19 Haziran 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Yaşanan Kur Artışı, Oynanan Kirli Oyunun Göstergesidir

Yaşanan Kur Artışı, Oynanan Kirli Oyunun Göstergesidir
  • 15 Ağustos 2018 Çarşamba
  • 751 kez okundu

Dış kaynaklardan dolayı artan kur artışı, tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Konuyla ilgili açıklama yapan, Dünya Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği (DERSİAD) Genel Başkanı Mustafa Çınar,“Türkiye’nin son 16 yılda göstermiş olduğu ekonomik ve siyasi gelişimin ABD ve AB ülkelerini rahatsız etmesi ile tekrar pranga altına alınmak istenmesi yönünde özellikle 15 Temmuz hain darbe girişiminden bu yana yürüttükleri soğuk savaşın yeni bir modeli ile karşı karşıyayız. Buna karşı her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğimizi korumalıyız” açıklamasında bulundu.

15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nin başarısızlığı ve Türk Milleti’nin darbeye karşı kahramanca direnmesi, ülkemiz üzerinde kirli emelleri olan karanlık odakları rahatsız ettiğini belirten Çınar; uluslararası ekonomik politikaların olumsuzluğunu fırsat bilen dış güçler, bu kez de ekonomik saldırı başlatmış durumda. Özellikle ABD’de yönetim değişikliği ile birlikte izlenmekte olan ekonomik politikalar ve tüm dünyayı etkisine alacağı düşünülen ticaret savaşlarının ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkileyeceği öngörülmekte idi. ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımları ile uluslararası mecralarda bulunan doları kendi ülkesine geri davet etmesi de bu politikanın parçası olup olumsuzluğu artırdığı da bilinmekte idi. Gelişmekte olan ülkelerin yatırımcılar açısından kırılgan yapıları ve sürdürülebilir üretim politikalarının yetersizliği de bu artışın nedenlerinden biri olarak görülmektedir” dedi.

Ekonomik Veriler Kurların Tam Tersini Söylüyor
Türkiye Ekonomisinin, 2018 ilk çeyrekte bile yüzde 7,4 oranında büyümesi, Merkez Bankası’nın bağımsızlığı ve rezervleri, finansal kuruluşların yapılarındaki güçlülük ile siyasi iradenin istikrarı koruması gibi bileşenleri düşündüğümüzde kur üzerindeki baskının ekonomik nedenlere bağlanamayacağı apaçık ortadır diyen Çınar; “Fırat Kalkanı, Hendek Operasyonları ve Zeytindalı Harekâtları ile on yıllarca ülkemize zarar veren terör örgütlerinin zayıflaması, FETÖ gibi hain ve karaktersiz örgütlerin de artık yurt içinde hareket kabiliyetinin kalmaması istikrarın ve güvenliğin sağlanmakta olduğunu göstermektedir. 10. BRICS zirvesine katılım, Şanghay Beşlisi ile olan iyi diyaloglar yanında İslam İşbirliği Teşkilatı’nda etkin rol alınması gibi uluslararası siyasette alternatif argümanların artırılması da ülkemiz açısından iyi gelişmeler olarak izlenmektedir.” şeklinde konuştu.

Baskılara Boyun Eğmeyeceğiz
Milli ve yerli olmak gibi bir düsturu benimsemiş Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Hükümetimiz ile Devletimizin kurum ve kuruluşlarına tam güven duymakla alınacak tüm kararlara destek olacağını belirten Çınar; üyelerimize hâlihazırda tüm mevduatlarını yabancı para birimlerinden TL’ye dönüştürmelerini, İşgücü ve üretimlerini artıracak çalışmalar yapmasını, kur üzerindeki baskıyı kırarak ihracata yönelecek politikalar üretmelerini, özellikle cari açığı besleyen ithalat kalemlerini tespit ile bu kalemleri üreterek rekabeti artırmalarını tavsiye ederiz” dedi.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar