27 Ocak 2020 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Festivale Gölge Düşüren OLAY

Festivale Gölge Düşüren OLAY
  • 30 Mayıs 2019 Perşembe
  • 3911 kez okundu

Devam eden 14. Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, yaşanan şok bir olayla sarsıldı. Kuklayı ellemek isteyen Eskişehirli bir çocuğa Rus sanatçının şiddet uygulaması Büyükşehir Belediyesi’ni harekete geçirdi.

Rus sanatçının yaptığına bak!

Festivale katılan Rus Teatrol ekibinin kuklacısı, Eskişehirli bir çocuğa fiziksel şiddet uyguladı. Rusların tüm oyunları bu olayın ardından iptal edildi. Olay, Rus büyükelçiliğine ve Uluslararası Tiyatrolar Birliğine de iletildi. Festivalin düzenleyicisi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, “Festivalin sahibi çocuklarımız ve gençlerimizdir” açıklaması yaptı.


Tüm renkleriyle devam eden 14. Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali yaşanan tatsız bir olayla sarsıldı. Bir çocuğa Rus bir sanatçı tarafından şiddet uygulanmasına festivalin tertipçisi olan Büyükşehir belediyesi hemen el koydu.


Yaşanan olaya dair sosyal medyadan yazılı bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi şu ifadelere yer verdi; “Çocuklara ve gençlere tiyatro sevgisi aşılamak ve farklı kültürlerle tanıştırmak amacıyla düzenlediğimiz 14. Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivalimiz büyük bir coşku ile devam ederken dün asla tasvip etmediğimiz bir olay yaşanmıştır.


Rusya’dan festivalimize katılan Teatrol grubunun kukla gösterisi sırasında, festivalimizin asıl sahibi olan çocuk izleyicilerimizden biri, sanatçının elindeki kuklayı tutmak istemesi sonucunda Rus sanatçı Evgeny Soloyev tarafından çocuğumuza fiziksel şiddette bulunulmuştur.


Bu duruma başta duyarlı ailelerimiz olmak üzere festival komitemiz gerekli tepkiyi göstermiş ve oyun derhal sonlandırılmıştır. Kabul edilemez olay sonrasında Rus sanatçılar defalarca özürlerini iletse de festival komitemiz tarafından grubun tüm oyunları iptal edilmiştir.


Ayrıca bu olay Rusya Büyükelçiliği ve Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği (ASSITEJ)’ne de bildirilecektir. Altını çizerek belirtmek istiyoruz ki bu yıl 14.sünü düzenlediğimiz bu festivalin asıl sahibi yarınlarımız olan çocuklar ve gençlerdir.”

istikbalgazetesi.comGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar