10 Aralık 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

“Anadolu Ajansı Objektiflerinden Milli İradenin Yükselişi” Ödül Töreni

“Anadolu Ajansı Objektiflerinden Milli İradenin Yükselişi” Ödül Töreni
  • 13 Temmuz 2019 Cumartesi
  • 1952 kez okundu

Anadolu Üniversitesi (AÜ) tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişimi sırasında doğru haber ve görselleri basın ve medya kuruluşlarına iletmek için görev yapan Anadolu Ajansı çalışanlarına ödül verildi.
AÜ Yunus Emre Kampüsü Öğrenci Merkezi Salon 2016’da düzenlenen programa; Vali Özdemir Çakacak, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İlhan Şen, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç ve davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle devam etti. Daha sonra Anadolu Üniversitesi tarafından hazırlanan “Anadolu Türkiye’dir” sinevizyon gösterimi sunuldu.

15 Temmuz 2016'da emperyalist devletlerin özellikle silahlı kuvvetlere sızan yerli işbirlikçileri tarafından başlatılan darbe girişiminin yaşandığını hatırlatan Vali Çakacak, programda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Biz, Türkiye Cumhuriyet Devleti'yiz. Türk milletiyiz. Tarihte 16 büyük Türk devleti kurmuşuz. Devlet geleneği olan bir milletiz. Sayın Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde bu yüce millet, bir destan yazmıştır. Başka bir milletin böyle bir destanı yazması mümkün değildir. Nasıl ki Çanakkale ruhu birlik, beraberlik ve kardeşlikle ne kadar büyük bir güç olduğunu gösterdiyse, aynı şekilde 15 Temmuz'da da aynı ruh kendini gösterdi. 15 Temmuz gecesi 7'den 77'ye herkesin milli şuura sahip olduğunu bütün dünya gördü." 

AÜ Rektörü Çomaklı ise, 15 Temmuz gecesi FETÖ'cü hainlerin yapmak isteği işgali meydanlara inen Türk milletinin durdurduğunu belirterek, 2 bin 200 yıllık devletin kadim milletinin sahaya inerek hainlere izin vermediğini bildirdi.

15 Temmuz'da milli bir uyanışın ve dirilişin yaşandığının altını çizen Rektör Çomaklı, " Kurtuluş Savaşında olduğu gibi 15 Temmuz'da milletle kurtulduk. 15 Temmuz, vatana karşı yapılan bir saldırıydı. Bunu bizden gibi görünüp, bizi yönetmeye çalışan vatansız, kimliksiz şahıslar yapmaya çalıştı. 15 Temmuz'da verilen mücadele, bu toprakların bölünmemesi için verilmiş bir mücadeledir." diye konuştu.

AA Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Hasan Öymez ise 15 Temmuz 2016 gecesinin vatan topraklarının geçirdiği en zorlu gün olduğunu bildirdi. Söz konusu gece Anadolu Ajansı çalışanlarının görevini yaptığını anlatan Öymez, "Türk medyasının ana haber dağıtıcısı, ana haber kaynağı olan Anadolu Ajansı, Türk medyasının durumu anlamaya çalıştığı saatlerde hızlıca toparlanıp, Marmaris'teki arkadaşımızı Cumhurbaşkanımızın bulunduğu yere, gönderdik. Ödül alan arkadaşlarımız Genelkurmay Başkanlığı önündeki vahşeti, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki vahşeti, İstanbul'daki vahşeti gözler önüne serdiler. Bir yandan da Türk milletinin toparlanmasına vesile olan sıcak haberleri geçtik. 16 Temmuz günü bu darbecilerin tutuklandıklarına dair bilgileri ve görselleri geçtik. Ankara Emniyet Müdürlüğünde darbeci generallerin dizili olduğu fotoğrafları çekip, haberleştirdik. Darbenin bastırıldığına dair haberleri geçtik. Medyaya öncülük etmek görevini yaptık. Darbenin bastırıldığına dair haberleri verirken meslek hayatımızın en gururlu en gururlu anlarını yaşadık. Darbecilerin peşini bırakmadan tüm davaları, tüm duruşmaları eksiksiz takip ediyoruz. Darbeci katillerin suç dosyalarını gündemde tutmaya devam ediyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından AA Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Hasan Öymez’e, Fotoğraf Haberleri Editör Yardımcısı Bülent Uzun'a, başmuhabir Bekir Nazım Ada'ya, kameramanlar Engin Çorlu ve Fatih Başaran'a, yardımcı muhabir Tanju Özkaya'ya ve foto muhabiri Elif Öztürk'e ödülleri verildi.

Ödül törenin ardından; Vali Özdemir Çakacak, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İlhan Şen, İl Emniyet Müdürü Engin Dinç ve AA Türkiye Haberleri Yayın Yönetmeni Hasan Öymez tarafından "Anadolu Ajansı objektiflerinden milli iradenin yükselişi" adlı fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

eskisehir.ov.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar