22 Mayıs 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

"simit fiyat tarifesi uygun bulunmasın…"

Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinin simit Satış Fiyatına Yaptığı yüksek zammı değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Merkez Çözüm Merkezi Üyesi Osman ÇAĞATAY "simit fiyat tarifesi uygun değildir."dedi.

Genel Merkez Çözüm Merkezi Üyesi Osman ÇAĞATAY konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Eskişehir Lokantacılar ve Gazinocular Odasının teklifi üzerine;5362 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanunun 62.Maddesi gereğince Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar  Odaları Birliği Yönetim Kurulunca simit, kek, açma,Karaköy, poğaça  fiyatları 1 TL’den 1.25 TL’ye çıkarılarak %25 zam yapılmıştır. Börek(Peynirli,Kıymalı) fiyatı da 1.25TL’den 1.50 TL’ye yükseltilmiştir.

 TÜİK 2018 Haziran sonu Tüketici Fiyat Endeksi yıllık enflasyonun %15.39 açıklamıştır. Ancak simit fiyatlarına %25 zam yapılmıştır.
 Simit ve diğer ürünlerin fiyatlarına yapılan zammın yüksek olduğu  açıkça bellidir.

5362 Sayılı Yasanın 62.Maddesinin   2.Bendi ücret tarifeleri konusunda Sn.Valimize /Büyükşehir Belediye Başkanımıza yetki vermiştir:
     
“ Belediyeler veya o yerin en büyük mülki amiri tespit edilen bu tarifeleri uygun bulmadıkları takdirde esnaf teşekkülü ile anlaşmaya varamazlarsa onbeş gün içinde o yerin mülki amirinin ya da görevlendireceği yardımcısının başkanlığında, ticaret ve sanayi veya ticaret odasından bir temsilci ile esnaf ve sanatkârlar odaları birliği temsilcisinden teşekkül edecek bir komisyonda görüşülüp karar verilmesini isteyebilirler.“
Sn.Valimizin/Sn.Büyükşehir Belediye Başkanımız Makamlarına tanıdığı yetkiyi kullanmasını,yeni belirlenen ; simit ve diğer ürünlerin fiyatlarına yapılan yüksek zammı “uygun bulmamasını” yasa gereği oluşacak komisyonda fiyat tarifelerinin tekrar değerlendirilmesini, yüksek zammın önlenmesini talep ediyoruz.                                           
Simit fiyat tarifesi uygun değildir.

Osman ÇAĞATAY
Genel Merkez Çözüm Merkezi ÜyesiGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar