23 Ağustos 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

DÜZENLİ VE KISA SÜRELİ EGZERSİZ, SEYREK VE UZUN YAPILANDAN DAHA ETKİLİ

DÜZENLİ VE KISA SÜRELİ EGZERSİZ, SEYREK VE UZUN YAPILANDAN DAHA ETKİLİ
  • 11 Şubat 2019 Pazartesi
  • 1640 kez okundu

Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Başhekimi Türkan Tünerir, Fizyomer'de uygulanan tedavi yöntemleri hakkında konuştu.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümlerinde hangi hastalıkların tedavisinin yapıldığı konusunda bilgi veren Tünerir, "Ortopedik hastalıklar, kırık, çıkık, çocuk felçlerinden yaşlı felçlerine kadar, kas kuvvetinde kayıp olmuş, yürüme güçlüğü çeken hastalarımızdan, her yaştaki hastalara fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetini vermekteyiz" dedi.

HANGİ YÖNTEMLER UYGULANIYOR?
Bel ve boyun fıtığı tedavilerinde uygulanan tedavi yöntemlerinden söz eden Tünerir, şunları söyledi: "Derin ısıtıcılar, yüzeysel ısıtıcılar, elektrik akımları, masaj tedavileri, manuel tedaviler, Hidroterapi( (havuz içinde egzersizle)  özellikle vücut ağırlığını yok ettiği için su içindeki egzersizler daha rahat, daha kolay yapılabiliyor ve daha güçlendirici olabiliyor aynı zamanda omurgayı daha rahat koruyabiliyor. Özellikle dizlerde de akut ağrılı dönemlerde vücudun yükünü kaldırmasının uygun olmadığı dönemlerde şiş ağrılı eklemlerde yine su içi egzersizler öneriyoruz. Çocuk felçli hastalarımızda, spastik çocuklarımızda, kas hastalıkları olanlarda, yine yaşa bağlı ; Parkinson, MS (Multipl Skleroz) gibi hastalıklarda hidroterapi uygulanıyor. Bu gibi hastalıklarda hipoterapi, atla tedavi de yapılıyor. Biz de bu tür hastalıklarda kullanmak üzere merkezimize, hipoterapi yapan at simülatörü getirdik ve onun üzerinde aynı atın yaptığı hareketleri yaptırarak, salon ortamında güvenli bir ortamda özellikle gövde kaslarını kuvvetlendirebiliyoruz."

DÜZENLİ VE KISA SÜRELİ EGZERSİZ, SEYREK VE UZUN YAPILANDAN DAHA ETKİLİ
Egzersizleri günde iki kez önerdiklerini söyleyen Tünerir, "Egzersizlerde günde iki kez ve her harekette 5-6 sayıyla başlayıp her gün birer ikişer sayı arttırarak 20 sayıya kadar çıkmalılar. Hasta egzersiz yaparken ağrı hissediyorsa, bu hareketi yapmamasını istiyoruz. Kendilerini zorlamasınlar. Düzenli ve sürekli yapılan kısa süreli egzersizler, seyrek fakat uzun süreli yapılan egzersizlerden her zaman daha iyidir. Yani aklınıza geldiği bir buçuk ya da iki saat egzersiz yapıp ondan sonra hiç yapmamak uygun değil" diye konuştu.

ROBOTİK ANTALGİC TRAK İLE FITIĞINIZDAN KURTULUN
Fizik tedavide kullanılan cihazlar hakkında bilgi veren  Tünerir,sözlerini şöyle sürdürdü:”Robotik Antalgic Trak dediğimiz cihaz,çekme yöntemiyle bel ve boyun fıtıklarının tedavisinde başarıyla uygulanıyor.Özellikle Amerika’da son 10 yıldır çok uygulanan ve başarılı sonuçlar alınan cihaz, ülkemizde de 3-4 yıldır uygulanıyor.Omurga üzerinde bel ve boyun fıtıklarında, basınç altında  kalan sinirlerin bu basıncı çekerek,açarak traksiyon yöntemiyle siniri oradan serbestleştirerek ve eklem hareket açıklığını arttırarak,spazmı çözerek hastalarının şikayetlerini yok etmektedir.Genelde ortalama 10 seansta yeterli sonuç alabiliyoruz ancak bazı durumlarda daha fazla yapmamız  gerektiğinde tedaviyi 12-15 seansa kadar uzatıyoruz. Bu cihazımızda ikinci üçüncü seanstan itibaren hemen ağrılar azalmaya başlıyor.Seanslardan sonra istirahata dikkat edilmesi ,ağır kaldırılmaması,bel korsesinin belli bir süre kullanılması,gerekiyorsa ilaçların kullanılması önemlidir.”

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar