21 Temmuz 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

LOKANTALAR’DA TUZ VE ŞEKER RAFA KALKIYOR

Eskişehir Lokantacılar odası Başkanı Bahar Bilen;yaptığı basın açıklamasında Lokantalarda tuz ve şeker  Artık rafa kalkıyor.Gençlerimizi, Çocuklarımızı yavaş, yavaş zehirleyen tuz ve şekere karşı hep beraber mücadeleye başlıyoruz.

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ve T.C. Sağlık Bakanı  Fahrettin Koca ile  aşırı tuz ve şeker kullanımının azaltılmasına ilişkin protokolü imzalandığını belirterek protokol sonrasında tuzu artık masalarda barındırmayacaklarını söyledi.

"Masada tuzu barındırmayacağız"

Tüketicilerin yemeği tatmadan önce hemen tuz attığını dile getiren Bilen, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki günlerde Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü ile kurulacak ekiplerle işyerlerimizi gezeceğiz. Bu konuda afişleme çalışmaları ve broşürlerle halka ulaşmak konusunda ikinci etap çalışmaları yapacağız.Yıl sonuna kadar çok önemli verilere ulaşacağımızı düşünüyoruz.

Tüketici anlamında ilk zamanlarda bir takım zorluklar olacaktır fakat Masada tuzu barındırmayacağız. Dükkanımızın bir yerine koyacağız. Eğer isteyen bir müşterimiz olursa biz ona servis yapacağız. Bunun yanında müşterilerimize tuzun zararları hakkında da kısa bilgilendirmelerde bulunacağız."

Bilen;Türkiye'de kişi başına günlük Tuz tüketiminin 9,9 gram olduğunu belirterek, "Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre bu miktar 5 gramın altında olmalıdır..Bu da takriben 1 çay kaşığı tuza denk gelmektedir dedi.

Fazla tuz tüketiminin başta hipertansiyonun tetikleyicisi olduğunu kaydeden 130 bin işletmeyi temsil eden Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Denetim kurulu üyesi Bahar Bilen;ayrıca mide kanseri, osteoporoz, böbrek hastalıkları, inme, kalp krizi ile de yakından ilişkisinin bulunduğunu vurguladı. “Tüm toplumu sağlıklı olmaya teşvik eden, verimli, hakkaniyetli, sürdürülebilir bir çerçeve oluşturmak zorundayız. “Kronik hastalık yükünü azaltmada atılacak en önemli adım sağlıklı yaşam kültürünün toplumca benimsenmesidir

 “tuz ve şeker konusunun ülkenin geleceği için çok büyük önem arz ettiğini vurgulayan Eskişehir Lokantacılar odası Başkanı Bahar Bilen; 2014’te yayımlanan genelge ile kamu kurumlarının kafeteryalarında ve yemekhanelerinde tuzlukların kaldırıldığını belirterek Eskişehir Lokantacılar odası olarak Destek veren Lokantacı Esnafımıza ve diğer işletmelerimize sertifika vereceğiz dedi…

Eskişehir Lokantacılar odası Başkanı Bahar Bilen, dünya genelinde obezitenin arttığına işaret ederek, Türkiye’de her üç yetişkinden birinin obez, yine her üç yetişkinden birinin de fazla kilolu olduğunu aktardı.

Obezitenin kalp ve damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, kanser, kas iskelet sistemi hastalıkları gibi birçok sorunu beraberinde getirdiğini ifade eden Koca, yaşam kalitesinin azalmasına, hatta ölüme yol açtığını, obezitenin temel sebebinin aşırı kalorili beslenme tarzı olduğunu bildirdi.

BİLEN;“Aşırı kalorinin temel nedeni ise aşırı yağ ve şeker kullanımıdır. Aşırı şeker tüketimi obezite başta olmak üzere, pek çok kronik hastalığa neden olmaktadır. Bu nedenle, yiyecek ve içeceklerde, şeker miktarlarının düşürülmesi en az tuz kadar önemlidir. Bu ürünlerin bilinçsiz kullanımı, uzun, sağlıklı ve mutlu bir yaşamın önünde önemli bir engeldir” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar  Federasyonu
Denetim Kurulu Üyesi
Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı

Bahar BilenGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar