14 Temmuz 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehir’de “Süt İneklerinde Üreme ve Döl Veriminin Arttırılması” Paneli

Eskişehir’de “Süt İneklerinde Üreme ve Döl Veriminin Arttırılması” Paneli
  • 20 Haziran 2019 Perşembe
  • 1944 kez okundu

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, Bakanlığın bu yıl başlattığı  “Sığırlarda Döl Verimliliğinin Arttırılması Çalışması” kapsamında “Süt İneklerinde Üreme Ve Döl Veriminin Arttırılması Paneli düzenlendi.

 13.06.2019 tarihinde gerçekleştirilen panele İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Emine SEVER, Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet KIZILİNLER, Eskişehir Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği Başkanı, Eskişehir Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birliği Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Müdür Yardımcıları,  Şube ve İlçe Müdürleri, İlçelerin Süt Birliği Başkanları, Anadolu Tarım İşletmesi Hayvancılık Şubesi Şefi ile hem kurumlarda hem de serbest çalışan çok sayıda veteriner hekim, teknisyen ve tekniker katıldı.

 İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER yaptığı açılış konuşmasında;

Sığırlardan elde edilen verimler hem işletme bazında hem de hayvan bazında ele alındığında süt verimi ve et veriminin döl verimine bağlılık gösterdiğini yani buzağılamayan bir inekten süt elde etmenin mümkün olmayacağı gibi ekonomik et üretiminin ancak yeni nesillerin doğumuyla mümkün olacağını söyleyerek damızlık sığır işletmelerinde ekonomik anlamda sürdürülebilir bir başarıyı yakalayabilmenin ancak döl veriminin optimum seviyede tutulmasıyla mümkün olacağını ifade etti.

Geçtiğimiz yıllarda İl Müdürlüğümüzde, Bakanlığımızın “Buzağılar Ölmesin” projesiyle ilgili çalışmalar yürütülürken bu sene de Bakanlığımızın 2019-2023 yıllarını kapsayacak olan "Sığırlarda Döl Verimliliğinin Artırılması Çalışmaları" kapsamında düzenlenen panel ile Ülkemizin damızlık ve kasaplık ihtiyacının karşılanması, ithalatın azaltılmasının amaçlandığını belirten İl Müdürümüz Dr. Emine SEVER tüm katılımcılara teşekkür ederek panelin İlimiz ve Ülkemiz hayvancılığı için hayırlı olmasını temenni etti.

Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Ali KAYA da, Sığırlarda Döl Verimliliğinin Arttırılması programı kapsamında İl Müdürlüğümüzce yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Daha sonra panelin ilk oturumunda Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhammet ALAN “ İneklerde östrus ve uygun tohumlama zamanı ile İneklerde suni tohumlama” konularında sunumunu gerçekleştirdi.

Panelin İkinci oturumunda Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Zekeriya KIYMA  “Sığırlarda üreme performansını etkileyen faktörler, üreme performansı ile ilgili epidemiyojik çalışmalar, üremenin yönetimi-sürü yönetim sistemi ve yüksek verimli süt sığırlarının üreme performansı” ile Dr. Öğretim Üyesi Canan Kop BOZBAY  “Sığırlarda üreme besleme ilişkileri, damızlık dişi buzağıların, düvelerin ve ineklerin beslenmeleri, sağmal ineklerde üreme ve besleme ilişkisi” konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.

 Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği Ve Su Ürünleri Şube Müdürü Vekili Ali KAYA ve Eskişehir-Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet KIZILİNLER tarafından panelde sunum yapan Öğretim Üyelerine plaket takdim edilmesiyle panel sona erdi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.