10 Aralık 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Lületaşı Festivaline yoğun ilgi

Adı Eskişehir ile bütünleşen, dünya rezervlerinin yarından fazlasının da Eskişehir’de bulunduğu ve Eskişehir’e yapılmak istenen Kömürlü Termik Santral ile yok olma tehlikesi altına giren lületaşına farkındalık yaratmak için Odunpazarı Belediyesi tarafından Ulusal Odunpazarı Lületaşı Festivali düzenleniyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen festival, ikinci gününü geride bıraktı. Odunpazarı Meydanında gerçekleşen festivalde, açılan stantlarda bir taraftan lületaşı ustaları hünerlerini sergilerken diğer tarafta da lületaşından yapılan bir birinden güzel pipo, kolye, zarf açacağı ve biblolar sergileniyor.

AMATÖR LÜLETAŞI OYMA YARIŞMASI BAŞLADI

Deniz Köpüğü sloganı ile gerçekleştirilen festival kapsamında Amatör Lületaşı Oyma Yarışması yapıldı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı yarışmada, vatandaşlar lületaşına şekil vermenin mutluluğunu yaşadı. Lületaşı ilk kez tanışanların heyecanı ise yüzlerinden okundu. Amatör Lületaşı Oyma Yarışması, Pazar Günü (yarın) saat 14.00-16.00 arasında devam edecek.

VATANDAŞLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Vatandaşlar Ulusal Odunpazarı Lületaşı Festivaline yoğun ilgi gösterdi. Stantları gezen vatandaşlar, lületaşı ustalarından yaptıkları eserler ve lületaşı ile ilgili bilgi aldı. Vatandaşların bazıları lületaşı ustaları ile birlikte lületaşına şekil verirken, bazıları da stantlarda yer alan lületaşından yapılmış eserlerden de satın aldı.

PAZAR GÜNÜ DE DEVAM EDECEK

2’nci Ulusal Odunpazarı Lületaşı Festivali, 7 Temmuz Pazar Günü de devam edecek. Lületaşı ustaları çalışmalarına devam ederken, 16.00’da sahne gösterileri yapılacak. Kazanana tablet hediye edilecek olan Amatör Lületaşı Oyma Yarışmasının ödül töreni ise 17.00’de yapılacak.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar