10 Aralık 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Hürkuş’un hikâyesi Anadolu’da sahnelendi

Hürkuş’un hikâyesi Anadolu’da sahnelendi
  • 29 Haziran 2019 Cumartesi
  • 1932 kez okundu

Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “Ulusal Afet ve Dirençlilik Kongresi IDRC 2019” etkinlikleri kapsamında “Bir Tayyareci Vecihi Hürkuş” isimli tiyatro oyunu sahnelendi. 26 Haziran Çarşamba günü Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen kongre açılış kokteylinin ardından sahnelenen oyunu izleyenler arasında Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selim Başar da yer aldı. İlk Türk uçağı Vecihi K-6'yı üreten Türkiye'nin ilk pilotlarından Vecihi Hürkuş'un sahneye yansıtılan hikâyesi izleyicileri etkiledi.

Mansur Erk'in yazıp Orhan Karataş'ın yönettiği tek kişilik ve tek perdelik oyunda Vecihi Hürkuş karakterini usta oyuncu Murat Demirbaş canlandırdı. Oyun sonrası duygularını ifade eden Demirbaş, “Vecihi Hürkuş önemli fedakârlıklar göstermiş, son derece zeki, kararlı, inatçı, azimli büyük bir milli kahramandır. Başardıkları hepimize ilham vermektedir. Biz bunu başta gençler olmak üzere Türkiye’nin her yerinde ulaşabildiğimiz herkese anlatıyoruz. Herkesin, tarihimizin büyük kahramanlarının hikâyelerini öğrenmesini istiyoruz. Bu, basit bir havacılık hikâyesi değildir. Bir milletin zincirlerinden kurtuluşunun, ödediği bedeller sonucu yeniden ayağa kalkışının hikâyesidir” şeklinde konuştu.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar