13 Aralık 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

İl Sağlık Müdürlüğü’nden #SağlıklıBayram çalışmaları devam ediyor

İl Sağlık Müdürlüğü’nden #SağlıklıBayram çalışmaları devam ediyor
  • 10 Ağustos 2019 Cumartesi
  • 1285 kez okundu

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur BİLGE, yaklaşan kurban bayramı öncesi Kist hastalığı ve Kurban bayramında sağlıklı beslenme gibi konularda açıklamalar da bulunarak vatandaşları uyardı.

İl Sağlık Müdürü Doç Dr. Uğur Bilge yapmış olduğu açıklamada; ‘’Tüm Müslümanların kurban bayramını kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim. Dedi.

Bilge kurban kesiminin, gerekli dini hükümlere uygun, hijyenik hale getirilmiş, sağlıklı çevre koşullarında gerçekleştirilmesi önemlidir, gerek kurban kesiminden önce gerek hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, parçalanması, etin nakli, muhafazası esnasında gerekse pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında temizlik ve hijyen kurallarının ihmal edilmemesi, ellerin mutlaka sabunla yıkanması, et ile temasta elde yara varsa hijyenik eldivenlerin kullanılması gerekir.

Et tüketiminin arttığı Kurban Bayramı’nda akciğer ve karaciğere yerleşerek hayvanlardan insanlara geçebilen ‘Kist Hidatik’ hastalığına karşı dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Doç.Dr. Uğur BİLGE,
Kistli sakatatların hayvanlara yedirilmemesi, derin bir çukura gömülmesi gerekir, halk arasında kist hastalığı olarak da bilinen  “Kist hidatik hastalığının insanların karaciğer, akciğer, dalak, beyin gibi iç organlarında kistler oluşturarak ölümüne sebep olabilen bir hastalıktır.

Kurbanda kesilecek olan etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemeli, bazı zoonoz hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesiyle bulaştığı unutulmamalıdır. Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir.

Kurban bayramında yaralanmalara karşıda dikkat edilmeli yaralanma ve kesiklerde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Müdürlüğümüzce  “Sağlıklı Bayram” etkinlikleri kapsamında İlimizdeki tüm kurban kesim ve satış yerlerine Kist Hidatik hastalığı hakkında bilgilendirici bez brandalar asıldı, vatandaşlarımıza bilgi verilerek broşür dağıtımı yapıldı. Ayrıca tüm aile sağlığı merkezleri, hastaneler ve camilere de kurban bayramında sağlıklı beslenme, yaralanmalara karşı alınacak önlemler ve kist hidatik hastalığı konularını içeren afişlerin asılması sağlandı.’dedi.


 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar