8 Aralık 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Kurbanlık Hayvanlarda Yaşın Belirlenmesi

Kurbanlık Hayvanlarda Yaşın Belirlenmesi
  • 18 Temmuz 2019 Perşembe
  • 2277 kez okundu

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER kurbanlık alırken hayvanların yaşının nasıl belirleneceği hakkında açıklamalarda bulundu.

İl Müdürü : “Hayvanların yaşları tayin edilirken çiftlik kayıtları, diş gelişimi, boynuzlardaki değişiklikler ve erişkin özelliklerine bakılır. Düzgün tutulmuş çiftlik kayıtları kesin sonucu gösterir. Eğer hayvana dair çiftlik kaydı yoksa en iyi yaş tespiti diş gelişimine bakılarak tayin edilir.

Bakanlığımızca geliştirilen “HAYSAG” isimli mobil uygulaması ile de kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve yaş bilgileri sorgulanabilmektedir. Bu mobil uygulama cep telefonuna yüklendikten sonra küpe üzerindeki barkodun okutulması veya hayvanın küpe numarası girilmesi şeklinde kullanılabilmektedir.

Manda ve sığırların iki yaşını doldurup doldurmadığını ve üç yaşına girdiğini anlamak için iki ön kesici süt dişlerinin yerini kalıcı dişlerin alması gerekir. Sağ ve sol yanda dört süt dişinin ilk öndekiler yerinden çıkıp kalıcı dişlerin onların yerini alması ve diğer dişlerle aynı seviyeye gelmesi iki yaşında tamamlanmaktadır. Kısaca sığır veya mandanın alt çenesinin önünde gelişimini tamamlamış iki kalıcı kesici dişin bulunması o hayvanın iki yaşını doldurduğunu belirtir.” dedi.

Koyunların dış görünüşüne bakarak altı aydan büyük ve anası ya da erişkin bir koyun kadar olmasının kurban edilebilmesi için yeterli sayıldığını ifade eden İl Müdürümüz Dr. Emine SEVER keçilerin kurban edilebilmesi için de bir yaşını doldurmuş olması gerektiğini belirtti.

Sığırlarda olduğu gibi keçilerde de yaş tayininin ön kesici süt dişlerinin çıkıp yerlerini kalıcı dişlerinin alması esasına dayandığını, ilk kesici ön süt dişlerinin değişiminin ise 15-18 aylıkken gerçekleştiğinin altınız çizen İl Müdürümüz SEVER, devenin kurban edilebilmesi için de beş yaşında değişen ikinci kesici süt dişlerinin çıkıp yerlerini kalıcı dişlere bırakması gerektiğini söyledi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar