19 Eylül 2019 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

İpotekli Konut Satışları %58 Azaldı

İpotekli Konut Satışları %58 Azaldı
  • 22 Mayıs 2019 Çarşamba
  • 2098 kez okundu

Son 4 aydaki ipotekli konut satışları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %58 azaldı

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa.com, TÜİK‘in açıkladığı 2019 Nisan ayı  gayrimenkul verilerini değerlendirdi.

TÜİK‘in Nisan ayı gayrimenkul verilerini değerlendiren Endeksa.com Pazarlama ve Satış Grubu Başkanı Aylin Daylan, konut satışlarının Nisan ayında bir önceki aya göre %20, bir önceki yılın Nisan ayına göre ise %25 düşüş gösterdiğini kaydederek, “2019 yılının ilk 4 ayında toplam 340,836 adet konut satışı gerçekleştirildi. Bu oranla konut satışları geçen senenin aynı dönemine göre %19 oranında düşüş göstermiş oldu. 2019 yılının ilk 4 ayında toplam 48,982 adet ipotekli konut satışı gerçekleştirildi. Bu rakam geçen sene aynı dönemdeki ipotekli konut satış adedinin %58 altında. İlk 4 ayda ipotekli konut satışlarının toplam konut satışları içinde oranı ise %14 olarak gerçekleşti. Bu oran geçen sene aynı dönemde %29 seviyesindeydi“ dedi.

Yabancılara 4 ayda 13,338 konut satıldı

2019 yılının ilk 4 ayında yabancılara toplam 13,338 adet konutun satıldığını söyleyen Daylan, “Bu oranla yabancıya konut satış adedi, geçen senenin aynı dönemine göre %82 oranında artış gösterdi. Geçen sene Türkiye’den en fazla konut alan ülke uyrukları, 2019 yılında da geçen senenin ilk 4 ayında olduğu gibi sırasıyla Irak, İran, Suudi Arabistan ve Rusya Federasyonu oldu. Geçen sene 5. sırada olan Kuveyt’in yerini bu sene Afganistan aldı. Geçen senenin ilk 4 ayı ile bu senenin ilk 4 ayı karşılaştırıldığında geçen seneye göre oransal olarak konut alım adetleri en fazla artış gösteren ülkelerin başında Filistin, Yemen, İran, Ürdün ve Katar geliyor. Filistin vatandaşlarının ülkemizden aldıkları konut adetleri geçen seneye göre %297, Yemen vatandaşlarının %237, İran vatandaşlarının %156, Ürdün vatandaşlarının %116, Katar vatandaşlarının %84 artış gösterdi. Son 3 yıldır ülkemizden konut en fazla konut alan Irak vatandaşlarının geçen seneye göre konut alım adetleri ise %83 oranında artış gösterdi“ bilgisini verdi.

İstanbul yabancıya satışlarda ilk sırada

2019’un ilk 4 ayında yabancıya en fazla konut satışı yapılan iller ise sırasıyla İstanbul, Antalya, Ankara, Bursa, Yalova, Sakarya, Mersin, Trabzon, Samsun ve İzmir oldu. Geçen senenin ilk 4 ayı ile karşılaştırıldığında Ankara ve Mersin’in yabancıya konut satışında geçen seneye göre daha üst sırada yer aldığı, Aydın’ın en çok satış yapılan ilk 10 şehir arasında yer almadığı, İzmir’in ise listeye eklendiği görülüyor.

Yabancıya en fazla konut satışı yapılan illerdeki değer değişimi incelendiğinde en fazla artışın Antalya’da olduğu görülüyor. Endeksa verilerine göre İstanbul’da son 1 yılda konut fiyatları %11.66 oranında düşüş, Antalya’da %18,92 artış, Ankara’da %1.23 artış, Bursa’da %5.30 artış, Yalova’da %5.22 artış, Sakarya’da %4.31 düşüş, Mersin’de %3.68 artış, Trabzon’da %5.48 artış, Samsun’da %1.35, İzmir’de ise %4.57 artış göstermiş durumda.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar