22 Mayıs 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehir Lokantacılar Odası Mesleki Eğitim Seferberliğini Başlattı

Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen;Şehrimizde çok büyük eksiklik olan gıda sektörü ile ilgilenen iş yeri sahipleri ve bu işten geçimini sağlayan sanatkarlarımızın Mesleki ehliyetleri olan Kalfalık  ve Ustalık belgeleri  müracaatlarının odamızın bünyesinde bulunan eğitim birimimizde başladığını belirtti.

Bakanlığın 3308 sayılı kanuna istinaden ustalık belgesi olmadan  artık kimsenin işyeri açamayacağını kanun belirtmişti.BİLEN; Eskişehir’de LOKANTACILAR ODASI  olarak bir ilki gerçekleştireceğini ve  ustalık belgesi bulunmayan bir tek işletme bile bırakmayacağını" belirtti.

3308 sayılı 'Mesleki Eğitim Kanunu' çıraklık eğitimi uygulama kapsamında bulunmayan meslek dallarında  Kebapçılık-köftecilik-Dönercilik-Pidecilik- Lahmacunculuk-Aperatif yiyecek maddeleri imalatı tantuni, ciğer, kokoreç, midye, gözleme, katmer, dürüm, sıkma,çiğköfte vb) simitçilik imalatı,çorbacılık işkembecilik,hamburger,tost,kumpir,pizza vb. mesleklerle ilgili Kalfalık Belgesi müracaatı için 2 yıl ;Ustalık Belgesi müracaatı  için 5 yıl çalıştığını sgk veya vergi kaydıyla belgeleyen İşyeri sahipleri ve çalışanları  yazılı ve uygulama sınavlarına katılarak  kalfalık ve ustalık belgelerini alabileceklerdir.

Başkan Bilen;Eskişehir’de tüm meslektaşlarımıza seslenerek uzun uğraşlar sonucu aldığımız yetkilerle üyelerimize sunacağımız fırsatı kaçırmamalarını mesleki dallarına uyan mesleklerle ilgili odamıza  10 Ekim 2018 tarihi itibariyle müracaat etmelerini daha sonra  belge mağduru olmamalarını tavsiye etti.


 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar