21 Mayıs 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

ESOGܒde ‘’Türklerin Eski Çağları’’ paneli düzenlendi

ESOGܒde ‘’Türklerin Eski Çağları’’ paneli düzenlendi
  • 6 Aralık 2018 Perşembe
  • 2679 kez okundu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tarih ve Gençlik Kulübü (TAGEK), Eskişehir Anadolu Kültür Dayanışma Derneği ve Karakum Yayınevi işbirliği ile; “Türklerin Eski Çağları” Paneli, ESOGÜ Prof. Dr. Fazıl Tekin Konferans Salonu’nda  gerçekleşti.

Panelin moderatörü; Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Karatay, panelde konuşacak kişileri sıra ile tanıttı. Karatay’ın panel açışının ardından; İbrahim Doğukan Dokur, “Türklerin Eski Toplumu” ile ilgili konuşmasında, çarpıcı noktalara değindi. Dokur; ‘’Göçebe, göçebelik ve bozkırın iktisadi getirilerine’’ değindi. Dokur’un ardından; ‘’Devlet Teşkilatı’’, Turgut Demirtaş tarafından aktarıldı ve İbni Haldun’un “Coğrafya kaderdir” sözü ile konuşmasına başladı. Hemen ardından Tansu Tepekule ise; “Eski Türklerde Din” konulu konuşmasında; din, inanç konularına değindi ve Totemizmin de üzerinde durdu. Yoğun ilgi gören panele; ESOGÜ’lü gençler dışında, Eskişehir halkından da ilgi büyüktü. Ünlü karikatürist Ekrem Borazan da konuklar arasındaydı. Eskişehir Anadolu Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Doğanses de, Panel ile ilgili yaptığı açıklamada; ‘’Dünü bilmeyen bugünü anlayamaz; bugünü anlamayan yarını göremez, yarını inşa edemez; hatta dünden gelen hamlelerin nedenlerini bile düşünemez. Biz de dünümüzden aldığımız derslerle, geleceğimize ışık tutacağız’’ dedi. Panel sonunda; ESOGÜ ATAM Müdürü ve Tarih ve Gençlik Kulübü’nün en uzun süre danışman hocası olan Dr. Öğretim Üyesi Cezmi Karasu’dan, Prof. Dr. Osman Karatay’a, ‘’Göktürkçe Kaligrafi’’ hediye edildi. Hemen ardından İbrahim Doğukan Dokur’a, Turgut Demirtaş’a ve Tansu Tepekule’ye; TAGEK danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Oktay Berber, Karakum Yayınevi sahibi Haydar Barış Aybakır, TAGEK Başkanı Orhan Köksal tarafından ‘’Göktürkçe Kaligrafileri’’ hediye edildi. Panelin sonunda; Türklerin Kökeni, Türklerin İslamı Kabulü, Bozkır Orduları; Savaş ve Kuşatma Stratejileri, Hazar Devleti kitapları, yazarları tarafından imzalandı.

HABER: ERTUĞRUL ALTINEL - ESKİŞEHİRGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar