17 Kasım 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ÇIKARTMA

Günümüzde toplumdaki tüm bireylerin hayatlarını idam ettirebilmeleri için belli başlı mesleklere kendilerini hazırlamaları gerekmektedir. Gerek doğuştan sahip oldukları yetenekleri ile gerekse sonradan kazanmış oldukları yetenekleri ile meslek sahibi olurlar. İnsanların doğuştan yad a sonradan edinmiş oldukları bu yetenekler sayesinde toplum içerisinde belli meslekler ile tanınmış insan haline gelirler. Uzun uğraşlar sonucunda elde etmiş oldukları meslekler ile statülerini belirlemiş olurlar.

Bu sayede hem maddi hem de manevi olarak kendilerini huzurlu hissederler. İnsanların toplum içerisinde üretken bir seviyeye gelebilmeleri için mesleki yeterliliklerinin olması esas bir konudur. Günümüzde mesleği olmayan insanların gördüğü muamele epey üzücü durumdadır. Ancak insanların meslek edinmesine katkı sağlayan çoğu kurum ve kuruluş vardır. Bu kurum ve kuruluşlar bireylerin kendilerini yetiştirme yönelimine yardım etmektedirler. Gerek sosyal faaliyetlerin gelişmesi adına gerekse maddi açıdan kendilerini donanım etmelerini sağlamak amacı ile birçok kuruluş insanlara hizmet vermektedir. Eğitim görmeden meslek edinmek isteyen insanlar belli başlı kurslar vasıtası ile meslek sahibi olabilmektedirler.

Bunların yanısıra meslek edinmek bir nevi insandan insana bilgi ve tecrübelerin aktarımı vasıtası ile de gerçekleşmektedir. Günümüzde eğitim görmüş ya da görmemiş insanlar yeni işyerinde çalışmaya başladıklarında kendilerinin üst seviyesinde olan yada kendilerinden daha fazla tecrübe elde etmiş insanların bilgilerinden faydalanabilirler. Bu durum usta çırak ilişkilerinde olduğu gibidir. Ustanın bilgi deneyim ve tecrübesinden çırağın faydalanması ile öğrenilen bilgilerin nesilden nesile aktarılması söz konusu olabilmektedir. Bu durumu en güzel açıklayan sektörlerden birisi de inşaat sektörüdür. İnşaat sektörü önemli temizlik ve titizlik ile işlerin yürütülmesi gereken bir sektördür. İnşaatın yapım aşamasında çalışan personellerin güvenliği başta olmak üzere inşaatın deprem ve yangına karşı güvenilir olması çalışanların öncelik olarak dikkat etmesi gereken bir husustur. Bunun için bilgi ve tecrübe sahibi olamayan personellerin inşaat sektöründe çalışması uygun bir durum değildir.

Bu neden ile bireyler inşaat sektöründe çalışmak istiyorlar ise öncelikle inşaat sektörü adı altında mesleki yeterlilik belgeleri olması gerekir. Bu belgeyi almamaları takdirde inşaat sektöründe çalışmaları mümkün değildir. Kendilerini inşaat işçiliği konusunda hazırlayan bireyler yetkilendirilmiş kuruluşların yaptığı sınava tabi tutulurlar. Bu sınavı başarı ile geçen bireylere mesleki yeterlilik belgesi ve aynı format dâhilinde taşınabilir cüzdan tipi mesleki yeterlilik belgesi düzenlenir.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar