14 Temmuz 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

EPDK’dan Elektrik Faturalarına Yönelik Önemli Adım...

EPDK’dan Elektrik Faturalarına Yönelik Önemli Adım...
  • 24 Temmuz 2019 Çarşamba
  • 2515 kez okundu

Kurumumuz elektrik faturalarına yönelik önemli bir düzenleme yaptı.

Düzenleme ile; tüketiciye özgü bilgileri esas alan, sade, anlaşılabilir, kolay fatura uygulamasına geçiliyor.

Tüketiciler elektrik tüketim miktarlarını ve uygulanan birim bedellerini artık karışıklığa sebep olmadan daha kolay görebilecek ve fatura tutarını daha kolay hesaplayabilecek.

Tüketiciler ortalama elektrik enerjisi kullanım miktarlarını bilecek ve buna göre tüketim eğilimlerinin aylara ve tarife saat dilimlerine göre nasıl değiştiğini görebilecek. Böylece elektrik tüketimi daha verimli hale gelecek.

Faturalarda yer alacak temel bilgilerden bazıları tüketicinin bağlı olduğu tarife grubu, ilgili fatura dönemi tüketim miktarı, enerji tüketim birim bedeli, fon, pay ve vergiler, toplam fatura tutarı, son ödeme tarihi, ödeme yeri/şekli ve fatura ortalama tüketim miktarı vb. olacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu neden böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duydu? Yeni fatura düzenlemesi tüketiciye hangi avantajları sağlayacak?

Bu düzenleme ile ulusal tarifeden elektrik satın alan tüketicilere uygulanmak üzere ülke genelinde sade, anlaşılabilir ve gereksiz içerikten arındırılmış fatura düzenlemesi sağlanıyor.

Fatura içeriği tüketici gruplarına göre dinamik hale getirildi. Fatura görselinde milyonlarca mesken tüketicisini ilgilendirmeyen demant, endüktif, kapasitif, trafo kaybı gibi başlıklar çıkarıldı.

Yeni uygulama ile birlikte; fatura tutarı, son ödeme tarihi, ödeme merkezi ve fatura ortalama tüketim miktarı tüketicinin kolayca görebileceği şekilde verilecek. Faturada, fatura tutarına esas tüketim miktarları ile uygulanan fiyat ise ayrıca gösterilecek.

Tüketiciler faturada yer alan diğer bilgilerle ise ilave işlem yapılmasına gerek kalmadan verimli ve kendine uygun tüketim alışkanlıklarına göre verilecek olan elektrik satış tekliflerinin etkisini görebilecek.

Yeni faturada dağıtım bedeline neden yer verilmedi?

Öncelikle belirtmek gerekir ki; faturalarda yer alan ve ne yazık ki kamuoyunda yanlış anlaşılmalara sebep olan dağıtım bedeli, sadece elektrik faturasının dağıtılmasını, enerjinin evlerimize ulaştırılmasını ya da sayaçların okunmasını kapsayan bir bedel değildi.

Dağıtım bedeli ifadesi; elektriğin şebeke, işletme, yatırım ve personel maliyetlerini de içeren genel ve kapsayıcı bir tanımlamaydı. Ancak kalem kalem bütün bu maliyetlerin “dağıtım bedeli” adı altında toplanmış olması kamuoyunda yanlış anlaşılmalara sebep oldu.

24 saat kesintisiz elektrik sağlamak için her mevsim koşulunda çalışan işçilerin maaşından, elektrik kesintilerinin önlenmesine yönelik şebeke yatırım maliyetlerine kadar pek çok (trafo tesis edilmesi,yanmayan sokak lambalarının değiştirilmesi,elektrik direklerinin tamiri v.s) maliyeti içeren bu bedel ne yazık ki tüketicilere istenen düzeyde anlatılamadı ve eleştiri konusu haline geldi.

Kurumumuz; fatura düzenlemesi ile hem bu yanlış yorumların önünü geçmeyi hem de faturaları, tüketicinin kafasını karıştıracak ibarelerden arındırmayı hedefledi.

Yeni faturada ortaya çıkacak “enerji tüketim bedeli” önceki dönemlerde farklı isimlerle faturalarda yer alan bütün bedelleri kapsayacak. Enerji tüketim bedeline, faturada yer alacak vergi, fon ve paylar eklenerek nihai fatura ortaya çıkacak.

Bu arada yıllık 1600 Kilowatsaatten fazla elektrik tüketen vatandaşlarımız serbest tüketici niteliğini haizdir ve tedarikçisini seçebilmektedir. Dileyen bütün serbest tüketiciler tedarikçi şirketten talep etmeleri halinde faturalarında bütün maliyet kalemlerini görmeye devam edebilir.  

Yeni faturalar tüketiciye yeni bir maliyete sebep olacak mı?

Fatura içeriği tasarımı herhangi bir fiyat değişimine sebep olmayacağı gibi, vergi, fon ve paylar dahil olmak üzere fiyata etki eden herhangi bir katsayı veya matrah değişimi de söz konusu değildir.

Bütün tüketicilerin şüphe duydukları faturaları varsa Kurumumuz resmi internet sitesinde yer alan fatura hesaplama modülünden kontrol etmelerini de bir kez daha önemle hatırlatıyoruz.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.