11 Ağustos 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Cengiz Aytmatov ESOGÜ’de Anıldı

Cengiz Aytmatov ESOGÜ’de Anıldı
  • 11 Aralık 2019 Çarşamba
  • 2023 kez okundu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ve Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği işbirliğiyle, dünyaca ünlü Kırgız yazar, gazeteci, diplomat Cengiz Aytmatov’u anmak üzere düzenlenen “Türk Dünyası’nın Ortak Bilgesi Cengiz Aytmatov” başlıklı anma programı, ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Eskişehir Barosu Başkanı Av. Mustafa Elagöz ve Eskişehir Vali Yardımcısı Aslan Avşarbey’in de katılımlarıyla gerçekleşti.      

Anma programı açılışında konuşan Turan Dünyası Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Oral Büyüksarı, dernek olarak böyle bir toplantının düzenlenmesine aracılık etmekten büyük onur duyduklarını belirtirken; ESOGÜ Rektörlüğü, Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçiliği’ne destekleri için teşekkür etti.    

ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Cengiz Aytmatov’un romancılığının meşhur Kırgız destanı Manas ve babaannesinden dinlediği şarkılar, masallar, hikâyeler ve Kırgız yaylalarında yaşanan hayat olmak üzere başlıca iki kaynağının olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kemal Şenocak, Cengiz Aytmatov’un sanatkârlığında babasının o daha dokuz yaşında iken öldürülmüş olması, Kırgız halkının Sovyet idaresi altında yaşadığı sıkıntılar ve İkinci Dünya Savaşı’nın trajik zamanlarının da etkili olduğunu kaydetti. Cengiz Aytmatov’un sadece Türk Dünyası’nın değil dünyanın en büyük romancılarından biri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kemal Şenocak, bunun sebebinin de onun kendi dilinin ve kültürünün anonim metinlerinden yola çıkarak, sembolik bir dille, Kırgız hafızasını diriltip ulusaldan evrensele ulaşmış olması olduğunu söyledi. Türk Dünyası’nın Cengiz Dağcı ve Cengiz Aytmatov olmak üzere iki Cengiz’inin olduğunu belirten Prof. Dr. Kemal Şenocak, her ikisinin de değişik üslup ve malzemeyle, tahrip edilmek istenen bir kültürü diri tutmaya çalıştığını ve bu sebeple Cengiz Dağcı ve Cengiz Aytmatov’un modern birer destan anlatıcısı olduklarını, anlattıklarının da Türk’ün destanı olduğunu kaydetti.  Edebiyatın malzemesinin dil olduğunu, dilin de kültürün taşıyıcısı, hafızanın sesli sembolü olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Kemal Şenocak, Aytmatov’un literatüre kazandırdığı “mankurt” tiplemesinde olduğu gibi kendi tarihini, kültürünü, dilini ve kimliğini kaybeden milletlerin istikbalinin olamayacağını vurguladı ve asıl meselenin “mankurt” olmamak olduğunu ifade etti.

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Cengiz Aytmatov’un edebiyata tamamen yeni fikir ve yaklaşımlar kazandırdığını, bunun yanı sıra eserlerinde yüksek manevi değerleri yansıttığını söyledi. Dünyaca ünlü bir yazar, başarılı bir diplomat ve bir aydın olarak saygı gören Cengiz Aytmatov’un Kırgızca ve Rusça dillerinde şaşırtıcı bir ustalıkla yazdığını belirten Kubanıçbek Ömüraliyev, Aytmatov’un eserlerinden birçoğunun aynı zamanda film yapıldığını ve uluslararası ödüller kazandığını söyledi. Cengiz Aytmatov hayata veda etse de eserleri ve eserlerindeki kahramanların insanların kalbinde yaşadığını dile getiren Kubanıçbek Ömüraliyev, Aytmatov’un eserlerinde işlediği meselelerin sadece Kırgızlar’a değil tüm insanlığa ait olduğunu kaydetti. Cengiz Aytmatov’un başlıca öğüdünün “Doğduğumuz vatana sevgi ve mensup olduğumuz halka sadakat duymamız” olduğunu hatırlatan Kubanıçbek Ömüraliyev, anma etkinliğine katılan herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Şahin’in yaptığı panele geçildi. Panelde Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz “Suların Sırrını Ödünçleyen Adam: Aytmatov”, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Tüzer “Yaralı Bilinçler ve Aytmatov’un ‘Kendilik’ Çağrısı”, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Dr. Selçuk Atay “Cengiz Aytmatov Anlatılarında Seyahat ve İnsan” ve ESOGÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Durmaz “Bir Okuyucu Gözüyle Cengiz Aytmatov” konulu sunumlarını gerçekleştirdi. Panelin ardından Kırgız ressam Tacigül Küntüz’ün eserlerinden oluşan “Cemile” adlı serginin açılışı yapıldı. Anma programı Kırgız Çadırı açılışı ile sona erdi.

   Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Kültür-Sanat Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.