24 Mayıs 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Avrupa Eskişehir Kirazı Tüketiyor

Mihalıççık İlçemizde Kiraz Hasadı tamamlanmak üzere İklimi ve yükseltisi nedeniyle ihracata yönelik yüksek kaliteli, geçci son turfanda kiraz üretimi ile tanınmaya başlayan ve yaklaşık hasat süresi 40 gün süren ilçemizde bu yıl mevsimsel gelişmeler sebebiyle hasat dönemi erken başladı.

İlçeyi ziyaret eden İl Müdürü Erkan ALKAN ve beraberindeki heyet, üreticileri ziyaret ederek ihracaatçı firma yetkililerinden bilgi aldı.

Üreticiler ve ihracaatçı firma yetkililerinin beyanına göre bu yıl hasadın erken başlamasına rağmen marka olma yolunda hızla ilerleyen Mihalıççık kirazının uluslararası pazarda aranan bir ürün olduğu ve Avrupa ülkelerine ihracaatının tüm hızıyla devam ettiği öğrenildi.

İlçede yetiştirilen kirazların İyi tarım sertifikasına sahip ve tamamı ihraç edilen ilçemizde bu yıl ihracatın 3000 ton olması ve yaklaşık 25.000.000 dolar gelir getirmesi beklenmektedir.

Aynı zamanda ilçedeki istihdama önemli katkı sunan kirazın, hasat döneminde günde 2000 işçi çalışmaktadır.
İl Müdürü Erkan ALKAN yaptığı açıklamada, İl Müdürlüğümüzce hazırlanan ve Bakanlığa sunulan “Boş Tarlalarda Meyve Bereketi” projesi kapsamında Mihalıççık ilçemizde kiraz üretiminin teşvik edilerek üretimin 20.000 tona ve ihracat gelirinin 150.000.000 dolara çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar