8 Aralık 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Tümsiad Eskişehirden, Ankara Beşir Derneğine Ziyaret

Tümsiad Eskişehirden, Ankara Beşir Derneğine Ziyaret
  • 17 Temmuz 2019 Çarşamba
  • 2389 kez okundu

Eskişehir Tümsiad Başkanı Ali Engiz ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Ankara Bölge Başkanı Ömer Bostan'a Hayırlı Olsun Ziyaretinde Bulundu.

Vakıf medeniyetinin mirasçıları

Beşir Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Bostan, geleneklerimizin bize miras olarak bıraktığı sadaka ve yardım usullerinin günümüz gözüyle yorumlanmış hali olan “para yerine duaların geçtiği paylaşım noktaları” Türkiye’nin bir çok il ve ilçede ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Beşir Derneği’nin ihtiyaç sahipleri ile yardımseverler arasında gönül köprüsü kurmak için hayata geçirdiği projelerinden biri olan paranın geçmediği bu marketler, tamamen yardımseverlerin bağışları ile ayakta duruyor. Paylaşım noktalarında gıdadan kırtasiyeye, temizlik malzemelerinden giyime varana kadar her türlü ürün kalemi bulunuyor. ‘Paylaşım Noktası’ adıyla faaliyet yürüten bu yardım mağazalarında tıpkı bir süpermarkette olduğu gibi alışveriş arabaları, raflar, reyonlar ve barkod okuyucu sistemler kullanılarak yardım yapılıyor. Bu sayede ihtiyaç sahipleri, gerçek bir marketten alışveriş yapıyormuşçasına, aynı o hisle rencide olmadan ihtiyaçlarını giderebiliyor.

Paylaşım noktaları projesiyle unutulmaya yüz tutmuş bir kültürü yaşatmaya çalıştıklarını da belirten Beşir Derneği Bölge Başkanı Ömer Boştan ‘’Burada bağışı yapan da, yararlanan da birbirini görmüyor. Büyük vakıf medeniyetimizin ‘sadaka taşları’ vesilesiyle kimseyi rencide etmeden yardım yapılmasına vesile olması gibi, paylaşım noktalarında da veren el ile alan eli kimse bilmesin istedik.’’ diyerek yardım yaparken gözettikleri hassasiyete dikkat çekti.

Diğer taraftan, paylaşım noktası olmayan veya evinden çıkamayacak durumda olan kişilere Türkiye’nin her yerinde, yardım kolileri kapıya kadar götürülüyor. Beşir Derneği, her ziyaretinde ihtiyaç listesini ve yardım siparişlerini de güncellemiş oluyor. Bu sayede, ailelerin neye ihtiyacı olduğunu tam olarak tespit edebilen Beşir Derneği, hem ihtiyaç sahiplerinin hayatını kolaylaştırıyor hem de bağışların tam olarak amacına hizmet etmesini garanti altına alıyor. Yazılımı ve altyapısı Beşir Derneği tarafından geliştirilen ‘Online Bağış Takip Sistemi’ sayesinde ise yardımseverler yaptıkları bağışları derneğin internet sitesi üzerinden kolayca takip edebiliyorlar.

Osmanlı döneminde sadaka taşları

Genellikle 1,5 – 2 metre boyunda ve silindir şeklinde olan bu taşlar şehir ve kasabalarda cami, çeşme yanı, hastane gibi kalabalığın olduğu yerlerde bulunabileceği gibi tenha mahallelerde de görülürdü. Geçmişte İstanbul başta olmak üzere, birçok şehirde bulunan sadaka taşları, sadakayı alanın da verenin de belli olmaması amacıyla kurulurdu. İhtiyacı olanlar günün herhangi bir vaktinde ihtiyacı kadar alıp kalanını bıraktıktan sonra kimliği belli olmayan hayırseverlere dua ederek ayrılırdı.Günümüzde aynı uygulama Beşir Derneği tarafından, aynı yardımlaşma ruhu ile ‘paylaşım noktalarında’ uygulanıyor. Hayırseverlerden gelen bağış ürünleri, modern sadaka taşı diyebileceğimiz sosyal marketlerde ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor. Alan elin veren eli görmediği bu sosyal marketlerde ise geriye yalnızca dualar kalıyor dedi.

Başkan Engiz de Yapılan Çalışmaları takip ettiklerini ve Tümsiad Eskişehir Şubesi olarak Eskişehir Beşir Derneği üzerinden sürekli deskleyecekerini belirtti.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar