28 Mayıs 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

İKİ ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİNİN TEMELİ ATILDI

İKİ ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİNİN TEMELİ ATILDI
  • 15 Haziran 2019 Cumartesi
  • 2080 kez okundu

CARİ AÇIĞIN AZALTILMASINA 1.7 MİLYAR DOLAR KATKI

50 BİN KİŞİYE YENİ İSTİHDAM

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın uygulamaya aldığı özel endüstri bölgelerine toplam 22 milyar TL’lik yatırım yapılacak. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile kurulan 6 özel endüstri bölgesi, cari açığın azaltılmasına 1.7 milyar dolar katkıda bulunacak, 6 bölgede 50 bin kişiye yeni istihdam sağlanacak. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Teknoloji ve Sanayi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi ve ÖZAR özel endüstri bölgelerinin temelini attı. Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Endüstri bölgeleri, sanayimizin, üretimimizin, iş gücümüzün, katma değerimizin, yani büyüyen Türkiye’nin sembollerinden olacak.” dedi.

5 ŞEHİRDE 6 BÖLGE

Geçen yıl Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesi ilan edilen İzmir-Aliağa'daki Star Rafinerisi'nin ardından 5 şehirde 6 bölgeye daha aynı statü verilmişti. 10 mayısta Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile İstanbul, Bursa, Mardin, Balıkesir ve İzmir'de 6 yeni özel endüstri bölgesi kurulmuştu.


TEMELİNİ ATTI

Bakan Varank, mayıs ayında ilan edilen 6 özel endüstri bölgesinden 2’sinin ilk yatırımlarının temelini attı. İstanbul’daki temel atma töreninde konuşan Varank, Türk sanayisi adına çok önemli adımlardan birinin hayata geçirildiğini belirterek, "Önümüzdeki dönemde Endüstri Bölgeleri, sanayimizin, üretimimizin, iş gücümüzün, katma değerimizin, yani büyüyen Türkiye’nin sembollerinden olacak. İnanıyorum ki, sizlerin gösterdiği gayret ve elde edeceği başarılar, diğer sanayi bölgelerimize de yol gösterecektir." dedi.


ERDOĞAN’IN ÖNCÜLÜĞÜNDE

Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde özel endüstri bölgelerinin kurulduğunu kaydederek, "İstanbul, Bursa, Mardin, Balıkesir ve İzmir’de özel endüstri bölgelerimizi ilan ettik. Bu bölgelerde yapılacak yatırımların toplamı 22 milyar lirayı bulacak. Yine cari açığımızın azaltılmasına 1.7 milyar dolar katkı sağlarken, yaklaşık 50 bin kişiye de iş imkânı sunacak." diye konuştu.


15 YENİ BAŞVURU

Özel endüstri bölgelerinin yatırımcılar için de ekonomi için de bir fırsat olduğunu vurgulayan Varank, bugün itibarıyla, bu statüyü kazanmak için bakanlığa ulaşmış 15 başvurunun olduğunu, bunların değerlendirmelerini de süratle tamamlanıp yeni özel endüstri bölgelerinin ekonomiye kazandırılacağını dile getirdi.


SERİ VE PLANLI ÜRETİM

Varank, Özel Endüstri Bölgelerinin, 'Milli Teknoloji Güçlü Sanayi' anlayışının en önemli halkalarından biri olduğunu belirterek, "Biz bu bölgeleri 'Orta Ölçekli İşletmeleri Büyük İşletmelere Dönüştürme Projesi'nin bir parçası olarak görüyoruz. Özel Endüstri Bölgelerinin en mühim özelliği yatırımcı dostu olması. Nihai hedef sizlerin işini kolaylaştırmak, seri ve planlı üretimi teşvik etmek" dedi.


TEK KURUŞ ALMADAN

Yeni dönemde, ÇED haricindeki tüm işlemlerin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, tek elden yürütüleceğini bildiren Varank, bu kolaylığın yanı sıra, harita, imar ve parselasyon planları, altyapı ve üstyapı projelerini, bakanlık olarak onayladıklarını, bu işlemler için tek kuruş almadıklarını ifade etti.


EMLAK VERGİSİNDEN MUAF

Varank, yapı ruhsatı, yapı kullanma izni, işyeri açma ve çalıştırma belgelerini de düzenlediklerini, yine bunlar için de herhangi bir harç bedeli talep etmediklerini belirterek, endüstri bölgeleri içinde yer alan bütün binaları, emlak vergisinden muaf tuttuklarını vurguladı.

YÜZDE 90'I YENİ YATIRIM

6 özel endüstri bölgesindeki toplam 22 milyar liralık yatırımın yüzde 90'ının yeni yatırım olduğunun altını çizen Varank, " Tüm spekülasyonlara, ekonomimizi hedef alan tüm saldırılara rağmen ülkemizdeki yatırım iştahı ve motivasyonu azalmak yerine bilakis artarak devam ediyor. Özel endüstri bölgelerimizin yatırım miktarları, oluşturacakları istihdam ve katma değer, bu spekülasyonlara verdiğimiz en net ve en etkili cevaplardan biridir. Bugün temelini attığımız fabrika ile TESKOOP ve ÖZAR endüstri bölgelerinde kurulacak 300'e yakın üretim tesisi, bu komplolara karşı direncimizin en açık göstergesidir." diye konuştu.

YABANCI YATIRIMCIDAN YOĞUN İLGİ

Varank, bu bölgelere yalnızca yerli yatırımcıların değil, Tayvan, Japonya, Fransa ve Almanya'dan da yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, yabancılardan gelen bu yatırım taleplerinin, Türkiye'deki yatırım ortamına ilişkin sahip olunan potansiyeli göstermesi açısından önemli olduğunu kaydetti.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.