17 Kasım 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

YERLİLEŞTİRME PROGRAMINDA ÖNCELİK MAKİNE SEKTÖRÜNDE

NİHAİ HEDEF TÜRK SANAYİSİNİ ÖNCÜ KONUMA GETİRMEK

BAKAN VARANK, UÇTAN UCA YERLİLEŞTİRME PROGRAMINI ANLATTI: TÜRKİYE’Yİ YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRETEN ÜLKELER LİGİNE TAŞIYACAĞIZ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bir süredir üzerinde çalıştıkları Uçtan Uca Yerlileştirme Programı’nda önceliğin makine sektöründe olacağını belirterek, “Bu programla Türkiye’yi yüksek teknoloji üreten ülkeler ligine taşıyacağız. Milli teknoloji hamlesinin temellerinden birini oluşturacak yeni destek programının nihai hedefi, dünyanın geçirdiği teknolojik dönüşüm sürecinde Türk sanayisini öncü konuma getirmektir.” dedi.

 
SANAYİ ÖNCÜLÜĞÜNDE BÜYÜME
Makine İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonunun (MAKFED) düzenlendiği "Makine Zirvesi-Vizyon 2030" etkinliğine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, burada yaptığı konuşmada, sanayi öncülüğünde büyümenin, sağlıklı bir ekonominin en net göstergesi olduğunu kaydetti. Varank, makine olmadan sanayi ve sanayileşmenin olmayacağına dikkati çekerek, "O zaman katma değer ve üretim gerçekleşmez. Bu nedenle sağlıklı, dengeli ve istikrarlı bir ekonomi için, güçlü bir makine sanayine sahip olmamız gerekiyor." dedi.


200 ÜLKEYE İHRACAT
Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat seviyesine, 2018 yılında, 168 milyar dolarla ulaşıldığını belirten Varank, "Makine sektörümüz de 2017'ye oranla, ihracatını yüzde 15,5 artırarak 17.1 milyar dolarlık ihracat rekoruna imza attı. 2001 yılında, Türk makine sektöründe ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 27’ydi. Bugün bu oran hamdolsun yüzde 64 seviyelerine ulaşmış durumda. Yine makine üreticisi firmalarımız dünyanın dört bir yanına, 200 ülkeye makine satar hale geldi. Avrupa'nın en büyük 6. makine üreticisiyiz." diye konuştu.

SANAYİ SEKTÖRÜNE ÖNEMLİ ROL
Varank, Türkiye'nin yeni başarı hikayesini teknolojiyle büyüyen sanayi sektörünün yazacağını vurgulayarak, bakanlık olarak, ilgili ve bağlı kuruluşlarla birlikte sektörün yanında yer alacaklarını ifade etti. Varank, tüm kaynak ve imkanların, teşvik stratejilerinin sanayi sektörüne sıçrama yaptırmak için planlandığını belirtti.


DESTEKLER TEK ELDE
Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte sanayiye sağlanan desteklerin büyük ölçüde bakanlığın bünyesinde toplandığını anlatan Varank, "Böylece, firmalarımızın ihtiyaç duyduğu destekleri tek elden, daha verimli ve organize bir şekilde vereceğiz. Tabi sadece destekler değil, özel endüstri bölgeleri gibi sanayicinin iş ve işlemlerinin tamamını Bakanlığımıza gelip, tek bir kapıdan, hızlıca halledebileceği yenilikçi adımları da hayata geçirmeye devam ediyoruz." dedi.

32 BİN İSTİHDAM
Varank, makine sektörüne verilen desteklere değinerek, sağlanan desteklerin en önemli enstrümanlarından birini, tüm sektörlere sağlanan teşvik sisteminin oluşturduğunu ifade ederek, son 4 yılda makine imalatı sektörü için sağlanan bin 473 yatırım teşvik belgesi ile yaklaşık 20 milyar lira tutarında yatırım ve bu yatırıma bağlı olarak 32 bin kişilik istihdamın sağlandığını belirtti.


MAKİNE İMALATINA BÜYÜK TEŞVİK
Varank, KOSGEB aracılığı ile makine imalatına büyük teşvikler sunulduğuna dikkati çekerek, "KOSGEB bu destek programları kapsamında, son 3 yılda makine imalatı alanında faaliyet gösteren 7 bin 154 işletmemize yaklaşık 200 milyon lira destek sağladı. Makine teçhizat kredi finansman destekleri kapsamında, bin 232 işletmeye yaklaşık 100 milyon lira destek verdik ve 485 milyon lira kredi hacmi oluşturduk. Ayrıca, TÜBİTAK, TEYDEP kapsamında geçen yıl makine sektörümüzle ilgili 289 projeye, 193 milyon lira destek verdik." diye konuştu.


MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ
Türkiye'nin küresel rekabet gücünü artıracak, ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını temin edecek, yapay zeka gibi kritik teknolojilerde atılım sağlayacak politikaların, milli teknoloji hamlesi olarak benimsendiğine dikkati çeken Varank, "Milli teknoloji hamlemiz, ülkemizin dünyadaki hızlı dönüşüm sürecine vereceği stratejik yanıtın ta kendisidir. Bu yaklaşım çerçevesinde, savunma sanayi alanında elde ettiğimiz örnek başarıları, başta makine sektörü olmak üzere, diğer sektörlere de yaygınlaştırmak için çalışmalarımızı hızlandırıyoruz." dedi.


UÇTAN UCA YERLİLEŞTİRME
Varank, bakanlık olarak bir süredir uçtan uca yerlileştirme programının üzerinde çalıştıklarını hatırlatarak, "Bu programla Türkiye’yi yüksek teknoloji üreten ülkeler ligine taşıyacağız. Milli teknoloji hamlesinin temellerinden birini oluşturacak yeni destek programının nihai hedefi, dünyanın geçirdiği teknolojik dönüşüm sürecinde Türk sanayisini öncü konuma getirmektir" diye konuştu.


ÖNCELİK MAKİNE SEKTÖRÜNDE
Sanayide dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte, makine sektörünün rolünün de gittikçe önem kazandığının altını çizen Varank, "İşte bu nedenle, yeni destek programımızda önceliği makine sektörümüze vereceğimizi buradan ifade etmek istiyorum. Makine sektöründe hedeflediğimiz kapasite gelişimi, cari açığı azaltmanın da ötesinde, teknolojik bilgi sermayesi açısından dışa bağımlılığımızı en aza indirecek, diğer sektörlerimize de önemli faydalar sunacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar