31 Mayıs 2020 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Türk tüketicisi satın alacağı ürünün ambalajına dikkat ediyor

Tetra Pak’ın tüketici alışkanlıklarını araştırdığı Trendipedia 2018 adlı rapor*, Türkiye ve dünyada tüketicilerin yiyecek ve içeceklerle ilgili tercihleri konusunda çarpıcı gerçekleri gözler önüne serdi. Dünya çapında tüketicilerin sağlıklı ürün seçimi, çevre, markaların şeffaflığı, marka deneyimi gibi konulardaki görüşlerinin incelendiği rapora göre Türkiye’deki tüketim tercihleri küresel tercihlerle çok yakın bir tablo çiziyor.

Ipsos Global Advisor** araştırma şirketi ile 26 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre dünyada ve Türkiye’de tüketicilerin yüzde 61’i artık fiziksel ve zihinsel olarak iyi hissetmek için tükettikleri gıdalara daha hassas yaklaşıyor. Ürün içeriğinin sağlık açısından faydalı olduğunu anlamaya yardımcı olan ambalajları tercih edenlerin oranı Türkiye’de yüzde 60 iken dünya çapında bu oran yüzde 50’nin altına düşüyor.

Ambalajın üzerindeki bilgi, satın alma tercihlerini etkiliyor
Türkiye’de her 4 tüketiciden 3’ü (yüzde 76) günümüzde sayısı hızla artan markalar arasında güvendiği markanın kendisi için artık eskisinden çok daha önemli olduğunu söylüyor. Rakamlar dünya genelinde tüketicilerin yüzde 44’ünün, Türkiye’de ise her iki tüketiciden birinin (yüzde 50) günümüzde kime ya da hangi markaya güveneceğini bilmekte güçlük çektiğini gösteriyor. Hem dünyada hem Türkiye’de tüketicilerin yüzde 56’sı, üretim ve içerik bilgilerini paketlerinin üzerinde bulabileceği ürünlere daha fazla para ödeyebileceklerini söylüyor. Türk tüketicisi etiket üzerinde nerede ve nasıl üretildiği açıkça belirtilmiş yiyecek ve içecek ambalajlarını da dünyadaki tüketicilere göre daha fazla tercih ediyor. Türkiye’de bu oran yüzde 51 iken dünya çapında yüzde 42’de kalıyor.

Çevreci ve organik ürünlere ilgi artıyor
Türkiye’de çevreye duyarlı ve organik gıdaların tüketimi konusunda da bilincin arttığı gözlemleniyor. Tetra Pak Trend Raporu’na göre Türkiye’de çevre dostu yiyecek ve içecek tercih edenlerin oranı yüzde 46 iken dünya genelinde bu oran yüzde 36’da kalıyor.

Türkler kişiselleştirilmiş ve farklı ürün tercihinde tüm dünyayı geride bırakıyor
Markalar tarafından yaygın bir şekilde kullanılan dijital baskı ile özelleştirilmiş ambalajlar, benzersiz ve özel tasarımlar, çeşitlilik tüm dünyada marka takipçilerinde benzersiz bir izlenim bırakıyor. Tetra Pak Trend Raporu’na göre Türk tüketicisi kendini farklı hissetmeyi dünyadaki tüketicilerden daha fazla önemsiyor. Dünya genelinde hemen hemen her 3 kişiden biri (yüzde 36) farklı olmayı sevdiğini söylerken, Türkiye’de farklı olmak her iki kişiden biri (yüzde 52) için önem taşıyor. Yiyecek ve içeceklerde kişiselleştirilebilir paketlere daha fazla para ödemeyi kabul eden tüketicilerin oranı da dünya genelinde yüzde 38 iken, Türkiye’de yüzde 47’ye çıkıyor.

Satın aldıkları ürünün duygusal faydalarına ve kendilerine değer katan deneyim sunmalarına dikkat eden tüketiciler, günümüzün perakende trendlerini belirliyor.

*Global Consumer Trends 2017 Euromonitor, Ipsos Global Trends 2017
**Ipsos Global Advisor tarafından yapılan araştırma kapsamında 26 ülkede 20.000’den fazla (16-24 yaş aralığında) tüketici ile görüşüldü.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.