26 Mayıs 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

YENİ KORONAVİRÜSE YENİ VE ETKİN ÖNLEMLER ALINMALI

Eskişehir’imizin fedakar sağlık çalışanları;

Değerli Eskişehirliler;

Bilindiği üzere Çin’in Wuhan Kentinde başlayan ve tüm dünya ile birlikte 11 Mart 2020 gününden beri ülkemizi de etkisi altına alan “Korona Virüs Pandemisi” nedeniyle beraberliğimize ve gönülden gönüle uzanan sevgi köprülerine en çok ihtiyacımız olan günlerdeyiz.

Sağlık Bakanlığımızın fedakar sağlık çalışanları aracılığı ile verdiği bu amansız mücadeleye hep birlikte şahit oluyor ve Türk Milletinin sağlık çalışanlarına olan desteğine gururlu bir şekilde şahitlik ediyoruz.

Eskişehir’imizin kadir şinas insanlarının fedakar sağlık çalışanlarına yaptıkları anlamlı jestleri; güzel sürprizleri gördükçe arkadaşlarımızın yükselen mücadele motivasyonuna şahitlik ediyoruz. Zaman zaman çatlak sesler çıksa da Eskişehir’de sağlık çalışanları tam bir beraberlik ve dayanışma içindedir. Kurtuluş mücadelesinin ötekisi yoktur. Bu mücadelede herkes sizlerin bizlerin ailesidir; kardeşidir.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyelerimizin ve alanında uzman bilim insanlarımızın da öngördüğü üzere bu pandemi mücadelesinin başındayız. Alınan tedbirler elbette ki birçok ülkeye göre ülkemizin bu süreci daha az zorlanarak atlatacağını gösterse de; evde kalmanın ve sosyal mesafeyi korumanın şu an için en önemli tedbir olacağı kesinleşmiştir.

İlimiz adına ikamet sınırlamasına tabi olan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sağlık talepleri 112 koordinasyonunda; 112 ekiplerimiz ve Evde Sağlık Ekiplerimiz tarafından karşılanmaktadır. Diğer insani ihtiyaçları ve talepleri de VEFA GRUPLARI ile görülmektedir. İlimizde Şehir Hastanemiz, Yunus Emre Devlet Hastanemiz, Halk Sağlığı Ekiplerimiz ve 112; süreci hazırlıklı ve doğru şekilde yönetmektedir.

Pandemiye ilişkin bilgiler; sürecin şeffaf ve doğru bilgi ile yönetilebilmesi amacıyla yalnızca Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından açıklanmaktadır. Eskişehir’imizde pandemi verileri gerek test sayısı, gerek tespit edilen vaka anlamında Türkiye ile benzer orandadır. Süreçte elbette ki eksikler, hatalar bulunabilir. Ancak tüm sağlık çalışanlarının meslek hayatı boyunca tecrübe etmediği ve inşallah da bir daha tecrübe edemeyeceği bir durumla karşı karşıyayız. Süreçte oluşan eksikleri yapıcı bir dille, en yüksek destek ve çözüm önerileri ile ilgili makamlara iletiyoruz.

Süreçte bugün itibari ile gördüğümüz ve konunun uzmanlarından aldığımız bilgiler doğrultusunda Eskişehir’imizi bekleyen “Pandemi” sebepli bazı riskler bulunmaktadır:

Eskişehir’imiz YHT nedeniyle bir çok ilin kesişim noktasıdır. Bu sebeple YHT Garında kurulması beklenen termal kameranın yanı sıra sirkülasyonun en aza indirilmeli ve sosyal mesafe için tedbir arttırılmalıdır.

Eskişehir’imiz aynı zamanda bir karayolu kavşak noktasıdır. Eskişehir Otogarında mümkün olan en az yolcu hareketliliğinin sağlanması gerekmektedir.

  Eskişehir otogarımızda da sosyal mesafe için tedbir alınmalı; tek bir kapıdan sosyal mesafeye göre giriş ve çıkışlar sağlanmalı ve bu sırada termal kamera ile her hastaya ateş ölçümü yapılmalıdır.

Eskişehir’imiz mevsimlik tarım işçilerimizin her yıl emekleri ile ekmeklerini kazandığı verimli topraklardadır. Ve mevsimlik tarım işçilerimizin Eskişehir’imize göçü için artık geri sayım bitmiştir. Mevsimlik tarım işçilerimiz şehrimize intikal etmeden şehir giriş çıkışlarımızda kontrol edilmeli; kendi illerinde Koronavirüs yönünde sağlık değerlendirmeleri yapılmalı ve mümkünse 14 gün izole edildikten sonra gönül rahatlığı ile emekleriyle ekmeklerini kazanmaları sağlanmalıdır.

Yalnızca mevsimlik tarım işçileri için değil şehrimizin tüm giriş ve çıkışlarında kontrollü bir giriş sağlanmalı; İtalya’da yaşanan şehirler arası göç nedenli bulaş ihtimali en aza indirilmelidir.

Pandemi sürecinin yönetilmesi ve kontrol edilmesi sahayı şartları iyi gözlemlemekle mümkün olacaktır. Sağlık Bakanlığımızın ilimizdeki yöneticilerinin süreci evlerinden değil; ekiplerinin başında çalışanların işini kolaylaştırıp tedbirlerini arttırarak daha iyi yöneteceğine inanıyoruz.

Emeği geçen herkese teşekkür ediyor; tedbirlerin arttırılması ile bu mücadelenin daha kısa sürede ve daha kalıcı bir başarı ile sonuçlandırılacağını hatırlatıyoruz.

Hasan Hüseyin KÖKSAL
Sağlık Sen Şube BaşkanıGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Sağlık Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.