar tarafından yapılan yan etki bildirimlerinin eksiksiz ve tam olarak TÜFAM’a bildirilmesi, ilaçların istenmeyen etkilerinin önlenmesi açısından büyük önem arz etmektedir.

Siz değerli katılımcılarımızdan ve hastane yöneticilerimizden isteğimiz, hastanelerde bulunan farmakovijilans sorumlularının çalışmalarına destek vermeniz, kurumlarınızda gerekli eğitim çalışmalarını yapmanız ve sağlık çalışanlarınızı, tespit ettikleri yan etki bildirmeleri yönünde teşvik etmenizdir.” dedi.

Türkiye farmakovijilans merkezi sorumlusu Uzm. Ecz. Emel AYKAÇ, ülkemizde yürütülen farmakovijilans faaliyetleri, ruhsatlı ilaçların güvenliğinin neden takip edilmesi gerektiği, Dünya Sağlık Örgütüne bildirilen istenmeyen ilaç reaksiyonları, sorunun büyüklüğü ve hastaneye yapılan başvuruların oransal değerlerini içeren bir sunum gerçekleştirdi.

Uzm. Ecz. Nergis NEMUTLU ise; bir ilacın istenmeyen yan etkileri görüldüğünde yapılması gereken işlemlere yönelik, bir ilacın yan etkisi ile karşılaşıldığında mutlaka bildirim yapılması gerektiğini tufam@titck.gov.tr adresinden ve 0800 314 00 08 numaralı telefondan yapılabileceğini dile getirdi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar