10 Aralık 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Vali Çakacak, Önümüzdeki Günlerde Açılışı Yapılacak Olan OMM’da İnceleme Yaptı

Vali Özdemir Çakacak, Odunpazarı bölgesinde yapımı tamamlanan ve önümüzde günlerde açılışı planlanan Eskişehir Modern Sanat Müzesi'ni inceleyerek, mimar ve koleksiyoner Erol Tabanca’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

UNESCO Kültür Mirasları Geçici Listesi’nde yer alan tarihi Odunpazarı Bölgesinde böyle güzel bir eserin yer almasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Çakacak, müze tasarımının ahşap ağırlıklı yapılıyor olmasının bu işe ayrı bir değer kattığını söyledi. Müzenin Eskişehir turizmine çok büyük katkılar sağlayacağını bildiren Vali Çakacak,  tarihi ve kültürel zenginliklerini bünyesinde barındıran Eskişehir'in tanınırlığının daha çok artacağına dikkat çekti.

Mimar, işadamı ve koleksiyoner Erol Tabanca’ya böyle güzel bir eseri Eskişehir’e kazandırdığı için çok teşekkür eden Vali Çakacak, müzenin, sahip olduğu unsurlarla özel müzecilik alanında yeni bir çığır açacağını kaydetti.  

Mimari tasarımı sürdürülebilir mimarinin önde gelen isimlerinden Kengo Kuma and Associates imzasını taşıdığını bildiren Tabanca ise verdiği bilgilerde, OMM’da Türkiye’den ve dünyadan sanatçıların modern ve çağdaş eserlerinin evrensel bir bakış açısı ile sergileneceğini ifade etti.

“Yaklaşık 4 bin 500 metrekare alana sahip olan OMM’da, sergileme alanları, çeşitli etkinlik mekânları, atölyeler, kafe ve müze dükkânı yer alıyor.” diyen Tabanca,  “Kültür turizmi dünyada çok önem kazanmaya başladı. Burasını da bir dünya müzesi haline getireceğiz. Eskişehir’in kültür turizmine açık olması bizim için çok önemli. Odunpazarı Modern Müzesinin Eskişehir turizmine çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyor, bundan sonra Eskişehir’in sanat dünyasına yeni yaklaşımlar ile katkı sağlayabilen bir çekim merkezi olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Müzede sergilenmeye hazırlanan eserleri tek tek inceleyen Vali Çakacak, daha sonra OMM’dan ayrıldı.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar