23 Eylül 2019 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ESOGÜ’de Tiroid Hastalıkları Bilgilendirme Toplantısı Düzenlenecek

ESOGÜ’de Tiroid Hastalıkları Bilgilendirme Toplantısı Düzenlenecek
  • 22 Mayıs 2019 Çarşamba
  • 2062 kez okundu

ESOGÜ'de Halka Yönelik Tiroid Hastalıkları Bilgilendirme Toplantısı Düzenlenecek

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı tarafından, Dünya Tiroid Günü dolayısıyla düzenlenen halka açık “Tiroid Hastalıkları Bilgilendirme Toplantısı” 24 Mayıs 2019 Cuma günü saat 13.30’da ESOGÜ Prof. Dr. Necla Özdemir Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

Konu ile ilgili bilgi veren ESOGÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M. Nur Kebapçı şu açıklamayı yaptı: “Tiroid bezi, boyunda adem elmasının altında yer alan, bizler uyurken bile çalışan ve vücut ritmimizi düzenleyen temel bezlerimizden biridir. Tiroid bezi vücudun tüm fonksiyonlarını düzenleyen hormonları salgılar. Tiroid hormonlarının eksikliği yorgunluk, halsizlik, depresyon, kabızlık, soğuğa dayanamama gibi belirtilere yol açarken, fazlalığı ise zayıflama, terleme, çarpıntı gibi şikâyetlere neden olur. Bu yüzden tiroid bezinin dengeli bir şekilde çalışması vücut ahengi için çok önemlidir. Tiroid hormonlarının üretimi için olmazsa olmaz madde iyottur. Bu yüzden beslenmemizde iyot içeriğinin yeterli olmasına çok dikkat etmemiz gerekir. İyot eksikliği durumunda tiroid bezi, hormonları yeterli miktarda üretemez ve bu hastalarda guatr olarak adlandırdığımız tiroid bezinin büyümesi meydana gelir. Aynı zamanda tiroid bezinin az çalışmasına neden olan başka hastalıklar da mevcuttur. Tiroid bezinin hormonal bozukluklarının yanı sıra yapısal bozuklukları da sık olarak görülmektedir. Bu yapısal bozukluklar arasında nodül oluşması ön sırada gelmektedir. Tiroid nodülleri tolumda sık olarak görülen ve insanların yaklaşık %40’ında olduğu gösterilmiş, çoğu zaman iyi huylu olan bozukluklardır. Tiroid nodüllerinin yakın takibi bu nodüllerin iyi-kötü huylu ayrımının yapılması bakımından büyük önem taşımaktadır. Çünkü tiroid bezinin tümörleri, erken saptandığında tamamen atlatılabilen kanser türlerindendir. Hem beslenmedeki iyot yetersizliğinin sık görülmesi hem de tiroid nodüllerinin yüksek sıklıkta bulunması dolayısıyla toplumun tiroid hastalıkları yönünden bilinçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle biz de ESOGÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı olarak, 25 Mayıs 2019 Dünya Tiroid Günü’nün hafta sonuna gelmesi nedeniyle 24 Mayıs 2019 Cuma günü Üniversitemizde halkımızı davet ederek bir bilgilendirme toplantısı düzenlemiş bulunuyoruz.”

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar