16 Şubat 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Türkiye’nin en inovatif firmaları birincilik için yarışacak

Türkiye’nin en inovatif firmaları birincilik için yarışacak
  • 14 Şubat 2018 Çarşamba
  • 1569 kez okundu

İnovasyonun şampiyonlar ligi için önkayıtlar başladı

TİM’in bu yıl beşincisini düzenleyeceği inovasyon geliştirme programı İnovalig’e 1000’in üzerinde firmanın başvurması bekleniyor. Firmaların hiçbir ücret ödemeden katılabilecekleri İnovalig için son başvuru tarihi ise 10 Mart 2018.

Yüksek katma değerli ürün ihracatını arttırmanın en önemli yolunun inovasyondan geçtiğine inanan 70 bin ihracatçının temsilcisi Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı İnovaLİG’in bu yıl beşincisini düzenliyor.

İlk kez 2014 yılında gerçekleştirilen ve 460 firmanın başvuru yaptığı İnovalig için bu yıl katılımın 1000 firmayı aşması bekleniyor. Türkiye’nin önde gelen firmalarının inovatif çalışmaları ile yer aldığı yarışmada dereceye girenler "İnovasyon Ligi Avrupa Şampiyonasında” ülkemizi temsil etme şansı yakalayacak.

İnovasyonun küresel pazarlarda rekabet edecek firmalar için vazgeçilmez hale geldiğini belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2014 yılında başlattıkları çalışmanın her geçen yıl daha fazla ilgiyle karşılandığını ve çok güzel sonuçlar elde edildiğini söyledi. Büyükekşi, “İnovalig’i ilk kez düzenlediğimiz 2014 yılında 460 firma başvuru yaptı. 2015 yılında bu sayı 488’e, 2016 yılında 761’e ve 2017 yılında da 971’e yükseldi. Bu yıl katılımın 1000 firmanın üzerine çıkmasını bekliyoruz. Firmalar, geçen senelerde olduğu gibi bu sene de IMP3rove metodolojisine dayanarak İnovasyon Stratejisi, İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü, İnovasyon Döngüsü, İnovasyon Kaynakları, İnovasyon Sonuçları olmak üzere 5 ana kategoride yarışacaklar. IMP3rove metodu, inovasyon yönetimi ve sistematik inovasyon yetkinliklerinin kazanılması için yapılan çalışmaları ölçmeye dayalı bir metodoloji olarak küresel ölçekte kullanılıyor. Bu metodoloji ile katılımcı firmalar için inovasyonun sadece bir sonuç değil; sürdürülebilir ve tekrarlanabilir ödüller getiren yapısal bir süreç olması hedefleniyor” diye konuştu.

Süreç nasıl işleyecek
İnovaLİG’de yer almak isteyen firmalar, herhangi bir ücret ödemeden www.inovalig.com web sitesinden programa ön kayıt yaptırabilecekler. Başvuru yapan firmalar kendilerine gönderilecek anketi dolduracaklar. İlk aşama sonucunda, katılımcı her bir firma için yaklaşık 100 sayfalık bir inovasyon raporu hazırlanıyor. 350 € değerinde olan bu rapor, tüm katılımcılara ücretsiz olarak gönderilecek. Bu rapor, firmaların kendi yetkinliklerinin, yerel ve uluslararası pazarlardaki benzerleri ile kıyasladığı bir karşılaştırma raporu niteliği taşıyor. Firmalar, bu karşılaştırmalı rapor ile 5 kategori çerçevesinde kendilerini değerlendirme imkanı yakalıyor. 5 farklı kategoride ilk 5 olmak üzere toplamda 25 firma, IMP3rove Academy raporları baz alınarak yarı finallere katılmaya hak kazanacak. Yarı finalistler, Büyük jüri karşısında 5'er dakikalık inovasyon yönetimi yaklaşımlarını anlatan sunumlar yapacaklar. Bu sunumlar sonucunda her kategoride ilk 3 firma belirlenecek.

Ödüller Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda verilecek
TİM’in inovasyon kültürüne büyük önem verdiğini ve yaptıkları çalışmalarla bu kültürün KOBİ’lere kadar yayılmasını hedeflediğini belirten TİM Başkanı Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İnovasyon birlikte başarmayı başarabilmektir. Bu sebeple bütün firmalarımıza gösterdikleri cesaretten ve ortaya koydukları başarı azminden ötürü teşekkür ederim. Ayrıca, tüm ihracatçılarımız adına, bu süreçte bizlere her daim yol gösteren ve destek olan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Hükümetimize şükranlarımızı sunuyorum. Bu güne kadar tüm inovasyon haftası etkinliklerine bizzat teşrif eden Cumhurbaşkanımız, son dört yılın İnovalig şampiyonlarına da ödüllerini kendi ellerinden verdi. İnşallah bu yıl da Sayın Cumhurbaşkanımız teşrif ederek bizleri daha da güçlü kılacaklar.”

Önkayıt ücretsiz, son başvuru tarihi 10 Mart 2018
Geçtiğimiz sene Farplas (İnovasyon Stratejisi), Arzum (İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü) Temsa (İnovasyon Döngüsü), Turkcell (İnovasyon Kaynakları) ve VSY Biyoteknoloji (İnovasyon Sonuçları) birinci oldular. Geçtiğimiz yıl ilk defa verilen KOBİ özel ödülünü ise Evteks kazandı.
TİM Başkanı ayrıca, “Bu sene başvuruların 1000 firmanın üzerine rahatlıkla çıkacağına inanıyor, yarışmaya katılacak tüm firmalarımıza başarılar diliyorum.” dedi.
İnovaLİG’de yer almak isteyen firmalar, herhangi bir ücret ödemeden www.inovalig.com web sitesinden programa ön kayıt yaptırabilecekler. Ön kayıtlar için son başvuru tarihi ise 10 Mart 2018 olarak belirlendi.

 

Son 4 yılın İnovalig şampiyonları

İnovasyon Stratejisi Kategorisi :

2014: Arçelik

2015: Kordsa Global

2016: CMS

2017: Farplas

İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü Kategorisi :

2014: İnci Akü

2015: İETT

2016: Ford Otosan

2017: Arzum

İnovasyon Döngüsü Kategorisi :

2014: Vestel

2015: Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi

2016: Genomize

2017: Temsa

İnovasyon Kaynakları Kategorisi :

2014: TEB

2015: Mir Unique Solutions

2016: Temsa

2017: Turkcell

İnovasyon Sonuçları Kategorisi :

2014: Labris Networks

2015: TEKLAS

2016: VSY Biyoteknoloji

2017: VSY Biyoteknoloji

 Gönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar