25 Eylül 2021 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

PROF. DR. GÜNAY TÜRKİYE-İNGİLTİRE ZİRVESİNDE

Eskişehir Milletvekili ve AK Parti MKYK Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, Antalya'da Turkish-British Tatlıdil Forumu’na katıldı. Türkiye ile Birleşik Krallık arasında ilk toplantısı 7-9 Ekim 2011 tarihleri arasında Oxfordshire’da düzenlenen, ikili ilişkilerin güçlendirilerek sürdürülmesini ve siyasi, ekonomik, kültürel ve beşeri alanlarda sivil diyaloğu da kapsayacak şekilde zenginleştirilmesini amaçlayan Tatlıdil Forumu bu sene Antalya’da gerçekleşti. Foruma Birleşik Krallık’tan York Dülü Prens Adrew, Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve Dışişleri’nde Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan katıldı.

CUMHURBAŞKANI DA KATILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ında katıldığı organizasyonun ilk oturumunda Mevlüt Çavuşoğlu ile Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson, bölge ve dünya siyasetini değerlendirdiler. Gün boyu devam eden oturumlarda “Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılma süreci”, “Enerji alanında işbirliği ”, “Orta Doğu’daki gelişmeler”, “Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrası” ile “Savunma ve Siber Güvenlik” konuları kapsamlı şekilde ele alındı. Türkiye, Mehmet Şimşek, Nihat Zeybekçi ve Ömer Çelik'in katılımları ile üst düzeyde katılım sağladı. Kapanış yemeğine York Dükü Prens Andrew ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı ve ikili ilişkilerin güçlenmesi yönünde taraflar sıcak mesajlar verdi.

Günay, ‘’Ülkeler arası gerçekleştirilen bu ikili organizasyonlar, her iki ülkeden bir çok alanda insanı bir araya getiriyor. Akademisyenler, diplomatlar ve siyasetçiler görüş alışverişleri yaparken, iş dünyasının temsilcileri muhtemel iş birliklerini konuşuyor. Bu tarz organizasyonlar Türkiye’nin değişen vizyonu ve dışa dönük politikalarının en güzel göstergesi. Bu tarz çalışmalarımızı her gün bir adım daha ileriye taşımak istiyoruz. İngiltere ile olan iş birliğimiz ortadadır. Bu iş birliklerini geliştirmek, yenilerinin oluşmasını sağlamak, en önemlisi böyle uluslararası bir organizasyonda ülkemizi temsil etmek memnuniyet veriyor."

"Küreselleşme akımının sonunda dünya bir değişim yaşıyor ve tüm ülkeler yeni dünya sisteminde yerini almaya çalışıyor. Birleşik Krallık AB'den ayrılıyor, bir çok ülkede ekonomide içe kapanma ve ekonomide milliyetçilik yaşanıyor, ülkelerdeki aşırı sağ akımlar siyasette söz sahibi olmaya başlıyor. Böylesi bir dönüşüm içinde ülkeler hedeflerini ve rollerini yeniden gözden geçiriyor. Bu nedenle Tatlıdil Forumu bu yıl daha fazla önem taşıyordu. Sadece Avrupa'daki ve dünyadaki mevcut durum değil, geleceğe yönelik projeksiyonlar ve işbirliği alanları değerlendirildi."

HER ALANDA TEMSİLCİLER BİR AYA GELİYOR
 
Türk tarafından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Reha Denemeç ile Birleşik Krallık tarafından Dışişleri eski Bakanı Sayın Jack Straw’un eşbaşkanlıklarında yürütülen Forum, iki ülkenin iş, akademi, siyaset ve medya temsilcilerinin her yıl biraraya gelerek, güncel ikili ve uluslararası meseleleri gayrıresmi bir ortamda değerlendirmelerine imkan tanıyor. Forum kapsamında yapılan tartışmalar ve varılan sonuçlar iki ülkenin siyaset çevreleri için ileriye yönelik işbirliği olanakları bakımından yol gösterici oluyor.

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar