11 Ağustos 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

’ESKİŞEHİR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN LOKANTACILAR’A EĞİTİM’

Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi Sorumlusu

Dr.Fulya Kurnaz yaptığı açıklamada 150 bin işletmeyi temsil eden Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Dnt. kurulu üyesi aynı zamanda  Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen’i Geçtiğimiz aylarda ziyaret ederek T.C. Sağlık Bakanlığı ile Federasyon bünyesinde aşırı tuz ve şeker kullanımının azaltılmasına ilişkin antlaşma imzalandığını belirterek protokol sonrasında Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü bir ekip hazırlayarak aralarında   Uzm.Diyetisyen  Aylin Sayan Ataş,Diyetisyen Nuri Caner

Arıbakır,Hemşire Hazel Yazıcıoglu  ile ortaklaşa hareket ederek Eskişehir Lokantacılar Odamıza bağlı üyelerimize masalardaki tuz ve şeker’in azaltılması için  YÜKSEK KATILIMLI bilgilendirme ve  değerlendirme  toplantısı düzenledik.

SAĞLIK BAKANLIĞI DESTEK VEREN İŞLETMELERE SERTİFİKA VEREREK ÖDÜLLENDİRECEK…

Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi Sorumlusu

Dr.Fulya Kurnaz; Sağlıklı beslen sağlık için hareket et sağlıklı yemek tabağı bilinçlendirilmesi ile Gençlerimizi, Çocuklarımızı yavaş, yavaş zehirleyen tuz ve şekere karşı hep beraber bilinçli mücadeleye başlıyoruz diyerektuz ve şeker konusunun ülkenin geleceği için çok büyük önem arz ettiğini vurgulayan Dr.Fulya Kurnaz ; 2014’te yayımlanan genelge ile kamu kurumlarının kafeteryalarında ve yemekhanelerinde tuzlukların kaldırıldığını belirterek Eskişehir Lokantacılar Odası olarak destek veren lokantacı esnafımıza ve diğer işletmelerimize sertifika vereceğiz ve SAĞLIK BAKANLIĞI sayfasında bu İŞLETMELERİN TANITIMINI yapacağız dedi.

Toplantıya katılan Eskişehir Baksan Mesleki Eğitim Merkezi yiyecek içecek hizmetleri öğretmeni Musa AKÇAY’ lokantacılar odasında yapılan toplantının ve eğitimin çok verimli geçtiğini usta adaylarına okulda bilinçlendirme çalışması yapacağını belirtti.

 Toplantıda katılan Eskişehir Aşçılar Derneği Başkanı Turan ETLİ tuz ve şeker konusunun yaşam kalitesinin azalmasına, hatta ölüme yol açtığını, obezite’nin temel sebebinin aşırı kalorili beslenme tarzı olduğunu  Eskişehir Lokantacılar Odası ile ortak hareket edeceklerini belirtti.

Toplantıya katılan Eskişehir Otelciler Birliği Başkanı Emin SARPER’Türkiye'de kişi başına günlük Tuz tüketiminin 9,9 gram olduğunu "Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre bu miktar 5 gramın altında olması gerektiğini Eskişehir lokantacılar odası ve il sağlık müdürlüğü ile ortak hareket edeceklerini belirti.

Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi Sorumlusu

Dr.Fulya Kurnaz; Eskişehir Lokantacılar Odası Başkanı Bahar Bilen’e üyeleriyle ve sektörün temsilcisi katılımcılarıyla bizleri buluşturduğu için teşekkür ederek en kısa zamanda Eskişehir de pilot il olarak uygulamanın meyvesini alacağımıza inandıklarını belirtti.

Bşk.Bilen “Aşırı şeker tüketimi obezite başta olmak üzere, pek çok kronik hastalığa neden olmaktadır. Bu nedenle, yiyecek ve içeceklerde, şeker miktarlarının düşürülmesi en az tuz kadar önemlidir.Böylesi güzel projede Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü ve sektör temsilcileriyle bir araya gelmekten gurur duydukları ve her zaman kurumlarımızla el ele çalışacaklarını belirtti.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.